Sunday, July 21, 2024
Home / Styl życia  / Podróże  / Jak zorganizować tanie wakacje 2020 w korona-rzeczywistości?

Jak zorganizować tanie wakacje 2020 w korona-rzeczywistości?

Dowiedz się, jak wyglądają realne koszty wakacji w Polsce

tanie wakacje w Polsce

Wakacje / fot. Unsplash/Clem Onojeghuo

Sytuacja związana z COVID-19 zaprzepaściła plany wakacyjne wielu z nas. Możliwość podróżowania po świecie z wiadomych przyczyn została znacznie ograniczona, a wstęp „z zewnątrz” do wielu krajów w ogóle nie jest możliwy. W dodatku, według raportu Intrum 62 proc. konsumentów uważa, że ich dobrobyt finansowy pogorszył się wskutek korona-kryzysu. Nasze dochody realnie zmniejszyły się (problem ten dotknął 7 na 10 Polaków ankietowanych przez Intrum), ale jednocześnie nie chcemy rezygnować z letniego wypoczynku. Rozwiązaniem jest zorganizowanie wakacji w Polsce na własną rękę. Według badania IBZS 25,6 proc. Polaków planuje w tym roku wyjazd wypoczynkowy w kraju

 

Co więcej, szacuje się, że 80 proc. z nas jako główny środek transportu wybierze samochód, co nie dziwi, bo w obecnej sytuacji to najbardziej bezpieczny sposób podróżowania, a poza tym, dzięki obniżkom cen paliwa, stosunkowo tani. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) podpowiadają, z jakimi kosztami trzeba się liczyć, wybierając tanie wakacje w Polsce i jak je zaplanować, by urlop przyniósł nam nie tylko dużo przyjemności i relaksu, ale co też ważne – by nie pogorszył naszej sytuacji finansowej

 

1. Tani urlop w Polsce, czyli samochodem na wakacje. Ile to kosztuje, co trzeba wiedzieć?

W obecnej sytuacji samochód jest najbezpieczniejszym środkiem transportu. W przeciwieństwie do transportu publicznego, samolotów czy linii kolejowych, poruszamy się w znajomym gronie najbliższych nam osób, co pozwala ograniczyć możliwość zarażenia się wirusem. Auto w tym roku ratuje nie tylko nas, ale i nasze nadwyrężone budżety domowe. W ostatnim czasie cena paliwa spadła, co jest jedną z niewielu pozytywnych stron kryzysu. Zachęca to do wybrania takiego środka transportu.

KOSZTY: Za litr paliwa zapłacimy od ok. 1,81 zł za gaz, do 4,40 zł za (benzynę). Przyjmując średnią odległość 450 km, jaką musimy przejechać, by dotrzeć do miejsca docelowego w każdym z kierunków z centralnej Polski, na paliwo na same przejazdy wydamy od 160 do 360 zł , przy ekonomicznej jeździe.

Przed udaniem się w podróż, szczególnie tą dalszą, warto zrobić podstawowy przegląd naszego pojazdu, by zadbać o bezpieczeństwo i komfort rodziny. Możemy go dokonać w Autoryzowanej Stacji Obsługi Pojazdów lub w każdym profesjonalnym warsztacie. Na co musimy zwrócić uwagę podczas takiej kontroli stanu technicznego naszego samochodu? Dowiedzmy się, w jakim stanie znajduje się: układ hamulcowy, opony, silnik, jaki jest poziom płynu hamulcowego, chłodniczego, a także spryskiwaczy. Istotnym elementem naszego auta jest także oświetlenie. Spalona żarówka może wiązać się z nałożeniem na nas mandatu, a przecież zależy nam na jak najbardziej ekonomicznej podróży. Dobre oświetlenie jest również podstawą bezpieczeństwa. Upewnijmy się dodatkowo, czy posiadamy obowiązkowe wyposażenie, takie jak gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, a także apteczkę. Sprawdźmy, w jakim stanie znajduje się nasze koło zapasowe.

– Jeżeli podczas kontroli wyjdzie na jaw jakaś usterka, warto ją naprawić przed wyjazdem, w celu uniknięcia niespodzianek i dodatkowych kosztów już na wakacjach. W przypadku, kiedy tego nie dopilnujemy, przy czarnym scenariuszu będzie nas czekać transport lawetą do najbliższego warsztatu samochodowego, a to może sporo kosztować

– podpowiada Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

KOSZTY: Każdy właściciel samochodu musi cyklicznie dokonywać badania technicznego. Jego koszt dla samochodu osobowego wynosi 98 zł. W przypadku tego na gaz, koszty wzrastają do 162 zł. Jeżeli chcemy profilaktycznie zbadać stan techniczny naszego samochodu albo kiedy zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu, w zależności od miejsca wydamy w granicach 40-140 zł. Warto wiedzieć, że im nowsze auto posiadamy, tym rzadziej musimy udawać się na badania techniczne. W przypadku nowego pojazdu, prosto z salonu, pierwszy przegląd wykonywany jest przed jego pierwszą rejestracją, a kolejny po 3 latach, następny po 2, a po upływie tego terminu już co roku.

2. Tanie wakacje w Polsce a ubezpieczenie

Podczas organizacji naszej wyprawy samochodowej, jako kierowcy powinniśmy się upewnić, czy posiadamy ważne ubezpieczenie OC. Jeżeli będziemy mieli wypadek, za takie „przeoczenie” zapłacimy nawet potrójnie. Dlatego warto pamiętać o terminowym opłacaniu składki tego obowiązkowego ubezpieczenia dla każdego kierowcy. Kolejnym ubezpieczeniem, tym razem nieobowiązkowym, które jednak warto posiadać, jest autocasco. Można je wykupić na dowolny okres. Na rynku funkcjonuje ciekawa oferta AC sprzedawanego na godziny, gdzie w przypadku tygodniowego wyjazdu jego koszt wynosi około 125 zł.

– Ubezpieczenie AC, czyli autocasco to polisa nieobowiązkowa, która gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku uszkodzenia samochodu z własnej winy, a także w przypadkach takich jak: kradzież auta, działanie sił natury, aktów wandalizmu i innych działań osób trzecich. W zależności od naszym potrzeb, możemy wybrać pełny lub częściowy zakres ochrony ubezpieczenia AC. Różnice dotyczą takich aspektów jak: formy ryzyka, sposób naprawy, części użyte do reperacji uszkodzeń, udział własny w szkodzie, a także zwrotu kosztu zakupu nowych części. Nigdy nie wiemy co, może nas spotkać na drodze, warto więc zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie, które pozwoli nam w spokoju przemierzać Polskę bez dodatkowych kosztów
– wyjaśnia Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

KOSZTY: Koszt AC za tydzień powinien mieścić się w granicy 80 – 180 zł. Koszt OC, ze względu na to, że jest to ubezpieczenie wykupywane na dłuższy okres czasu (rok), nie jest uwzględniony w kosztorysie.

3. Ubezpieczenie dla podróżujących podczas wakacji

Organizując tani urlop w Polsce, jeżeli chcemy zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny, nie tylko podczas samej podróży, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia nam całodobową ochronę podczas wakacji. W zależności od tego, jaki typ wypoczynku planujemy – aktywne uprawianie sportów ekstremalnych czy też leniwe zwiedzanie – dopasowujemy do swoich potrzeb zakres ochrony, bo od tego będzie uzależniona cena ubezpieczenia. Mamy możliwość wykupienia pojedynczych polis, a także pakietów turystycznych.

Ubezpieczenie turystyczne daje nam możliwość skorzystania m.in.: z usługi assistance, która pozwala np. na skorzystanie z transportu ze szpitala do miejsca zamieszkania, organizację pilnej wizyty lekarskiej czy pomocy rehabilitacyjnej. – To zawsze dodatkowe koszty. Niestety, statystyki pokazują, że na wakacjach wypadki się zdarzają, dlatego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Da nam ono większe bezpieczeństwo podczas wyjazdu i zapewni finansową pomoc w przypadku jakiegoś nagłego zdarzenia. Warto również zainwestować w NNW – czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Gwarantuje wypłatę świadczenia, kiedy poniesiemy trwały uszczerbek na zdrowiu (złamanie nogi, ręki, uraz głowy, itp.). Szczególnie w przypadku wakacyjnego uprawiania wspinaczki, kajakarstwa, paralotniarstwa, trekkingu, żeglarstwa czy kolarstwa górskiego, warto posiadać takie ubezpieczenie – dodaje Ewa Kozłowska, ekspert ZFPF, Gold Finance.

KOSZTY: W zależności od pakietu, na jaki się zdecydujemy, cena może wahać się w granicy
26 zł – 40 zł za tydzień za osobę, co daje nam średnio 132 zł za cały wyjazd, w przypadku 4 osób. Jest to ubezpieczenie, które można wykupić na dowolny okres czasu.

4. Uwaga na pozostałe koszty związane z podróżowaniem

Wybierając się w podróż, nie zawsze zdajemy sobie sprawy ze wszystkich kosztów związanych
z podróżowaniem samochodem, które nas czekają. Dotyczy to zarówno tego, co musimy wydać przed podróżą, jak i podczas pobytu na miejscu.

Do wakacyjnego kosztorysu warto wpisać koszt płatnych parkingów (niestety, w wielu miejscach nie mamy alternatywnej opcji – koszt od 5 zł do nawet 40 zł za godzinę postoju) czy też opłaty za przejazd autostradą. Ceny na poszczególnych odcinkach różnią się od 16 gr do 40 gr za km, na A4. Za poruszanie się po autostradach wydamy średnio od kilku zł do nawet 100 zł w jedną stronę

– mówi Ewa Kozłowska, ekspertka ZFPF, Gold Finance.

KOSZTY: Wszystkie „inne” koszty mogą wynieść łącznie około 100-300 zł za całą podróż.

Co zrobić, żeby podróż samochodem wyniosła nas jeszcze mniej? Pamiętajmy o dobieraniu ekonomicznej prędkości, zwracajmy uwagę na wagę samochodu, a co za tym idzie – na ilość rzeczy, które zabierzemy ze sobą, hamujmy silnikiem, a także optymalnie zmieniajmy biegi. Zatrzymujmy się na darmowych parkingach. Czasami może się okazać, że jednorazowo pozwoli nam to zaoszczędzić od 10 do nawet 40 zł.

5. Wybierz tani i bezpieczny nocleg, czyli tanie wakacje w Polsce nad morzem, w górach i nie tylko

Wraz ze zdejmowaniem kolejnych obostrzeń, z każdym tygodniem baza noclegowa w naszym kraju się powiększa, jednak ze względu na bezpieczeństwo, nie wybierajmy dużych hoteli czy pensjonatów. Możemy spać np. w kwaterach prywatnych, wynająć pokój poprzez Airbnb, miejsce na polach namiotowych czy możemy również wybrać się w podróż camperem. Może warto z samego noclegu zrobić atrakcję, wybierając właśnie pole namiotowe? Będzie to na pewno niezapomniana przygoda dla naszych pociech, którą będą wspominać jeszcze przez wiele miesięcy po powrocie do domu. Podobnym rozwiązaniem są gospodarstwa agroturystyczne, w których mamy również bliski kontakt z naturą.

– Dokonując rezerwacji noclegu online, wyjeżdżając na tanie wakacje w Polsce nad morze czy w góry, warto poświęcić czas na wybór odpowiedniego miejsca, bo ceny są bardzo zróżnicowane. Sprawdźmy również, co mamy zapewnione w danej ofercie oprócz samego noclegu. Zwróćmy uwagę na wszystkie udogodnienia: czy mamy zagwarantowaną toaletę w pokoju, czy cena zawiera śniadanie, dostęp do wifi i miejsce parkingowe.
To będzie mieć znaczenie, jeżeli na wakacje wybieramy się z dziećmi. Jeżeli podróżujemy z naszym czworonożnym przyjacielem, upewnijmy się, że obiekt, który wybieramy, nie zabrania przebywania zwierząt na jego terenie lub pobiera za ten fakt dodatkową opłatę. Kiedy cena noclegu wydaje nam się podejrzanie niska, zweryfikujmy osobę lub firmę, która udostępnia kwaterę poprzez komentarze osób, które kiedyś odwiedziły obiekt. Jeżeli trafimy na nierzetelnego „sprzedawcę”, możemy mieć zdecydowanie nieudane wakacje i ponieść zbędne koszty – wylicza Ewa Kozłowska, ekspert ZFPF, Gold Finance.

KOSZTY: Średnia cena za dobę pod namiotem wynosi 12 zł/osobę plus opłata za postój samochodu ok. 7 zł/dobę. W przypadku agroturystki, średnie ceny wahają się od 24 zł do 45 zł za dobę/os. Podobnie ceny plasują się w przypadku małych pensjonatów. Jeżeli chodzi o kwatery prywatne, średnie ceny mieszczą się w przedziale od 25 zł do 80 zł za dobę/os. Tanią opcją i coraz bardziej popularną są podróże camperami. Jeżeli nie posiadamy własnego campera, możemy go wypożyczyć. Koszt takiego wynajmu za jeden dzień wynosi od 250 zł w przypadku samej przyczepy, do ok. 600 zł, w przypadku samodzielnego pojazdu. Pojazdy te wyposażone są w miejsca do spania, bagażnik na rowery, telewizor, panel solarny, a nawet mały aneks kuchenny. Do tego dochodzą koszty związane z samym przejazdem (paliwo, opłaty drogowe) i postój camperem na nocleg, który w Polsce możliwy jest w wyznaczonych miejscach.

6. Tanie wczasy 2020, czyli jak niedrogo zapewnić dzieciom atrakcje na wakacjach?

Zorientujmy się, co oferuje nam miejsce, do którego wybieramy się na wakacje i jego okolica. Szczególnie, kiedy zabieramy ze sobą dzieci, nie możemy pozwolić na to, żeby dopadła ich nuda. Sprawdźmy czy w okolicy znajdują się ścieżki edukacyjne. Może warto zorganizować wyprawę ciekawym szlakiem turystycznym? Jeżeli w pobliżu znajduje się wypożyczalnia rowerów, pomyślcie, żeby wykorzystać tę atrakcję. Koszt takiej zabawy za 8h wynosi 30-50 zł/osobę. Atrakcjami są również festiwale muzyczne i kulinarne.

– Planując tanie wczasy 2020, nie zapominajmy o odwiedzanym atrakcji turystycznych, które są darmowe. Nie wszystko, co jest warte zobaczenia i jest atrakcyjne dla naszych dzieciaków, musi sporo kosztować. Idealnym przykładem są muzea, które jeden dzień w tygodniu odwiedzającym oferują wstęp wolny. Dlatego przed wyjazdem dokonajmy porządnego researchu, żebyśmy byli świadomi tego, z czego możemy skorzystać na miejscu. Pamiętajmy, że jeżeli odpowiednio przyłożymy się do zaplanowania naszego urlopu, nie wydamy na niego majątku, a rodzina będzie zadowolona – mówi Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

KOSZTY: Jeżeli wybieramy płatne atrakcje, warto podczas wyjazdu postawić na kilka, ale takich, które naszym pociechom dadzą wiele frajdy i zapewnią zabawę na cały dzień. Przykładem są parki rozrywki i aquaparki. Średni koszt pobytu w takim miejscu dla 4 osobowej rodziny w przypadku zakupu biletu rodzinnego, waha się w granicach 50 – 180 zł za godzinę rozrywki. Jednak w ofercie tych obiektów znajdują się też bilety całodniowe, które kosztują około od 160 zł do 280 zł za pobyt.

Tanie wakacje 2020, czyli zestawienie przybliżonych kosztów 7-dniowego wyjazdu dla 4 osób, trasa 900 km:

koszt tanich wakacji

 

Oceń artykuł
2 komentarze
 • lazla 6 lipca, 2020

  My zostajemy na wakacje w Polsce. Planowaliśmy wypad za granicę, ale odpuściliśmy sobie. Nie wiemy jak będzie wyglądała sytuacja z kwarantanną, wszystko się przecież zmienia. Poza tym loty są drogie i po prostu nas na to nie stać.
  Postanowiliśmy wybrac się z dzieciakami do pałacu Hanza;
  https://hanzapalac.pl/18/atrakcje/stadnina_koni

  Mają tam park liniowy, własną stadninę koni. Tak więc dzieciaki powinny być zadowolone 🙂 Jeszcze tam nie byliśmy, ale znajomi ostatnio wrócili i bardzo sobie miejsce chwalą.

 • Redakcja UbezpieczeniaOnline.pl 3 marca, 2021

  Takie wpisy są bardzo przydatne, zwłaszcza podczas planowania wyjazdów. Też jestem zdania, że nie można zapominać o odpowiednim pakiecie ubezpieczeń, tak aby być przygotowanym na różne niespodzianki podczas wyprawy.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ