Podczas indywidualnych sesji coachingowych z kobietami często słyszę zdanie, które wydaje się być wspólne dla wielu z nich: „Nie mam żadnych talentów”. Jednak według Instytutu Gallupa, który jest najstarszym instytutem badania opinii społecznej na świecie, każda z nas posiada talenty. Co ciekawe, każdy z nas ma swój niepowtarzalny zbiór talentów, który wskazuje na nasz największy potencjał
Rewolucja w rozwoju osobistym: skupienie na mocnych stronach
Donald Clifton, autor badającego talenty testu Gallupa, uważany za ojca psychologii pozytywnej, szukając odpowiedzi na pytanie: „Co się stanie, jeśli zaczniemy myśleć o tym, co jest dobrego w ludziach, zamiast skupiać się na tym, co jest z nimi nie tak?”, zapoczątkował rewolucję w podejściu do rozwoju i edukacji człowieka, bazujące na mocnych stronach. Dotychczas panujące konwencjonalne podejście do edukacji i rozwoju, które zapewne jest ci znane ze szkoły, zaleca nam, żebyśmy szukały obszarów naszych słabości i na nich się koncentrowały, bo to doprowadzi nas do sukcesu. Z kolei podejście do rozwoju bazujące na mocnych stronach zakłada, że to właśnie rozwijanie tego, w czym jesteśmy najlepsze, zagwarantuje nam ponadprzeciętne rezultaty i sukces. Nie pomija jednak słabości, a zaleca skuteczne zarządzanie nimi, przy jednoczesnym skupieniu na mocnych stronach.
Podstawą mocnej strony jest talent, który według terminologii Instytutu Gallupa jest naturalnym, powtarzalnym wzorcem myślenia, działania lub odczuwania, który można produktywnie wykorzystać. Talenty są częściowo wrodzone, a częściowo kształtowane przez środowisko wewnętrzne i zewnętrzne do mniej więcej 20-23. roku życia. Zatem talent definiowany w ten sposób posiada każda z nas.
Inwestując czas w rozwijanie swojego talentu, zdobywając wiedzę i umiejętności w konkretnym obszarze, z czasem zbudujemy mocną stronę. Zdolność do wykonywania określonego zadania w sposób bliski perfekcji to właśnie mocna strona. Warto pamiętać, że wiedza i umiejętności mogą być zdobywane, jednak talent już jest w tobie. Jest trwały i wyjątkowy. Dlatego tak istotne jest poznanie i zrozumienie swoich talentów, a następnie ich wykorzystywanie i rozwijanie.
Skoro wszystkie posiadamy talenty, to dlaczego tak trudno nam je dostrzec? Jednym z powodów może być zakorzenione w naszym umyśle tradycyjne podejście do rozwoju, które skupia się na eliminowaniu słabości. Jesteśmy nauczone, by widzieć w sobie obszary do poprawy, zamiast doceniać to, co robimy dobrze. Innym powodem może być to, że talenty wydają się przychodzić naturalnie, łatwo i lekko, co kłóci się z powszechnym przekonaniem, że to ciężka praca przynosi rezultaty. Być może też słyszałaś jako dziecko; „bądź skromna, nie chwal się” i przestałaś zauważać to, co robisz wyjątkowo dobrze.
Dlaczego warto poznać swoje talenty?
Poznanie swoich talentów pomaga w lepszym zrozumieniu samej siebie, naszego naturalnego sposobu działania oraz filtra, przez który postrzegamy świat. Pozwala nam dostrzec wyjątkowość zarówno swoją jak innych osób. Zauważyć, jak bardzo się różnimy i jak dzięki temu możemy tworzyć pełne zrozumienia relacje i efektywnie współpracować, czerpiąc ze swojej różnorodności.
Jak wspomniałam, talent rozwijany w konkretnym obszarze, poprzez praktykę, zdobywanie wiedzy i umiejętności, staje się mocną stroną. Koncentracja na rozwijaniu tego, w czym już jesteś dobra, przyniesie ci ponadprzeciętne efekty, ponieważ działanie w obszarze swojego talentu przynosi radość i satysfakcję. Robisz to, co lubisz, więc chcesz robić tego więcej. Naturalnie ciągnie cię do tego, chcesz się w tym rozwijać. Działając w obszarze swoich mocnych stron, osiągasz wyższy poziom zaangażowania i często doświadczasz stanu flow, w którym czas przestaje istnieć. Mocna strona staje się twoją supermocą!
Jak odkryć swoje talenty?
Prowadząc procesy coachingu mocnych stron, korzystam ze wspomnianego badania talentów CliftonStrengths, w Polsce potocznie nazywanego testem Gallupa. Narzędzie to mierzy obecność talentów w 34 cechach. W jego wyniku otrzymujesz kolejność występowania tych cech według ich natężenia w twoim myśleniu, działaniu i odczuwaniu. Badanie jest dostępne w dwóch wariantach: Top5, prezentującym kolejność pierwszych pięciu dominujących talentów i All34, ukazującym pełen profil 34 talentów. Do każdego z talentów załączony jest jego opis, który stanowi bazę do dalszego rozwoju. Jednak wykonanie testu to dopiero początek drogi. Aby czerpać korzyści, warto bardzo dobrze zrozumieć każdy talent, poznać jak się u ciebie manifestuje, a następnie intencjonalnie rozwijać go w mocną stronę.
Gorąco zachęcam cię do wykonania testu Gallupa, którym jestem zafascynowana już od 2017 roku. Jeśli jednak nie chcesz w tym momencie robić tego badania, zastanów się nad odkryciem swoich talentów poprzez samoobserwację. Twierdząca odpowiedź na poniższe pytania może wskazywać, że jest to twój talent:
1. Tęsknota: Do jakich aktywności naturalnie cię ciągnie?
2. Szybkie uczenie się: Czego naturalnie i szybko się uczysz?
3. Flow: Które aktywności angażują cię na tyle, że tracisz poczucie czasu?
4. Przebłyski doskonałości: Z czego jesteś znana, że robisz to świetnie?
5. Satysfakcja: Jakie aktywności przynoszą ci największą satysfakcję?
Masz w sobie ogromny potencjał, który możesz rozwijać i wykorzystywać, by osiągać swoje cele z lekkością i działać w zgodzie ze sobą. Wykorzystaj go! Praca z talentami to niesamowita, niekończąca się podróż. Pamiętaj ‒ ty też je masz!