Szybkie dania dla mam i maluszków – jakie posiłki możecie spożywać wspólnie?
Nareszcie razem przy stole

Jadłospis rocznego dziecka powinien być urozmaicony / fot. Adobe Stock
Szybkie dania dla mamy i maluszka to duże ułatwienie w opiece nad dzieckiem. Można przygotować te same posiłki, które będziemy spożywać wspólnie z dzieckiem, ucząc je przy okazji zachowania przy stole
Jadłospis rocznego dziecka może w zasadzie zawierać już wszystkie te dania, które je cała rodzina. Oczywiście jadłospis dla rocznego dziecka powinien uwzględniać jedynie potrawy lekkostrawne, raczej gotowane czy duszone niż smażone oraz bez wyrazistych przypraw. Dobrze jest też unikać nadmiernych ilości soli i cukru. Taki jadłospis wyjdzie jednak na zdrowie całej rodzinie, więc nie ma potrzeby by dla rocznego dziecka i reszty domowników gotować osobno. Sprawdź, jakie posiłki możecie spożywać wspólnie i jak może wyglądać przykładowy jadłospis rocznego dziecka.
Jadłospis rocznego dziecka – co powinien zawierać, a czego unikać?
Roczne dziecko zazwyczaj od kilku miesięcy jest już na diecie następnej, a do jego menu stopniowo wprowadzane są kolejne produkty. Jadłospis dla rocznego dziecka najlepiej komponować zgodnie z wytycznymi specjalistów od spraw żywienia dzieci, a ci mówią, że malucha dobrze jest przyzwyczajać do zdrowych produktów i właściwych nawyków żywieniowych już od pierwszych dni na diecie następnej. Zdrowe produkty to przede wszystkim owoce i warzywa. Dziecko powinno dziennie zjadać około 200 g owoców i 400-500 g warzyw. Można podawać je w postaci świeżych soków i przecierów. Zaleca się natomiast unikania gotowych soków warzywnych i owocowych, ponieważ zazwyczaj zawierają one sporą dawkę cukru, a cukier oraz sól nie są wskazane dla rocznego dziecka. Z tego względu warto też zupełnie zrezygnować ze słodyczy oraz owocowych (dosładzanych) jogurtów i deserów.
Jadłospis rocznego dziecka powinien zawierać takie produkty, które są źródłem wartościowych składników odżywczych (witamin, soli mineralnych, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych), a więc: mleko i produkty mleczne (jogurt, kefir, najlepiej naturalne), nabiał (jajka, ser biały), wspomniane już warzywa i owoce, także kiszone (kiszonki to świetne źródło dobroczynnych bakterii probiotycznych), kasze, ryż, pełnoziarniste makarony oraz ryby morskie, chude mięso i oleje roślinne. Dziecku można też zacząć podawać orzechy, które są bardzo zdrowe i zawierają mnóstwo cennych składników korzystnych dla zdrowia. Wprawdzie może zdarzyć się alergia na orzechy, ale unikanie ich podawania wcale nie poprawi sytuacji. Co więcej – im szybciej dowiemy się, że dziecko jest uczulone na orzechy, tym lepiej, ponieważ unikniemy groźnych sytuacji w przyszłości.
Co ważne, dziecko powinno jadać pięć posiłków dziennie, bo to korzystne dla metabolizmu. Porcje nie powinny być zbyt duże. Można nałożyć dziecku na talerzyk mniejszą porcję dokładnie tego samego menu, jakie je reszta domowników. Maluch powinien być zachwycony.
Jadłospis dla rocznego dziecka – co może jeść wspólnie z mamą?
Przykładowy jadłospis rocznego dziecka może wyglądać tak:
• I śniadanie: kaszka na mleku albo jogurt z naturalnymi płatkami, świeżo wyciskany sok owocowy.
• II śniadanie: porcja owoców sezonowych (ok. 150 gramów).
• Obiad: zupa ogórkowa albo zabielana pomidorowa z ryżem, na drugie danie puree z ziemniaków, kotlecik drobiowy lub ryba gotowana na parze i surówka z kiszonej kapusty, tartej marchewki i jabłka.
• Podwieczorek: domowe ciasto z truskawkami albo innymi owocami.
• Kolacja: kanapki z pieczywa pełnoziarnistego z twarożkiem, gotowane jajko, sok warzywny.
Nie zapominajmy też o podawaniu dziecku do picia wody źródlanej oraz np. ziołowych herbatek. Dziecko powinno mieć możliwość ugaszenia pragnienia zawsze, gdy czuje taką potrzebę, a gdy jej nie zgłasza, sami pilnujmy, by uzupełniło płyny. Do obiadu można np. podać domowy kompot, a do śniadania, podwieczorku czy kolacji słabą herbatkę ziołową, która poprawi trawienie i uspokoi.
Jadłospis dla dziecka karmionego piersią
Maluch karmiony piersią może jeść dokładnie to samo, co roczne dziecko, które karmione piersią już nie jest. Jeśli kontynuujemy karmienie piersią (specjaliści zalecają kontynuować je nawet do 2. roku życia dziecka), pamiętajmy jedynie, że kaloryczność posiłków jedzonych przez dziecko z całą rodziną powinna być nieco mniejsza. Można po prostu zmniejszyć porcje, nie zmieniając samego menu.
Przykładowy jadłospis rocznego dziecka karmionego piersią przedstawia się zatem dokładnie tak samo jak dla dziecka, które nie jest już karmione mlekiem mamy. Należy stopniowo wprowadzać różnego rodzaju zdrowe produkty, tak by dziecko poznało ich smak i wyrobiło sobie prawidłowe nawyki żywieniowe na przyszłość. Uczestniczenie w posiłkach rodzinnych to także ważna kwestia, jeśli chodzi o socjalizację dziecka i naukę zachowania się przy stole. To także radosny element rodzinnego życia, więc nawet jeśli karmimy jeszcze piersią, nie odmawiajmy rocznemu dziecku przyjemności zasiadania do stołu wraz z całą rodziną. A w ciągu dnia mama może wypić razem z dzieckiem sok owocowy czy zjeść inną zdrową przekąskę.
I jeszcze ważna porada dla rodziców, którzy lubią bardziej wyraziste dania. Można po prostu doprawić je dla siebie przy stole, podczas gdy dziecku podajemy potrawy bez dodatku soli, a najlepiej w ogóle niedoprawione oraz z minimalną ilością cukru.
Bibliografia:
Opracowanie zbiorowe: Mamy dla mam. Jak się przygotować na życiową rewolucję
Tracey Murkett, Po prostu piersią
Ugotuj mi mamo. 365 przepisów na dania dla dzieci