Może być skromna lub bogato zdobiona, miniaturowa lub okazałych rozmiarów. Choinka, bo o niej mowa, to bezsprzeczna królowa zimy i jeden z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Już od wielu sezonów z mody nie wychodzą sztuczne drzewka, które swym wyglądem i rozmiarem praktycznie nie różnią się od naturalnych świerków czy jodeł. Dlaczego warto postawić na taką dekorację i czym się kierować podczas zakupów? Poniżej przydatne wskazówki
Skąd wziął się zwyczaj dekorowania drzewka bożonarodzeniowego?
Tradycja przystrajania choinki sięga wielu wieków wstecz, a pierwsze informacje na ten temat pojawiły się na przełomie XV i XVI w. W tym czasie w Alzacji panował zwyczaj dekorowania iglastych drzewek orzechami, jabłkami czy świecami, co miało symbolizować nadzieję na odrodzenie po okresie przesilenia zimowego.
I chociaż był to pogański zwyczaj, przetrwał próbę czasu i został zaadaptowany przez chrześcijan. Współcześnie bożonarodzeniowe dekoracje są symbolem życia, nadziei i dobrobytu. Jednak dziś, zamiast naturalnego drzewka, w wielu domach króluje choinka sztuczna, która w niczym nie ustępuje swojemu naturalnemu odpowiednikowi.
Najważniejsze zalety sztucznej choinki
Pięknie ozdobione drzewko wprowadza do domu świąteczną atmosferę i cieszy nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Jednak nie wszyscy chcą lub mogą pozwolić sobie na żywą dekorację. W takim przypadku warto postawić na sztuczny odpowiednik. Dlaczego jest to dobry wybór?
• Wygoda – naturalne sosny czy świerki gubią igły i są oblepione żywicą, przez co utrzymanie czystości wokół drzewka może być uciążliwe. Ten problem odpada przy dekoracjach wykonanych z syntetycznych materiałów. Nie sypią się, więc można je spokojnie ustawić w pobliżu grzejnika.
• Trwałość – zakup sztucznej choinki to inwestycja na wiele sezonów. To duży plus szczególnie dla osób, które chcą oszczędzić czas na corocznych poszukiwaniach odpowiedniego drzewka.
• Rozmiar – właściciele niewielkich mieszkań mogą mieć problem z dopasowaniem rozmiaru choinki do skromnego metrażu pokoju. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są syntetyczne ozdoby, które występują w różnych rozmiarach – od minimalistycznych modeli przeznaczonych do dekoracji stołu aż po okazałe, dwumetrowe drzewka.
• Różnorodność – niektórym sztuczne choinki kojarzą się z kiczem. Jednak współcześnie klienci mają do wyboru wiele modeli, które do złudzenia przypominają żywe rośliny. Wśród najczęściej wybieranych opcji są m.in. imitacje sosny, jodły kaukaskiej i świerku japońskiego.
• Ekologia – sztuczne choinki też mogą być eko! Duża część drzewek jest bowiem wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu. W dodatku wybór jednej dekoracji na wiele sezonów ogranicza liczbę drzew przeznaczonych do corocznej wycinki.
Jak wybrać sztuczną choinkę?
Ogromna różnorodność pod względem stylów i rozmiarów sztucznych choinek może przysporzyć nieco kłopotów podczas zakupów. Oto kilka wskazówek, które ułatwią wybór. Co należy wziąć pod uwagę?
• Rozmiar – to kluczowy parametr, który definiuje zakup bożonarodzeniowego drzewka. W pierwszej kolejności należy określić miejsce, w którym stanie ozdoba. Dla pewności warto też zmierzyć wysokość pomieszczenia. W przestronnych wnętrzach można popuścić wodzę fantazji i zdecydować się na większy model, np. w rozmiarze 180-220 cm. Z kolei w mniejszych mieszkaniach lepiej sprawdzą się niewielkie, wąskie choinki.
• Materiał wykonania – najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji choinek jest polichlorek winylu (PCV). Gałązki takich choinek można wyginać i modelować w dowolny sposób. Dodatkowym atutem jest duża gęstość igliwia i atrakcyjna cena drzewka. Kolejnym rozwiązaniem są choinki z polietylenu (PE). Wyróżniają się przede wszystkim dużą elastycznością i są odporne na odgniecenia. Inna propozycja to dekoracje żyłkowe. Ich długie i sztywne igły wyglądem przypominają igły sosnowe.
• Styl – sztuczną choinkę można dopasować do każdego stylu wnętrza. Przykład? W salonie boho trafionym pomysłem będzie drzewko na pniu, który podkreśla rustykalny i naturalny charakter ozdoby. Miłośnikom stylu glamour może przypaść do gustu drzewko w czystym, białym kolorze, które zdecydowanie wyróżnia się na tle innych dekoracji. Z kolei w pomieszczeniu minimalistycznym, industrialnym lub klasycznym bezpiecznym rozwiązaniem będzie tradycyjna choinka na stojaku.
Choinka, która cieszy oko
Końcówka roku to okres przygotowań do Bożego Narodzenia. Trudno je sobie wyobrazić bez pięknej, estetycznie udekorowanej choinki. Wiele osób stawia na sztuczne drzewka i trudno im się dziwić. Różnorodność ozdób pod względem rozmiaru, koloru czy stylu jest naprawdę imponująca. W dodatku choinki wykonane z syntetycznych materiałów są trwałe, uniwersalne i łatwe w pielęgnacji. Warto dobrze poszukać, bo stylowa, dobrej jakości choinka z pewnością umili chwile spędzone przy świątecznym stole.