Urządzanie kuchni to nie lada wyzwanie. Wydaje ci się, że potrzebujesz raptem zestawu filiżanek do herbaty, paru kubków i kompletu szklanek do napojów? Niestety, jeśli chcesz mieć dobrze wyposażoną kuchnię oraz móc wydobywać smak i aromat napojów ciepłych i gorących, bezalkoholowych oraz alkoholowych – potrzebujesz zdecydowanie większej ilości szkła i porcelany w kuchni. Jakie są rodzaje szklanek oraz filiżanek?
Filiżanki do kawy
Nawet jeśli lubisz na co dzień pić kawę lub herbatę w ogromnym ceramicznym kubku z uchem, warto w kuchni mieć zestaw eleganckich filiżanek do tych napojów. Gdy zjawią się goście, wypada podać im kawę lub herbatę właśnie w filiżankach. Te do herbaty powinny mieć pojemność od 200 do 300 ml. Najlepiej, gdy są wykonane z porcelany, mają wygodne ucho do trzymania oraz talerzyk. Klasyczny kształt filiżanki do herbaty przypomina tulipana – jest rozkloszowany u góry.
Filiżanki do kawy to bardziej złożona sprawa – zależy bowiem, jaką kawę mamy na myśl. Każdy rodzaj kawy powinien być podawany w specjalnej filiżance lub szklance. Filiżanki do espresso są małe – pojemność około 70 do 90 ml, wykonane z grubej porcelany i o cylindrycznym kształcie. Grubość ścianek i kształt filiżanki zapewniają dłuższe utrzymanie ciepłoty kawy. Do podwójnego espresso, czyli kawy zwanej lungo, musimy użyć większej filiżanki – o pojemności około 150 ml, ale także o cylindrycznym kształcie. Cappuccino ma jeszcze większą objętość, bo dodajemy do niego mleko. Tu sprawdzą się filiżanki lekko wybrzuszone po bokach i rozszerzane u góry, o pojemności od 150 do 200 ml.
Jeśli chodzi o filiżanki i kawę, to zostaje nam jeszcze café latte – jeśli lubisz ten rodzaj kawowego napoju, potrzebujesz filiżanek podobnych do tych od herbaty, ale bardziej zwężających się u góry. Powinna ona być prosta i bez wybrzuszeń. Sporo tych rożnych rodzajów filiżanek, a miejsca w kuchni pewnie nie tak dużo. Które typy wybrać? Proponujemy zaopatrzyć kuchnię w zestaw klasycznych filiżanek do herbaty oraz filiżanek do espresso, a także w jeden komplet w zależności od preferencji smakowych – do latte, cappuccino lub lungo.
Szklanki do latte i innych napojów gorących
Gorące napoje zazwyczaj pije się w kubkach lub filiżankach, ale są wyjątki. Szklanki przydadzą się do latte machiato i mochy. To wielowarstwowe kawy, które wymagają wysokiej, przezroczystej, wykonanej z grubego i żaroodpornego szkła szklanki z uchwytem. Dzięki temu kawa pięknie się prezentuje. Taki rodzaj szklanek przyda się też do grzanego wina lub rumu, choć jeszcze lepiej by było, gdyby ten rodzaj szklanek miał małą nóżkę. Warto też wspomnieć, że niektórzy preferują pić w szkle kawę latte, zamiast w filiżankach. Szklanki do latte są wąskie, wysokie i mają uchwyt. Taka szklanka do latte powinna być wykonana z grubego szkła.
>>Szklanki do latte, filiżanki do espresso i inne naczynia Dolce Gusto<<
Szklanki do napojów zimnych
Do soków, smoothie, kompotów i innych zimnych napojów potrzebne będą wysokie, pojemne szklanki – najlepiej 200 ml, o dowolnym kształcie. W takich szklankach można podawać też mrożoną kawę. Ponadto w kuchni przyda się zestaw niższych, krępych szklanek, wygodnych do picia wody czy soków.
Szklanki do drinków
Tu pole do popisu jest ogromne, wszystko zależy od preferencji smakowych i tego, jak często wyprawiacie przyjęcia z kolorowymi drinkami w roli głównej. Tak naprawdę jaki rodzaj drinka, taka szklanka. Podstawowy podział to szklanki do long drinków i shot drinków.
Long drinki to alkohol zmieszany z sokami. Szklanki do long drinków to np. highball, idealny do cuba libre, który charakteryzuje się tym, że jest wysoki i ma pojemność od 240 do 350 ml. To prosta w budowie szklanka, która sprawdzi się też do bezalkoholowych napojów. Innym typem szklanki do long drinków jest hurricane, z przeznaczeniem do picia pinacolady (przypomina trochę lampę używaną kiedyś podczas huraganów, stąd nazwa) oraz collins, który jest węższy jeszcze i wyższy niż highball. Collins sprawdzi się do drinków na bazie ginu. Wystarczy, że wybierzemy jeden rodzaj szklanek – na domowe potrzeby highball i collins mogą się z powodzeniem zastępować, hurricane ma trochę bardziej fantazyjny kształt, więc polecamy go dla fanów pinacolady i oryginalnego dekoru.
Do tzw. short drinków, czyli drinków tylko na bazie alkoholu, wykorzystuje się szklanki z rozszerzającą się czaszą, na krótkiej nóżce lub z grubym dnem, bez nóżki. Tradycyjnym przykładem jest tumbler, szklanka do whisky i Bourbona, świetna tez do drinków jak biały rusek. W takiej szklance można także pić wodę czy soki.
Wybór szklanek i filiżanek jest, jak widać, dość spory. Zastanówmy się, jakie napoje najbardziej lubimy i najczęściej spożywamy i wybierzmy kilka kompletów filiżanek i szklanek na początek, np. do latte, herbaty, espresso, zimnych napojów i long drinków oraz do short drinków. Później można w zależności od potrzeb, dokupić kolejne, bardziej finezyjne szklanki.
Gosia 6 czerwca, 2018
Kawa musi mieć odpowiednią oprawę, wtedy smakuje najlepiej, piękne te szklanki
Klara 11 czerwca, 2018
Podobają mi się takie filiżanki z przezroczystego szkła, ale lubię też białą porcelanę. Taka klasyka. No i jednak wolałabym standardowe uszka, bo te są jak dla mnie chyba aż za bardzo nowoczesne.
Beatka 16 czerwca, 2018
Do niedawna jeszcze Dolce Gusto kojarzyła mi się tylko z dobrą, a nawet doskonałą kawą 🙂 . Od teraz będzie mi się kojarzyła dodatkowo z doskonałym stylem, bo ten filiżanki czy szklanki są naprawdę gustowne. Myślę, że nadają się również jako prezent na ślub czy inną uroczystość 🙂
Jania 30 czerwca, 2018
Super artykuł! Teraz przynajmniej wiem jakie filiżanki sobie sprawić :).Mam ekspres Dolce Gusto i to mój najlepszy przyjaciel 😉 dlatego szklanki tej marki to będzie uzupełnienie idealnego „teamu”.
Kolinka 2 lipca, 2018
Ja uwielbiam filiżanki i kubki! Musze mieć do każdego napoju inny rodzaj „skorup” – kubki do herbaty, filiżanki do malej czarnej i cappuccino i szklanki do latte (najlepsze są te, które nabyła razem z moim ekspresem do kawy)