Tuesday, March 5, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Tanna Jakubowicz-Mount: Obejmijmy Polskę Kręgiem Kobiet

Tanna Jakubowicz-Mount: Obejmijmy Polskę Kręgiem Kobiet

„Jesteśmy położnymi, które rodzą nowy świat”, pisze Tanna Jakubowicz-Mount, jedna z inicjatorek Kręgów Kobiet w Polsce

Zgromadzenie Kręgów Kobiet / fot. Michał Warchulski

Tanna Jakubowicz-Mount – psychoterapeutka, uzdrowicielka, inicjatorka kręgów w Polsce, przedstawicielka Kręgu Starszyzny Kobiet, inicjatorka Kręgu Kobiet 3M (Miłość Mądrość Moc), oraz Agata Dutkowska, założycielka Latającej Szkoły, organizatorka Latających Kręgów oraz Zlotu (a także felietonistka „Miasta Kobiet”), kilka lat temu podjęły inicjatywę uruchomienia Kręgów Kobiet w Polsce. Nasz magazyn, którego hasłem przewodnim jest „Przyszłość zależy od kobiet”, przyłączył się wtedy się do akcji „Obejmijmy Polskę Kręgiem Kobiet”.

Specjalnie dla Czytelniczek „Miasta Kobiet” Tanna Jakubowicz-Mount pisze, czym są Kręgi i dlaczego właśnie teraz są potrzebne:

Już od jakiegoś czasu na świecie wyłania się wspólna wizja pod hasłem „czas kobiet”. Od wielu kobiet płynie nurt prawdy, tworząc nową kulturę. Jesteśmy położnymi, które razem rodzą nowy świat.

Patriarchat zdominował kobiety i Ziemię

Wiemy, że system patriarchalny, dominacja człowieka nad ziemią i mężczyzny nad kobietą doprowadziły planetę na skraj przepaści. Dlatego my, kobiety, bierzemy sprawy w swoje ręce. Tworzymy przeciwwagę dla kultury patriarchalnej i konsumpcyjnej, która poprzez dominację, ekspansję i nadmierną eksploatację wyjaławia Ziemię, niszczy tkankę duchową społeczeństwa i pustoszy umysły i serca naszych dzieci. Jesteśmy orędowniczkami kultury holistycznej, która kultywuje życie w całej różnorodności.

Musimy przywrócić dla świata kobiecą świadomość i kobiece wartości, takie jak troska o życie i jego pielęgnacja, intuicja, inteligencja emocjonalna, miłość, współodczuwanie, wrażliwość, empatia, szacunek, uważność, kooperacja, współistnienie.

Od ponad 25 lat bierzemy udział w kobiecych kręgach w kraju i na świecie. To był proces budzenia się mocy i mądrości kobiet i przygotowania gruntu do tego, aby kobiety mogły stanąć mocno w swojej prawdzie i powiedzieć: „Dosyć!”.

Od lewej: Alicja Bednarska, Tanna Jakubowicz-Mount, Diana Popielarska-Łyżnik, Agnieszka Hari Kartar /fot. Agnieszka Majewska

Od lewej: Alicja Bednarska, Tanna Jakubowicz-Mount, Diana Popielarska-Łyżnik, Agnieszka Hari Kartar /fot. Agnieszka Majewska

Skąd się wzięły Kręgi w Polsce

Krąg w takiej formie, w jakiej my go prowadzimy, jest oparty na tradycjach duchowych rdzennych ludów związanych z Ziemią. W tych kulturach kobiety od zawsze siadały w kręgach nie tylko po to, aby dzielić się swoimi przeżyciami, ale przede wszystkim, aby decydować o sprawach wspólnoty. Bo w społecznościach wspólnotowych kobiety odgrywały najważniejszą rolę. I nie mówię tylko o matriarchacie, ale o rdzennych narodach Ameryki. W tych tradycjach kobieta kończąca 52 lata zostaje uznana za starszą, zwaną Babcią. A to oznacza, że ma prawo zabierać głos w istotnych sprawach społeczności, a także doradzać przywódcom klanu czy plemienia.

W Polsce kręgi kobiet zaczęłyśmy prowadzić w latach 90. Przyjechały do nas Starsze kobiety ze Stanów Zjednoczonych i zachodu Europy, takie jak Mattie Davis-Wolfe, Danuta Ogaoeno Mette, Joan Halifax, które usiadły z nami i przekazały zasady kręgu.

To był czas transformacji ustrojowej i dopiero budziłyśmy się do wolności. Pamiętam, jakim odkryciem było dla nas, że możemy być swobodne w swojej ekspresji, spontaniczne i dzikie. Ale dla mnie i dla innych najcenniejsze było to, że obdarzały nas bezwarunkową miłością i uczyły, jak odzyskać dostęp do naszej prawdziwej natury. A zasady kręgu w swoim zamyśle są bardzo proste, chociaż jednocześnie bardzo trudne do urzeczywistnienia. Mówią o tym, że wszystkie kobiety są różne, ale jednocześnie równe.

Jak działają Kręgi Kobiet (zasady)

Krąg jest świętą przestrzenią kobiet. To oznacza, że kiedy siadamy w Kręgu Uzdrawiającej Mocy, wszystkie kobiety są widziane, słyszane i mają równe prawo wyrażenia tego, co naprawdę czują i myślą.

W kręgu słuchamy i mówimy z serca. Naczelną zasadą jest prawda. Ego zostaje wyrugowane, bo tu celem nie jest, żeby komuś zaimponować czy wywrzeć wrażenie.

W kręgu chodzi o to, żeby naprawdę dzielić się sobą. A to ma ogromne znaczenie uzdrawiające, także łączące, tworzące więzi, wyzwalające poczucie wewnętrznej wolności. Bo w kręgu nie ma tematów tabu. I oczywiście to, o czym mówimy, w tym kręgu zostaje. Można powiedzieć, że to rodzaj grupy wsparcia, inspiracji i rozwoju. Tutaj to kobieta jest podmiotem. Tak się czuje, i zyskuje nie tylko uwagę, bezpieczeństwo, zaufanie czy szacunek, ale także wewnętrzną integralność dzięki temu, że jest w stanie przejawić wszystkie swoje trudne „kawałki”, i to jest przyjęte przez innych.

Oczywiście trzeba tu podkreślić, że krąg nie jest terapią. Ma znaczenie uzdrawiające, ale nie zajmujemy się wchodzeniem w procesy terapeutyczne.

Jest to jednak szansa na uzyskanie prawdy o sobie, więzi, wspólnoty i oparcia w innych kobietach. Inspiracji do rozwoju i poczucia siły, żeby móc skonfrontować się ze wszystkimi, którzy próbują nas znieważyć czy wykorzystać. Odzyskanie mocy, pokochanie siebie takiej, jaka jestem i dzięki temu mogę dzielić się miłością z innymi.

Tylko razem możemy poruszyć i uzdrowić świat! /fot. Agnieszka Majewska

Tylko razem możemy poruszyć i uzdrowić świat! /fot. Agnieszka Majewska

Nasza Wizja Sieci Kręgów Kobiet w całej Polsce

Czarny Poniedziałek – pospolite ruszenie kobiet w całej Polsce, pokazał nam, że wreszcie mamy odwagę, żeby skonfrontować się z zapędami bezdusznego systemu i wyraźnie dać do zrozumienia, że nie pozwolimy się więcej upokarzać i wykorzystywać. Ogłosiłyśmy koniec patriarchatu. Rozkręcamy Kręgi Kobiet w Polsce pod hasłem „Obejmiemy Polskę Kręgiem Kobiet”. Chcemy też wspierać kobiety w małych ośrodkach, żeby nie poddawały się presji systemu, pomagać kobietom w całym kraju, tworząc Sieć Kręgów Kobiet. Napisałyśmy w manifeście Kobiet 3M: „Naszym najważniejszym zadaniem jest wspieranie kobiet w rozwoju świadomości, kreatywności, mocy i sprawczości. Abyśmy wszystkie uwierzyły w swoją wartość i zdolność kształtowania swojego życia oraz siłę wpływu na bieg spraw publicznych. Jesteśmy po jasnej stronie mocy. Działamy z serca, ducha i brzucha, sprzyjając siłom życia, rozkwitu, twórczości, ekspresji, radości, wolności w działaniu dla dobra całości. Tylko razem możemy poruszyć i uzdrowić świat!”.

Warsztaty dla trzymających Kręgi

Zapraszamy kobiety pragnące „trzymać kręgi” na warsztaty wprowadzające w tradycje kręgu. Prowadzą Starsze z Kręgu Starszyzny Kobiet: Alicja Bednarska, Maria Ela Ziemkiewicz, Joanna Eichelberger, Elżbieta Smoleńska, Diana Poteralska-Łyżnik, Agnieszka Hari Kartar, Tanna Jakubowicz-Mount. Wspierają kobiety z Kręgu 3M: Anna Somorowska, Agnieszka Ziętek, Irena Sowińska, Anna Maziuk, Olga Żmijewska, Kamila Goryszewska.

Od 2017 odbywają się kilka warsztatów dla Kobiet Trzymających Kręgi. Jeśli chcesz wziąć udział w takim warsztacie, zorganizuj grupę i zaproś Tannę Jakubowicz-Mount (kontakt: tanna@mandala.waw.pl). 

Tak wyglądały warsztaty w Krakowie, które zorganizowało Miasto Kobiet:

 

Informacje o Kręgach w Polsce są też w grupie na fb: Kobiety Zwołujące Kręgi

 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Szymon 14 sierpnia, 2021

    Pogaństwo w czystej formie. Niech Bóg ma te kobiety w opiece.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ