Saturday, April 13, 2024
Home / Kultura  / Tamerlano George’a Friderica Handla

Tamerlano George’a Friderica Handla

To będzie jedyny taki koncert w tej części Europy!

Melomani i fani operowych miłosnych rozterek i tragicznych zwrotów akcji! Zapraszamy do Teatru im. Juliusza Słowackiego na pierwszy koncert w ramach cyklu Opera Rara w 2015 roku – a mamy dla Was prawdziwy klejnot – 8 stycznia o godz. 20.00 zespół Il Pomo d’Oro pod dyrekcją Riccarda Minasiego odkryje przed publicznością świat opery Tamerlano George’a Friderica Handla. Podczas koncertu w Krakowie zaprezentuje się plejada wybitnych solistów znanych z płyty wydanej w prestiżowym wydawnictwie Naïve, w tym m.in.: Xavier Sabata i Max Emanuel Cenčić.

tamerlano

Tamerlano George’a Friderica Handla to perła muzyki barokowej. Opera od lat uznawana jest za jedno z najpiękniejszych i najważniejszych dzieł kompozytora. Libretto autorstwa Nicoli Francesca Hayma stanowi adaptację dzieła Tamerlano Agostina Piovenego. Premiera dzieła odbyła się w London’s King’s Theatre 31 października 1724 roku.
Akcja opery rozgrywa się w XIV wieku i przedstawia zupełnie inną niż wszystkie pozostałe opery, zawiłą historię miłości, nienawiści, zdrady i rozgrywek o władzę pomiędzy możnymi i potężnymi — w starciu pomiędzy tytułowym tatarskim zdobywcą a jego więźniem, dumnym sułtanem Bajazetem. Tamerlanowi udaje się go pokonać i uwięzić. Córka Bajazeta – Asteria, księżniczka Trebizondy – Irene i sprzymierzeniec Tamerlana – Andronico zostają wplątani w brzemienną w skutki sieć intryg, których kulminację, a jednocześnie niespodziewany zwrot akcji stanowi samobójcza śmierć Bajazeta. Przyznacie, że wygląda jak świetny scenariusz melodramatycznego romansu z nietuzinkowym bohaterem tragicznym?

Utwór oddaje szerokie spektrum nastrojów i emocji, ukazując bohaterów w walce o władzę, miłości i zdrady! Muzyka bywa to zwiewna i subtelna, to imponująca i z rozmachem. W Krakowie Tamerlano zabrzmi w wykonaniu długo wyczekiwanego zespołu Il Pomo d’Oro z udziałem wybitnych kontratenorów: Katalończyka Xaviera Sabaty i Chorwata Maxa Emanuela Cenčića. Dech w piersi zapierają ich momentami karkołomne partie solowe. Plejadę wybitnych solistów znanych z płyty wydanej w prestiżowym wydawnictwie Naïve uzupełniają: John Mark Ainsley, Karina Gauvin, Ruxandra Donose i Paveł Kudinov — ożywią oni historię w wykonaniu docenionym przez krytyków na całym świecie. Formacją kieruje uznany skrzypek i dyrygent Riccardo Minasi, koncertmistrz najwybitniejszych orkiestr wyspecjalizowanych w wykonawstwie historycznym. Razem z Il Pomo d’Oro brawurowo odkrywają świat barokowej opery.

George Frideric Handel to jedna z najbardziej fascynujących postaci baroku. Wielki kompozytor i człowiek o niezwykle barwnym życiorysie. Jak powiedział znawca muzyki Handla Franzpeter Messmer „Życie Handla było jedną wielką przygodą, i ta przygoda trwa nadal. Dziś jego przepełniona emocjami, odkrywcza muzyka nadal zachwyca muzyków i publiczność” (Franzpeter Messmer, Georg Friedrich Händel, Düsseldorf 2008, str. 270).
Po udanej, harmonijnej współpracy przy wcześniejszych odsłonach cyklu i niezwykle udanych prezentacjach Parysa i HelenyChristopha Willibalda Glucka, Rodelindy oraz Giulio Cesare in Egitto George’a Friderica Handla – Capella Cracoviensis staje się współgospodarzem styczniowego koncertu Tamerlano, a także całego cyklu Opera Rara.

(źródło: materiał prasowy)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ