Tabletka „dzień po”, czyli bezpieczna antykoncepcja awaryjna
Koło ratunkowe, o którym na pewno słyszałyście
Kobiety od wieków próbowały uchronić się przed niechcianą ciążą, stosując tak zwane metody naturalne, które nie były efektywne. Na szczęście obecnie na rynku mamy wiele metod antykoncepcji, które są bardzo skuteczne. Antykoncepcja to po prostu kontrola płodności, czyli zbiór metod, zapobiegających ciąży. Ale nie tylko ‒ antykoncepcja to również bezpieczny seks
Metody antykoncepcji
Najskuteczniejszą metodą antykoncepcji jest sterylizacja, polegająca na wazektomii u mężczyzn i podwiązaniu jajowodów u kobiet. Przywrócenie płodności nie zawsze jest możliwe. Inne bardzo efektywne metody antykoncepcyjne to wkładki domaciczne, implant antykoncepcyjny, plastry antykoncepcyjne, krążki dopochwowe, zastrzyki antykoncepcyjne czy pigułki antykoncepcyjne. Mniej skuteczne to metody barierowe: prezerwatywy, gąbki antykoncepcyjne i diafragma. Diafragma to kapturek dopochwowy zawierający środek plemnikobójczy. Umieszcza się go w pochwie w celu zakrycia szyjki macicy krótko przed stosunkiem. Jest to tak zwana prezerwatywa dla kobiet. Antykoncepcja dla mężczyzn jest bardzo ograniczona ‒ w zasadzie oprócz wazektomii i prezerwatyw nie ma innych dostępnych metod. Metodę antykoncepcji hormonalnej powinno się skonsultować z lekarzem.
Najpopularniejsze metody antykoncepcji
Najpopularniejszą metodą antykoncepcji są prezerwatywy dla mężczyzn. Za ich popularnością przemawiają cena, dostępność i łatwość stosowania. Ten rodzaj antykoncepcji nie tylko zapobiega niechcianej ciąży, ale chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Drugą najpopularniejszą metodą jest antykoncepcja hormonalna w postaci tabletek antykoncepcyjnych. Przyjmowanie tabletek jednoskładnikowych lub dwuskładnikowych ze sztucznymi hormonami powoduje zahamowanie owulacji, zagęszczenie śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom poruszanie się oraz zmienia endometrium, które jest mniejsze i mniej ukrwione.
Skuteczność zapobiegania niechcianej ciąży
Obie metody mają jedną wadę ‒ nie są w 100 procentach skuteczne. W przypadku prezerwatyw jest to 98 procent skuteczności, ale tylko wtedy, kiedy przy każdym stosunku stosowana jest prawidłowo ‒ właściwie założona i dobrana rozmiarem. Po każdym stosunku zużyty kondom należy wyrzucić. Tabletki antykoncepcyjne mają skuteczność w ponad 99 procentach, ale tylko wtedy, kiedy stosowane są według ulotki, to znaczy przede wszystkim regularnie. Tabletki antykoncepcyjne mogą nie zadziałać przy zatruciach pokarmowych, nadużywaniu alkoholu, przy stosowaniu herbaty ziołowej z dziurawca czy i w kilku innych przypadkach. Jeśli zawiodą nas powyższe metody antykoncepcji, mamy jeszcze jedno bezpieczne i skuteczne rozwiązanie.
Jak stosować antykoncepcję awaryjną? Tabletka „dzień po”
Jeśli zdarzy się pęknięcie czy zsunięcie prezerwatywy, pominięcie tabletki, odbycie stosunku bez zabezpieczenia w płodne dni, to istnieje alternatywna metoda antykoncepcji hormonalnej. Na rynku istnieją dwa rodzaje tabletek, które stosuje się w celu antykoncepcji awaryjnej: Escapelle, którą należy zastosować do 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku, oraz ellaOne, którą przyjmuje się do 120 godzin po współżyciu. Tabletka „dzień po” może zostać przyjęta w każdym dniu cyklu miesiączkowego, ale jak najszybciej po stosunku. Żadna z tabletek nie działa wczesnoporonnie, nie powoduje przerwania trwającej już ciąży ani nie wpływa negatywnie na rozwój zagnieżdżonego zarodka. Antykoncepcja awaryjna jest w pełni bezpieczna i nie wpływa na przyszłą płodność.
Należy pamiętać, że tabletka „dzień po” to duża dawka hormonów i może powodować skutki uboczne ‒ ból głowy, nudności, bóle brzucha, wydzielinę z dróg rodnych czy biegunkę. Tabletkę „dzień po” może wypisać każdy lekarz ‒ nie musi być to ginekolog, może także lekarz rodzinny. Najszybszą drogą jest skorzystanie z porady lekarza online, który po konsultacji z pacjentem wypisze e-receptę.
reska 7 grudnia, 2021
Jakoś nie musiałam nigdy z takiej awaryjnej antykoncepcji korzystać, Stosuję vines od dawna i nie pominełam nigdy ani jednej tabletki