Monday, January 20, 2025
Home / Uroda  / Pielęgnacja ciała  / Szczotkowanie ciała na sucho – zdradzamy sekrety prawidłowej pielęgnacji

Szczotkowanie ciała na sucho – zdradzamy sekrety prawidłowej pielęgnacji

Zobacz, jakie korzyści niesie za sobą szczotkowanie ciała na sucho i ciesz się piękną skórą

Zestaw do pielęgnacji ciała

Największą zaletą szczotkowania ciała jest pobudzenie układu limfatycznego i poprawienie krążenia / fot. Lina Verovaya / Unsplash

Szczotkowanie ciała zajmuje wysokie miejsce w trendach pielęgnacyjnych. Nic dziwnego – gładka i jędrna skóra, a do tego zmniejszenie cellulitu. Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą regularny masaż na sucho? Zobacz, jak poprawnie go wykonać, żeby uzyskać wymarzone efekty oraz którą szczotkę wybrać.

 

Australijska supermodelka Miranda Kerr nie wyobraża sobie poranka bez masażu na sucho. Szczotkują się hollywoodzkie gwiazdy, modelki, aktorki, a także polskie beauty bloggerki: Maxineczka, Adrianna Grotkowska czy Alina Rose. Z kolei Marta Grzegorzak, autorka e-booka „Jak wyglądać piękniej w 30 dni”, niedawno ogłosiła na Instagramie akcję #gladkaskora, gdzie zachęca do regularnego szczotkowania ciała przez 30 dni. Podejmiesz wyzwanie?

 

Masaż na sucho a układ limfatyczny

Największą zaletą szczotkowania ciała jest pobudzenie układu limfatycznego i poprawienie krążenia. Układ ten ma ogromne znaczenie dla zdrowia – chroni organizm przed zakażeniami. Węzły chłonne filtrują drobnoustroje, dzięki czemu zwalczają wirusy, grzyby i bakterie.
Co więcej, sprawny układ limfatyczny pomaga usunąć toksyny z komórek tłuszczowych, a tym samym pomaga w walce z cellulitem. Limfa, która przepływa przez ciało, zbiera substancje toksyczne i odprowadza je do węzłów chłonnych. Stamtąd szkodliwe związki trafiają do nerek i są usuwane z organizmu.

 

Korzyści ze szczotkowania ciała

Mirinda Kerr uwielbia szczotkowanie, bo pobudza organizm i wspomaga oczyszczanie go z toksyn. Lista zalet jest jednak znacznie dłuższa:

  • złuszczanie naskórka,
  • ujędrnienie i wygładzenie skóry,
  • redukcja cellulitu,
  • wyrównanie kolorytu skóry i jej nawilżenie,
  • wsparcie metabolizmu,
  • odprężenie i zmniejszenie poziomu stresu,
  • zapobieganie odrastaniu włosków po goleniu,
  • pobudzenie krążenia i rozgrzewanie ciała

W kulturze Dalekiego Wschodu szczotkowanie znane i praktykowane jest od wieków. W medycynie chińskiej uważa się, że odpowiednio wykonany masaż utrzymuje witalność ciała i wspomaga siłę życiową. Przekonaj się o tym na własnej skórze!

Przeczytaj także:  Okluzja w kosmetologii, czyli patent na promienną cerę

Szczotki do masażu ciała na sucho

W kulturze Dalekiego Wschodu szczotkowanie znane i praktykowane jest od wieków / fot. Sun Studio Creative / Unsplash

Jak wykonać poprawny masaż ciała na sucho?

Szczotkuj się zawsze od dołu do góry, wykonując ruchy w kierunku serca. Zapewni to najlepszą stymulację układu limfatycznego. Zacznij od stóp i nóg, następnie przejdź do tułowia. Posuwistymi i długimi ruchami szczotkuj nogi i ręce (zmierzaj od dłoni w kierunku ramion), a okrągłymi tułów oraz stawy – ramiona, łokcie, kolana, kostki, biodra. Brzuch i pośladki masuj zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Pierwsze szczotkowanie może nie być najprzyjemniejsze. Poczujesz ból, pieczenie skóry, może nawet swędzenie. Twarde i sztywne włosie drapiące suchą skórą wywoła podrażnienie, które jednak szybko zamieni się w pobudzenie i odprężenie. Zaobserwujesz, jak twoje ciało się rozgrzewa i uwalnia od napięć. Zaczerwieniona skóra to normalna reakcja na masaż na sucho, pamiętaj jednak, żeby nie dociskać szczotki za mocno tam, gdzie skóra jest cienka lub wrażliwa.

 

Jak często się szczotkować i kiedy pojawią się efekty?

Prawidłowy masaż powinien trwać od kilku do kilkunastu minut. Wystarczy już 5-10 minut, aby pielęgnacja przyniosła pożądane rezultaty. Kluczem do sukcesu jest regularność – najlepiej wykonywać masaż codziennie lub co drugi dzień. Jeżeli któregoś dnia zapomnisz o szczotkowaniu nic się nie stanie, nie przekraczaj jednak liczby jednego zabiegu na dzień. Bądź cierpliwa i systematyczna, a efekty zauważysz szybciej, niż się tego spodziewasz.

 

Czy w czasie masażu należy używać olejków, balsamów lub kremów?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to szczotkowanie na sucho, dlatego w czasie masażu nie używaj dodatkowych kosmetyków. Jeżeli włosie szczotki jest zbyt twarde i czujesz, że twoja skóra jest podrażniona, możesz wykonywać masaż na mokro. Zwilż szczotkę wodą lub wykonaj pielęgnację w czasie kąpieli.

Z kolei po szczotkowaniu warto nawilżyć skórę olejkiem, balsamem lub kremem. Nie jest to konieczne, ale zapewnia dodatkowe korzyści. Rozgrzana i złuszczona skóra dobrze wchłania składniki zawarte w kosmetykach, co poprawia i przyspiesza ich działanie.

 

Szczotkowanie – o jakiej porze dnia zapewnia najlepsze efekty?

Miranda Kerr przyznała, że szczotkuje się już od ponad 15 lat i nic tak dobrze jej nie rozbudza, jak szybki masaż. Ty również możesz włączyć szczotkowanie do swojej porannej rutyny i poczuć, jak szorowanie ciała oczyszcza twój organizm. Taki masaż to również duży zastrzyk energii na cały dzień, dzięki czemu poczujesz się silna i gotowa do działania.

Jeśli jednak rano nie masz wystarczająco dużo czasu i preferujesz godziny wieczorne – żaden problem! Powolny masaż pomoże ci zredukować stres z całego dnia oraz rozgrzeje twoje ciało. Stwórz odpowiedni nastrój, aby zapewnić sobie jak największy poziom odprężenia. W tym przypadku świetnie sprawdzą się zapachowe olejki lub świece – pomarańczowa, cynamonowa czy waniliowa. Zadbaj o prywatność i uczyń ze szczotkowania intymną chwilę dla siebie. Po takim relaksie możesz wziąć kąpiel i nałożyć ulubiony balsam.

 

Może cię zainteresować również: Słońce a przebarwienia. Czy wykonywanie zabiegów urodowych latem jest bezpieczne?

 

Zestaw pielęgnacyjny do szczotkowania ciała

Stwórz odpowiedni nastrój, aby zapewnić sobie jak największy poziom odprężenia / fot. Susan Wilkinson / Unsplash

Jak wybrać odpowiednią szczotkę?

Przede wszystkim zwróć uwagę, aby włosie szczotki było naturalne, a nie syntetyczne. Jeśli jesteś osobą początkującą, zwróć uwagę na miękkość włosia – szczotkowanie nie powinno boleć ani podrażniać skóry. W tym przypadku dobrym wyborem będzie włókno zwierzęce – np. szczotka z włosia dzika.

Wśród włókien roślinnych, najbardziej polecane jest włókno agawy – tampico. Takie szczotki możesz stosować zarówno do masażu na sucho, jak i na mokro. Niestety to włosie jest twardsze od zwierzęcego, więc jeśli zaczynasz i niekoniecznie planujesz wykonywać masaż na mokro, taka szczotka może nie być najlepszym wyborem.

Zwróć uwagę na uchwyt. Na rynku możemy znaleźć szczotki z długą rączką lub z paskiem, który umożliwia trzymanie całej szczotki w dłoni. Pierwsza opcja pozwoli ci dosięgnąć do miejsc trudnodostępnych, np. pleców, natomiast druga ułatwi poprawne wykonywanie ruchów, ponieważ poczujesz większą kontrolę nad sprzętem.

 

Zobacz też: Zakręcony poradnik – co musisz wiedzieć mając kręcone włosy?

 

Jak dbać o szczotkę do masażu?

Jednej szczotki możesz używać nawet przez kilka miesięcy. Odpowiednio przechowywany i właściwie oczyszczany produkt posłuży ci znacznie dłużej.

Na szczotce do masażu zbierają się zabrudzenia i martwy naskórek. Dlatego przynajmniej raz w tygodniu, a najlepiej co 2-3 dni, warto ją wyczyścić. Do umycia szczotki wystarczy zwykłe mydło lub szampon. Przy spłukiwaniu staraj się nie zamoczyć drewnianej końcówki, aby nie popękała. Susz szczotkę włosiem do góry – w przeciwnym razie może się zdeformować.

 

Dla kogo nie jest szczotkowanie? – przeciwskazania

Wstrzymaj się od masażu ciała na sucho, jeśli:

  • skóra jest podrażniona i są na niej rany,
  • występuje choroba skóry, np. trądzik, łuszczyca, ostre AZS,
  • zauważysz zmiany grzybicze lub wirusowe na skórze,
  • masz duże znamiona lub pieprzyki (omijaj te miejsca)

 

A co z żylakami lub pękającymi naczynkami? W tym przypadku zdania są podzielone.

Dr Łukasz Paluch, specjalizujący się w leczeniu chorób naczyń krwionośnych poświęcił temu zagadnieniu cały artykuł na swojej stronie internetowej. Według lekarza, odpowiednio przeprowadzona pielęgnacja może nieść za sobą korzyści w postaci redukcji bólu i poprawy wyglądu nóg. Dr Paluch zaleca, aby w tych przypadkach wykonywać masaż na mokro, np. podczas kąpieli oraz stosować szczotki z miękkim włosiem. Dzięki temu pobudzisz układ limfatyczny, ale nie przeciążysz naczyń.

Z kolei dr Paweł Siastała, flebolog i twórca techniki Leg Restore, na swoim Instagramie mówi o wadach szczotkowania nóg. Lekarz zdecydowanie odradza szczotkowanie osobom z niewydolnością żylną, żylakami czy pajączkami. Dr Siastała zaznacza, że przy skłonnościach do pajączków szczotkowanie może wywołać nowe. Nie pomoże tu nawet szczotkowanie na mokro. Specjalista wyjaśnia, że kąpiel w połączeniu z tarciem jest nawet bardziej agresywne i potęguje ryzyko wystąpienia dolegliwości.

 

Zobacz też: Naczynka na nogach – jak się ich pozbyć?

 

Laura Nowakowska

Dziennikarka, miłośniczka psów, języka i kultury skandynawskiej.

Oceń artykuł
3 Comments
  • Ewa 17 lutego, 2022

    Paweł Siastała ma rację. Obserwuję go od na Instagramie i dzięki niemu wiem, że szczotkowanie nasila pajączki. Super lekarz!!!

  • Wdzięczna pacjentka 3 marca, 2022

    Też uważam że dr Siastała ma rację… Wcześniej robiłam tak jak dr Paluch zaleca i wyszły mi na nogach nowe pajączki😞

  • AM 7 marca, 2022

    Nieźle… ja rzuciłam się na szczotkę bo tak wszyscy reklamowali a po niej powychodziły mi pajączki. I teraz bardzo żałuje. Zgadzam się z dr Siastała

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ