Tanie konto bankowe – na co zwrócić uwagę, aby uniknąć dodatkowych kosztów
Korzystaj świadomie i nie daj się nabrać na puste obietnice

Zostań świadomym konsumentem / fot. materiały prasowe
Konto za 0 zł, najtańsze konto osobiste, tanie konto bez warunków – banki regularnie kuszą klientów ofertami ROR-ów bez opłat. Warto wiedzieć jednak, że szumne obietnice nie zawsze mają pokrycie w rzeczywistości. Dlaczego?
Jak wynika z danych Banku Światowego – niemal 87% Polaków mających co najmniej 15 lat ma konto w banku. Na koniec 2018 roku banki prowadziły blisko 33 mln. ROR-ów. To o 556 tys. więcej niż kwartał wcześniej i aż o 1,8 mln więcej niż na koniec 2017 roku.
Dobre konto, czyli…?
Wybierając konto bankowe, wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na koszty. Przyjęło się bowiem, że dobre konto bankowe powinno być tanie. Co jednak w praktyce oznacza to określenie? Czy tanie konto to konto użytkowane bezpłatnie? A może takie, które eliminuje nie tylko opłaty za prowadzenie, ale także za inne operacje – przelewy, wypłaty pieniędzy z bankomatów czy zlecenia stałe?
Tanie konto bankowe
Aby uniknąć nieoczekiwanych kosztów, sprawdź, ile zapłacisz za podstawowe operacje:
- założenie i prowadzenie konta,
- za krajowe przelewy w złotówkach – w bankowości internetowej i aplikacji mobilnej,
- wydanie i obsługę karty płatniczej,
- wypłaty pieniędzy z bankomatów (także innych banków),
- wygodne przelewy BLIK-iem na numer telefonu.
Idealnie, gdyby większość z nich była bezpłatna.
Zweryfikuj również, ile zapłacisz za inne, mniej popularne transakcje, które regularnie wykonujesz. Mogą być to np.:
- wypłaty pieniędzy z bankomatów za granicą i w oddziałach banku,
- wpłaty gotówki we wpłatomatach i oddziałach banku,
- przelewy SEPA.
W przeciwieństwie do popularnych operacji, które często są zupełnie darmowe, za „niestandardy” będziesz musiał z reguły dodatkowo zapłacić. Ich koszty w zależności od banku mogą się jednak różnić. Właśnie dlatego uniwersalne określenie „tanie konto bankowe” nie istnieje. Każdy z nas korzysta bowiem z ROR-u w inny sposób. A to warunkuje realną wysokość opłat. Kluczem do sukcesu powinna być więc dogłębna analiza potrzeb, a następnie opłat.
Konto bezwarunkowo bezpłatne a konto z warunkami
Czasem zdarza się, że warunkiem braku opłat za podstawowe operacje jest konieczność spełnienia określonych wymagań banku. Może to być np. utrzymanie określonego salda na rachunku czy wykonanie kilku transakcji bezgotówkowych miesięcznie. Czy warto korzystać z takich ofert? Czy lepszym wyborem okaże się jednak konto bez warunków?
Choć konta bez warunków na pierwszy rzut oka są bardzo atrakcyjne, po głębszej analizie takich ofert wiele z nich traci swój czar. Brak opłat przekłada się bowiem na zmniejszony zakres usług. Często zdarza się również, że brak kosztów dotyczy jedynie określonej liczby transakcji, a po przekroczeniu limitu użytkownik musi dodatkowo zapłacić.
Przykład
Od 8 sierpnia 2018 roku banki mają obowiązek oferowania swoim klientom Podstawowych Rachunków Płatniczych – darmowych ROR-ów umożliwiających wykonywanie podstawowych operacji bankowych. Choć takie konta, zwłaszcza na pierwszy rzut oka, wyglądają bardzo atrakcyjnie, nie wszystko złoto, co się świeci. Jeśli będziesz użytkował PRP aktywnie, poniesiesz koszty nawet wyższe niż przy korzystaniu ze zwykłego ROR-u. Dlaczego? W ramach takiego konta bank zaproponuje ci bowiem jedynie 5 darmowych przelewów w miesiącu (w tym zleceń stałych), darmowe operacje w bankomatach i wpłatomatach twojego banku i 5 darmowych transakcji w bankomatach i wpłatomatach innych banków. Wszystkie kolejne transakcje będą dodatkowo płatne.
Konto bez warunków okaże się więc dobrym wyborem dla mało wymagających klientów oraz dla tych, którzy korzystają z niego jednie od czasu do czasu.
Czy lepszym wyborem dla wymagających konsumentów, którzy chcą korzystać z konta aktywnie, będzie konto warunkowe bezpłatne?
Tak, ale… Aby konto z warunkami rzeczywiście okazało się dobrym wyborem, upewnij się, że spełnisz bankowe wymagania bez trudu. Pracodawca co miesiąc przelewa na twoje konto wynagrodzenie? Utrzymanie na koncie określonego salda będzie przysłowiową bułką z masłem. Płacisz głównie bezgotówkowo? Wykonanie kilku transakcji kartą lub BLIK-iem nie będzie żadnym problemem. Jeśli jednak spełnienie oczekiwań banku będzie dużym wysiłkiem, może się okazać, że prędzej czy później polegniesz. Twoja motywacja spadnie, a ty zrezygnujesz ze starań o brak opłat. Z czasem zapomnisz o warunkach i „chcąc nie chcąc”, zgodzisz się na dodatkowe koszty.