Sunday, June 23, 2024
Home / PARTNER MK  / Talent ‒ ty też go masz! Odkryj swoją supermoc

Talent ‒ ty też go masz! Odkryj swoją supermoc

Warto wiedzieć o sobie więcej

Talenty

Karolina Jarosz / fot. Marek Gierat-Gierat Art Studio

Podczas indywidualnych sesji coachingowych z kobietami często słyszę zdanie, które wydaje się być wspólne dla wielu z nich: „Nie mam żadnych talentów”. Jednak według Instytutu Gallupa, który jest najstarszym instytutem badania opinii społecznej na świecie, każda z nas posiada talenty. Co ciekawe, każdy z nas ma swój niepowtarzalny zbiór talentów, który wskazuje na nasz największy potencjał

 

Rewolucja w rozwoju osobistym: skupienie na mocnych stronach

Donald Clifton, autor badającego talenty testu Gallupa, uważany za ojca psychologii pozytywnej, szukając odpowiedzi na pytanie: „Co się stanie, jeśli zaczniemy myśleć o tym, co jest dobrego w ludziach, zamiast skupiać się na tym, co jest z nimi nie tak?”, zapoczątkował rewolucję w podejściu do rozwoju i edukacji człowieka, bazujące na mocnych stronach. Dotychczas panujące konwencjonalne podejście do edukacji i rozwoju, które zapewne jest ci znane ze szkoły, zaleca nam, żebyśmy szukały obszarów naszych słabości i na nich się koncentrowały, bo to doprowadzi nas do sukcesu. Z kolei podejście do rozwoju bazujące na mocnych stronach zakłada, że to właśnie rozwijanie tego, w czym jesteśmy najlepsze, zagwarantuje nam ponadprzeciętne rezultaty i sukces. Nie pomija jednak słabości, a zaleca skuteczne zarządzanie nimi, przy jednoczesnym skupieniu na mocnych stronach.

Karolina Jarosz / fot. Marek Gierat-Gierat Art Studio

Podstawą mocnej strony jest talent, który według terminologii Instytutu Gallupa jest naturalnym, powtarzalnym wzorcem myślenia, działania lub odczuwania, który można produktywnie wykorzystać. Talenty są częściowo wrodzone, a częściowo kształtowane przez środowisko wewnętrzne i zewnętrzne do mniej więcej 20-23. roku życia. Zatem talent definiowany w ten sposób posiada każda z nas.

 

Inwestując czas w rozwijanie swojego talentu, zdobywając wiedzę i umiejętności w konkretnym obszarze, z czasem zbudujemy mocną stronę. Zdolność do wykonywania określonego zadania w sposób bliski perfekcji to właśnie mocna strona. Warto pamiętać, że wiedza i umiejętności mogą być zdobywane, jednak talent już jest w tobie. Jest trwały i wyjątkowy. Dlatego tak istotne jest poznanie i zrozumienie swoich talentów, a następnie ich wykorzystywanie i rozwijanie.

talenty Gallupa

Karolina Jarosz / fot. Marek Gierat-Gierat Art Studio

Skoro wszystkie posiadamy talenty, to dlaczego tak trudno nam je dostrzec? Jednym z powodów może być zakorzenione w naszym umyśle tradycyjne podejście do rozwoju, które skupia się na eliminowaniu słabości. Jesteśmy nauczone, by widzieć w sobie obszary do poprawy, zamiast doceniać to, co robimy dobrze. Innym powodem może być to, że talenty wydają się przychodzić naturalnie, łatwo i lekko, co kłóci się z powszechnym przekonaniem, że to ciężka praca przynosi rezultaty. Być może też słyszałaś jako dziecko; „bądź skromna, nie chwal się” i przestałaś zauważać to, co robisz wyjątkowo dobrze.

Dlaczego warto poznać swoje talenty?

Poznanie swoich talentów pomaga w lepszym zrozumieniu samej siebie, naszego naturalnego sposobu działania oraz filtra, przez który postrzegamy świat. Pozwala nam dostrzec wyjątkowość zarówno swoją jak innych osób. Zauważyć, jak bardzo się różnimy i jak dzięki temu możemy tworzyć pełne zrozumienia relacje i efektywnie współpracować, czerpiąc ze swojej różnorodności.

Karolina Jarosz / fot. Marek Gierat-Gierat Art Studio

Jak wspomniałam, talent rozwijany w konkretnym obszarze, poprzez praktykę, zdobywanie wiedzy i umiejętności, staje się mocną stroną. Koncentracja na rozwijaniu tego, w czym już jesteś dobra, przyniesie ci ponadprzeciętne efekty, ponieważ działanie w obszarze swojego talentu przynosi radość i satysfakcję. Robisz to, co lubisz, więc chcesz robić tego więcej. Naturalnie ciągnie cię do tego, chcesz się w tym rozwijać. Działając w obszarze swoich mocnych stron, osiągasz wyższy poziom zaangażowania i często doświadczasz stanu flow, w którym czas przestaje istnieć. Mocna strona staje się twoją supermocą!

Jak odkryć swoje talenty?

Prowadząc procesy coachingu mocnych stron, korzystam ze wspomnianego badania talentów CliftonStrengths, w Polsce potocznie nazywanego testem Gallupa. Narzędzie to mierzy obecność talentów w 34 cechach. W jego wyniku otrzymujesz kolejność występowania tych cech według ich natężenia w twoim myśleniu, działaniu i odczuwaniu. Badanie jest dostępne w dwóch wariantach: Top5, prezentującym kolejność pierwszych pięciu dominujących talentów i All34, ukazującym pełen profil 34 talentów. Do każdego z talentów załączony jest jego opis, który stanowi bazę do dalszego rozwoju. Jednak wykonanie testu to dopiero początek drogi. Aby czerpać korzyści, warto bardzo dobrze zrozumieć każdy talent, poznać jak się u ciebie manifestuje, a następnie intencjonalnie rozwijać go w mocną stronę.

Karolina Jarosz / fot. Marek Gierat-Gierat Art Studio

Gorąco zachęcam cię do wykonania testu Gallupa, którym jestem zafascynowana już od 2017 roku. Jeśli jednak nie chcesz w tym momencie robić tego badania, zastanów się nad odkryciem swoich talentów poprzez samoobserwację. Twierdząca odpowiedź na poniższe pytania może wskazywać, że jest to twój talent:

 

1. Tęsknota: Do jakich aktywności naturalnie cię ciągnie?
2. Szybkie uczenie się: Czego naturalnie i szybko się uczysz?
3. Flow: Które aktywności angażują cię na tyle, że tracisz poczucie czasu?
4. Przebłyski doskonałości: Z czego jesteś znana, że robisz to świetnie?
5. Satysfakcja: Jakie aktywności przynoszą ci największą satysfakcję?

 

Masz w sobie ogromny potencjał, który możesz rozwijać i wykorzystywać, by osiągać swoje cele z lekkością i działać w zgodzie ze sobą. Wykorzystaj go! Praca z talentami to niesamowita, niekończąca się podróż. Pamiętaj ‒ ty też je masz!

Tekst: Karolina Jarosz
 
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ