Aukcja szlachetnych trunków w krakowskiej DESIE
Oto jak można połączyć bardzo przyjemne z jeszcze bardziej pożytecznym
12 lipca krakowska DESA Dzieła Sztuki i Antyki, we współpracy z firmą MUNDIVIE* zaprasza na już piątą edycję aukcji win i alkoholi. To szczególne wydarzenie, prawdziwa gratka nie tylko dla znawców i koneserów. Także dla kolekcjonerów, którzy ulokowali już pieniądze w dzieła sztuki czy antyki, a teraz chcieliby poszerzyć swoje zbiory o kolekcję win i alkoholi. Tylko nieliczni kupują je, aby się nimi delektować. Aby wziąć udział w aukcji, nie trzeba być obecnym w Krakowie. Do wydarzenia można dołączyć online – z każdego miejsca na świecie
Butelka za milion dolarów
Jako ciekawostkę podajemy, iż w 2018 roku, w domu aukcyjnym Bonhams w Edynburgu, 60-letnia butelka Single Malt Macallana Valerio Adami została sprzedana inwestorowi z Azji za 1,1 mln dolarów. Whisky pochodziła z 1926 roku. Przez 60 lat leżakowała w kadzi po to, aby w 1986 roku trafić do butelki. Poza właściwościami trunku, o jej wartości świadczy również fakt, że stanowi jedną z 24 butelek limitowanej edycji, pochodzącej ze szkockiej destylarni Macallana. Etykiety projektowali dla niej Valerio Adami i Peter Blade, artyści reprezentujący nurt pop-artu.
Wyświetl ten post na Instagramie
Kolekcjonerskie alkohole od lat trafiają pod młotek zarówno największych światowych domów aukcyjnych, jak Sotheby’s czy Christie’s, jak i pomniejszych, zajmując poczesne miejsce obok dzieł sztuki czy pamiątek po ikonach popkultury. Majętni inwestorzy już dawno zwrócili uwagę na osiągające niekiedy zawrotne ceny butelki lub całe ich kolekcje oraz fakt, że mogą one stanowić taką samą lokatę kapitału, jak antyki, zabytkowe samochody czy dzieła sztuki. Co więcej, są to bezpieczne lokaty kapitału, odporne na wahania rynku i gwarantujące przyzwoity zysk. Wśród cennych trunków, poszukiwanych na inwestycje, prym wiodą wyborne wina, whisky, wódki czy koniaki. O ich wartości decyduje nie tylko ich rzadkość, renoma i marka destylarni, ale również sama butelka czy etykieta.
Aukcje alkoholi w Polsce. Kolekcjonerskie trunki dla inwestorów
Także w Polsce jest wiele osób, skłonnych do zakupu wyjątkowych win i alkoholi mocnych. Kolekcjonerzy nadal poszukują korzystnej lokaty kapitału ‒ czegoś, co poza tym, że będzie miało swoją wartość, stanie się ozdobą ich domu czy siedziby firmy, obok już posiadanych dzieł sztuki, numizmatów czy antyków. Albo po prostu szukają czegoś nowego, wyjątkowego i przyjemnego, co rozbudziłoby w nich na nowo instynkt kolekcjonera. Aukcja, która odbędzie się 12 lipca 2022 r w siedzibie renomowanego krakowskiego domu aukcyjnego DESA bez udziału publiczności, będzie między innymi dla nich. W katalogu znalazło się ponad sto pozycji. Wśród nich zarówno takie na każdą kieszeń, o cenie w granicach 100 zł, jak i dużo, dużo cenniejsze.
Wyświetl ten post na Instagramie
Na szczególną uwagę, wśród wielu cennych produktów, zasługuje Miodula Baccarat 01 czyli Miodula Prezydencka (rocznik 2008) zamknięta w 𝐨𝐫𝐲𝐠𝐢𝐧𝐚𝐥𝐧𝐞𝐣 𝐤𝐚𝐫𝐚𝐟𝐜𝐞 𝐁𝐚𝐜𝐜𝐚𝐫𝐚𝐭 𝐳 𝐥𝐚𝐭 𝐩𝐢𝐞̨𝐜́𝐝𝐳𝐢𝐞𝐬𝐢𝐚̨𝐭𝐲𝐜𝐡, a także butelka Metaksy, która nigdy nie została użyta do produkcji i stała przez 40 lat owinięta w szary zabezpieczający papier.
Oczy inwestorów z pewnością będą zwrócone w kierunku rumów pochodzących z wielu zakątków świata – Mauritiusu, Dominikany, Australii i wielu innych egzotycznych miejsc.
Katalog Alkoholi Kolekcjonerskich oraz zasady wzięcia udziału w licytacji są dostępne TUTAJ.
Aukcja Alkoholi Kolekcjonerskich. DESAxMundivie
O wyjątkowości aukcji krakowskiej DESY decyduje fakt, że będzie to impreza transmitowana na żywo. Aukcji będzie towarzyszyła prelekcja, podczas której zainteresowani będą mogli zapoznać się z poszczególnymi produktami oraz ich historią. Początek wydarzenia – godzina. 16.00. Zakupy będzie można zrealizować poprzez złożenie zlecenia z określonym limitem za pośrednictwem portali www.onebid.pl oraz www.artinfo.pl.
Zasady oraz informacje o tym, jak dołączyć do Aukcji Finest Wines&Spirits:
Partner renomowanego krakowskiego domu aukcyjnego, a zarazem właściciel wszystkich lotów, które trafią pod młotek ‒ spółka Mundivie S.A. ‒ przygotowuje się od następnego dnia po zakończonej aukcji. Firma jest producentem i importerem napojów alkoholowych, specjalizującym się w produktach niszowych, nietypowych, nierzadko pochodzących z całego świata ‒ m. in. z Brazylii, Kuby, Dominikany, Libanu ‒ a także importerem szkockiej whisky, francuskich koniaków oraz grappy z Północnych Włoch. Właśnie dzięki pielęgnowanym od wielu lat kontaktom (korzenie firmy sięgają 1888 roku – Grecja a następnie Królestwo Niderlandów) zgromadziła interesującą kolekcję win i alkoholi. Może się ona stać cennym zaczątkiem nowej kolekcji, lub posłużyć do rozbudowy i wzbogacenia już istniejących zasobów prywatnej piwniczki, stanowiąc równocześnie dla nabywcy stabilną inwestycję. Z tym właśnie przesłaniem kilkadziesiąt wartościowych produktów, często w unikatowych opakowaniach, umieszczono w katalogu aukcyjnym. Sam katalog, poza tym, że zostanie wydrukowany, jest udostępniony w postaci elektronicznej na portalu onebid.pl oraz artinfo.pl i na stronie https://www.desa.art.pl/.
Piąta w Polsce aukcja kolekcjonerskich win i alkoholi, 12 lipca 2022, godzina 16.00
*MUNDIVIE to spółka posiadająca długą historię na rynku win oraz mocnych alkoholi. Od 1996 do 2020 roku działała w Polsce pod nazwą Toorank Polska S.A. Przez lata stanowiła samodzielny odział Toorank Distilleries Group B.V. (DGT B.V.), założonej w Zevenaar (Holandia), jako przedstawicielstwo greckiej firmy METAXA z siedzibą w Atenach.
Rafał 25 lutego, 2021
Super ciekawe! 👍
Barbie 25 lutego, 2021
Kolekcjonerskie trunki – to coś dla mnie