Tabletka dzień po – czy czas przyjęcia ma znaczenie? Odpowiadamy
Gdy sytuacja cię zaskoczy

fot. Freepik
Tabletka „dzień po” ma chronić przed nieplanowanym poczęciem i wyróżnia się stosunkowo wysoką skutecznością działania. Ważne jest jednak to, kiedy kobieta połknie pigułkę, a mianowicie, ile czasu upłynie od ryzykownego stosunku. Więcej informacji na ten temat w artykule!
Czym są tabletki „dzień po” i jak działają?
Tabletki „dzień po” to awaryjne środki antykoncepcyjne, których działanie polega na niedopuszczaniu do zapłodnienia, gdy dojdzie do ryzykownego współżycia. Nie są to tabletki poronne, ponieważ nie powodują przerwania ciąży już istniejących, a swoje działanie opierają na tym, by do ciąży nie doszło. Podstawowy mechanizm działania pigułek „po” polega na opóźnianiu owulacji, co pozwala „zyskać czas”, aż plemniki w drogach rodnych kobiety obumrą, zanim zdążyłyby zapłodnić komórkę jajową. Niektóre pigułki dodatkowo działają na endometrium macicy, utrudniając zapłodnienie uwolnionej już komórki jajowej i implantację.
W Polsce tabletki „dzień po” bez recepty nie mogą być kupione, co oznacza, że niezbędna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem, zanim kobieta kupi i przyjmie pigułkę. Biorąc pod uwagę, jak działa tabletka „dzień po”, możliwość szybkiej konsultacji z lekarzem jest kluczowa, dlatego wiele osób decyduje się na konsultacje zdalne, gdzie nie trzeba wcześniej się rejestrować, np. na stronie: https://tabletkadzienpo.pl. Przez Internet można otrzymać receptę na antykoncepcję awaryjną zaledwie w kilka minut, co może okazać się kluczowe, jeśli chodzi o skuteczność działania tabletki „po”. Decydując się jednak na antykoncepcję awaryjną, należy liczyć się z tym, że tabletka „dzień po” również może wykazywać skutki uboczne u niektórych kobiet.
Kiedy najlepiej przyjąć tabletkę „dzień po”?
Nie jest bez znaczenia czas przyjęcia tabletki „dzień po”. Jak działają te środki, częściowo omówiono już we wcześniejszym akapicie – ich zadaniem podstawowym jest opóźnienie owulacji, więc trzeba je zażyć możliwie najszybciej, zanim ta owulacja naturalnie wystąpi. Tabletka „dzień po” powinna być przyjmowana po stosunku i dla jej skuteczności działania ważne jest, kiedy konkretnie zostanie przyjęta. Czasu w tym przypadku nie ma za dużo, więc kobieta nie powinna zwlekać z kontaktem z lekarzem i zakupami w aptece. Można śmiało powiedzieć, że w tym przypadku kluczowe mogą być nie tyle dni, ile godziny.
Na rynku polskim są dwa awaryjne środki antykoncepcyjne – ellaOne, który można przyjąć do 5 dni od stosunku i Escapelle, który można przyjąć do 3 dni od stosunku. Określenie „dzień po” nie wzięło się jednak znikąd, gdyż podany wyżej czas dotyczy maksymalnej ilości dni, jaką pacjentka ma na przyjęcie danego środka. Rekomenduje się jednak jednocześnie, aby nie czekać z przyjęciem pigułki „po” do czasu granicznego, ale połknąć ją możliwie najszybciej. Tabletki ellaOne najlepiej połknąć w pierwsze 24 godziny od ryzykownego współżycia, natomiast tabletki Escapelle najlepiej przyjąć w pierwsze 12 godzin od stosunku.
Czas przyjęcia pigułki „dzień po” a skuteczność jej działania
Mając na uwadze fakt, jak działają tabletki „dzień po”, najskuteczniej mogą chronić przed ciążą kobietę, u której jeszcze nie nastąpił moment owulacji. Co prawda w ulotce można znaleźć informacje, że pigułkę „po” można przyjąć w dowolnym dniu cyklu, jednak nie oznacza to, że w każdym dniu cyklu będzie mieć identyczną skuteczność. Tabletka ellaOne po owulacji już może nie spełnić na przykład swojej roli. Escapelle wykazuje co prawda też działanie po owulacji, utrudniając plemnikom zapłodnienie komórki jajowej, jednak i jej podstawowym mechanizmem działania jest opóźnienie jajeczkowania.
Ze względu na to, że nie da się u kobiety z wysoką dokładnością przewidzieć momentu owulacji i wpływać na niego może wiele czynników, pigułkę należy przyjąć możliwie najszybciej. Dodatkowo nie zapewnia ona ochrony przed zajściem w ciążę w związku ze stosunkami, do których dojdzie po jej połknięciu. Pacjentka powinna po pigułce „po” dobrze się zabezpieczać, w przeciwnym razie ryzyko ciąży będzie realne.