Saturday, October 5, 2024
Home / PARTNER MK  / Jednoskładnikowa czy dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna – którą wybrać?

Jednoskładnikowa czy dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna – którą wybrać?

Wyboru dokonuj świadomie ‒ to ważne

blister tabletek antykoncepcyjnych.

fot. Unsplash

Kobiety, które świadomie planują swoją rodzinę, potrzebują pewnej i bezpiecznej ochrony przed zajściem w niepożądaną ciążę. Tabletki antykoncepcyjne, według wskaźnika Pearla, stanowią jedną z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji dostępnych na rynku. Możemy wyróżnić dwa rodzaje tabletek – jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe. Czym się różnią, co znajduje się w ich składzie, jak je zażywać? Czy każda kobieta może bezpiecznie stosować zarówno tabletki jedno, jak i dwuskładnikowe? Odpowiemy na wszystkie te pytania

 

Tabletki antykoncepcyjne jedno- czy dwuskładnikowe: poznaj różnice

Doustna antykoncepcja hormonalna jest stosowana przez wiele kobiet i cieszy się dużym zaufaniem. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych – dwuskładnikowe, które zawierają estrogen i progestagen (odpowiednik w postaci naturalnej – progesteron) oraz jednoskładnikowe – z samym progestagenem. Czym dokładnie są te składniki?

 

Estrogeny to żeńskie hormony płciowe, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowego cyklu miesięcznego i umożliwiają zajście w ciążę. Dodatkowo są odpowiedzialne m.in. za utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu, zapobiegają osteoporozie, poprawiają przyswajanie białek. Poprawiają także krzepliwość krwi oraz przyrost endometrium i nabłonka piersi.
Nadmiar estrogenów może powodować negatywne skutki, np. zwiększać ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowej, udaru, zawału czy zatorów płucnych oraz nowotworów endometrium i piersi. Ponadto przyczyniają się do zatrzymania wody w organizmie, wzrostu wagi, migren oraz bolesności piersi.

 

Progesteron natomiast warunkuje prawidłowy cykl miesiączkowy, owulację oraz proces zajścia w ciążę. Ułatwia zagnieżdżenie się zarodka i donoszenie ciąży. Jego niedobór może spowodować rozregulowanie cyklu miesięcznego, plamienia, zespół napięcia przedmiesiączkowego, czy trudności z zajściem w ciążę. Nadmiar natomiast – obrzęki i zatrzymanie wody w organizmie.

Tabletki antykoncepcyjne: jak brać? Zażywanie tabletek jedno- i dwuskładnikowych

Przyjmowanie doustnej antykoncepcji wiąże się z konkretnymi zasadami ich przyjmowania. Jest to bardzo ważne, ponieważ odpowiednie dawkowanie i połykanie tabletki o określonej porze zapewnia skuteczne zabezpieczenie przed ciążą oraz prawidłowy cykl.

Kobieta trzyma w ręku opakowania tabletek antykoncepcyjnych

fot. Unsplash

Tabletki dwuskładnikowe – najczęstszy schemat przyjmowania to: 21 dni i 7 dni przerwy, a 8. dnia przyjmujemy tabletkę z nowego opakowania. W przypadku tych tabletek nie ma konieczności przyjmowania ich codziennie o tej samej porze, możemy sobie pozwolić na pewne przesunięcia w czasie, bez konsekwencji odbijających się na ich skuteczności.
W przypadku antykoncepcji jednoskładnikowej mamy w blistrze 28 tabletek, które bierzemy bez przerwy. Niezwykle ważne jest, aby tabletki były przyjmowane o stałej godzinie. W ten sposób zapewniamy sobie pewną ochronę przed zajściem w ciążę.

 

Kiedy wybrać tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe?

Istnieją pewne grupy kobiet, które powinny wykluczyć przyjmowanie antykoncepcji dwuskładnikowej. Chodzi o działanie zawartego w nich estrogenu, który może powodować działania niepożądane. Do tej grupy zaliczają się:

 

• matki karmiące,
• kobiety powyżej 40. r.ż.,
• kobiety z nadwagą oraz otyłe,
• kobiety z ryzykiem wystąpienia zakrzepicy lub udaru,
• kobiety palące papierosy.

 

Antykoncepcja jednoskładnikowa jest dla tych kobiet bezpieczną i równie skuteczną alternatywą, na którą powinny się zdecydować.
Sprawdź: zalety i przeznaczenie antykoncepcji jednoskładnikowej.

Antykoncepcja przy karmieniu piersią

Najbardziej optymalną antykoncepcją dla matek karmiących są hormony doustne jednoskładnikowe. Estrogeny negatywnie wpływają na ilość i skład pokarmu. Jest jedynym rodzajem antykoncepcji hormonalnej dla tej grupy kobiet.
Tabletki jednoskładnikowe nie zawierają tego hormonu, dlatego są bezpieczniejsze dla kobiet, które karmią piersią. Nie wpływają również na laktację i jakość pokarmu.

Tabletki antykoncepcyjne po 40. roku życia

U kobiet w tym wieku wzrasta ryzyko cukrzycy nadciśnienia, , choroby sercowo-naczyniowej i dyslipidemii (zaburzeń gospodarki lipidowej). Poziom cholesterolu również może być nieprawidłowy. Ważna jest też historia chorób w rodzinie – jeżeli wystąpił przypadek udaru lub zawału przed 50. rokiem życia, również powinniśmy o tym wspomnieć lekarzowi, który zadecyduje o wyborze tabletek.
Zażywanie doustnych hormonów zwierających sam progestagen nie wpłynie na ewentualne zaostrzenie przewlekłych chorób. Ponadto udowodniono, że stosowanie hormonów doustnych po 40 r. ż. zmniejsza ryzyko zachorowań na raka jajników i endometrium oraz relatywnie zmniejsza ryzyko jelita grubego. Zauważono również, iż nieznacznie spada zachorowalność na reumatoidalne zapalenie stawów, mięśniaków macicy, torbieli jajnika, a także endometriozy.

: Kobieta i mężczyzna leżą przytuleni na łóżku

fot. Unsplash

Antykoncepcja dla otyłych oraz z nadwagą

Według badań – aż 46% Polek zmaga się z nadwagą. Kobiety otyłe i z podwyższoną wagą (BMI ≥ 25) również powinny wybierać antykoncepcję jednoskładnikową. Progestagen (który jest w nich zawarty), nie powoduje zatrzymania wody w organizmie oraz uczucia nabrzmienia i jest równie skutecznym środkiem zapobiegania ciąży, co antykoncepcja dwuskładnikowa.

Jaka antykoncepcja przy zakrzepicy?

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa może przytrafić się w każdym wieku. Zajmuje żyły najczęściej kończyn dolnych. Oderwanie się zakrzepu od żyły może spowodować ryzyko wystąpienia zatoru tętnicy płucnej, co jest bardzo groźne dla życia. Choroby tej nie można lekceważyć, dlatego przy wyborze tabletek antykoncepcyjnych nie możemy zapomnieć o poinformowaniu o niej naszego ginekologa.
Przy chorobie zakrzepowej zapewne otrzymamy receptę na jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, ponieważ nie zawierają one estrogenu, który może nasilić objawy choroby.

Antykoncepcja dla palących

Populacja kobiet, które palą papierosy w Polsce wynosi około 21%. Jeżeli jesteś osobą palącą, powinnaś powiedzieć o tym swojemu ginekologowi. Ta informacja będzie miała bowiem bardzo duży wpływ na wybór odpowiedniej antykoncepcji.
Kobiety palące papierosy narażone są na ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych, dlatego też muszą wykluczyć przyjmowanie hormonów doustnych dwuskładnikowych. W tym wypadku odpowiednim wyborem jest antykoncepcja jednoskładnikowa.

Zalety stosowania jednoskładnikowej antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja jednoskładnikowa, która nie zawiera estrogenu, jest równie bezpieczna i skuteczna. Przyjmowanie jej nie naraża nas na wiele groźnych działań niepożądanych, które mogą się przytrafić przy stosowaniu preparatów zawierających estrogen. Przede wszystkim nie powoduje ryzyka wystąpienia udarów, zakrzepicy czy zatorów. Dzięki temu jest bezpieczna dla kobiet z grupy ryzyka.

 

Oczywiście każdy wybór antykoncepcji powinien być konsultowany z lekarzem. Pamiętajmy, aby przekazać naszemu ginekologowi całą historię naszych chorób, chorób w rodzinie oraz naszych nałogów. Wtedy, na podstawie zleconych badań, lekarz wybierze odpowiedni środek antykoncepcyjny.

 

Źródła:
1. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kardiologia/zakrzepica-objawy-przyczyny-i-leczenie-aa-RtEe-DEhK-aS4y.html
2. https://www.forumginekologii.pl/artykul/antykoncepcja-okresu-okolomenopauzalnego
3. https://antykoncepcjanowejgeneracji.pl/artykuly/

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ