Sunday, July 21, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Taco Hemingway czy Ørganek? Tango czy pogo? Czyli w jakiej Polsce żyjemy

Taco Hemingway czy Ørganek? Tango czy pogo? Czyli w jakiej Polsce żyjemy

Polski taniec narodowy, porozbijać sobie głowy

Organek Pogo

Nowy singiel Organka Pogo nawiązuje do Polski podzielonej na pół

Na dwa dni przed wyborami Taco Hemingway wypuścił „Polskie tango”, pierwszy singiel z płyty „Jarmark” (premiera jeszcze latem), a dziś swoją nowa płytę (premiera jesienią) zapowiada Ørganek singlem „Pogo”

W obu utworach Polska jest krajem straconych szans, prymitywnym i podzielonym. Ludzie są agresywni i łatwi do zmanipulowania. Od dziesiątków lat trwa w Polsce szalony taniec – taniec przemocy Mrożka z „Tanga”, taniec chocholi Wyspiańskiego z „Wesela”, absurdalny taniec przebierańców z „Rejsu” Marka Piwowskiego.

Taco Hemingway i osiem gwiazdek

Mój kraj wyszedł z klatki, teraz się mota
Moim krajem może rządzić byle miernota
W moim kraju ta oświata to jest ciemnota
Z jednej strony jarmark, a z drugiej Europa
śpiewa Taco Hemingway i na dzień przed ciszą wyborczą symbolicznie umieszcza osiem gwiazdek ***** *** na końcu teledysku (j…ć PiS).

 

Narodowe pogo Ørganka

„Polski taniec narodowy porozbijać sobie głowy”, śpiewa Ørganek i do tanga i chocholego tańca dodaje pogo jako współczesną emanacją tego samego problemu. Pogo to grupowy, brutalny taniec, podczas którego uczestnicy zderzają się ze sobą z dużą siłą, próbując jednocześnie zachować równowagę. Uderzyć, żeby utrzymać się na nogach. Zaatakować, żeby przetrwać. Stworzyć wroga i zarządzać strachem.

Organek

Tomasz Organek śpiewa Pogo, (fot. Oskar Szramka)

Tomasz Organek komentuje:

„Polska pękła na pół, a nad nią odbywa się kolejny chocholi taniec. Pogo. Jeden na drugiego, byleby uderzyć z całej siły. Najlepszą obroną jest podobno atak. Musimy ją teraz wspólnie zacząć zlepiać. Człowiek z człowiekiem. Ale żeby to zrobić, musimy najpierw zrozumieć dlaczego pękła”.

 

Organek w trasie 

Utwór „Pogo” jest również zwiastunem mini trasy koncertowej ØRGANEK POGO MINI TOUR 2020, która startuje już 20 lipca.
20.07 Toruń, CKK Jordanki
21.07 Łódź, Wytwórnia
22.07 Warszawa, Stodoła
5.08 Poznań, CK Zamek
6.08 Wrocław, Stary Klasztor
7.08 Chorzów, CHCK
9.08 Kraków, Forty Kleparz

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ