Wednesday, May 29, 2024
Home / Kultura  / Wydarzenia  / Teatralne śledztwo po raz 800!

Teatralne śledztwo po raz 800!

Coraz bliżej tysiąca

Ewa Mitoń w „Szalonych nożyczkach” / fot. Piotr Kubic

Po raz osiemsetny na deskach krakowskiego Teatru Bagatela bardzo tajemniczy sprawca zamorduje bardzo słynną pianistkę. W piątek 6 lipca ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem komedia kryminalna „Szalone nożyczki” doczeka się jubileuszowej inscenizacji

szalone nożyczki

Łukasz Żurek i Adam Szarek w „Szalonych nożyczkach” w Teatrze Bagatela / fot. Piotr Kubic

Brawurowa komedia interaktywna

Spektakl wyreżyserowany przez Marcina Sławińskiego na podstawie utworu Paula Poertnera można w Bagateli oglądać już dwanaście lat.
W brawurowej interaktywnej komedii występuje czterech podejrzanych, dwóch policjantów, jest też narzędzie zbrodni i zawsze pełna widownia Bagateli świadków morderstwa. Atrakcyjność dla odbiorców tego spektaklu – poza jego warstwą komediową – polega właśnie na współpracy aktorów z widzami.
Marcin Sławiński przyznał, że kiedy podejmował się reżyserii Szalonych nożyczek, obawiał się czy spektakl przyjmie się w Polsce.

Miałem z tego powodu ogromną tremę, bo są istotne różnice w mentalności i codziennym zachowaniu pomiędzy Polakami a Amerykanami. My jesteśmy powściągliwi; wstydzimy się siebie, publicznych wystąpień, etc. Amerykanie są bardziej bezpośredni, i ten rodzaj interaktywnej sztuki jest im bliski. Ale polska publiczność „kupiła” tę sztukę, w której jest coś pomiędzy teatrem a bingo z przewagą bingo.

Obsada „Szalonych nożyczek”

Choć „Szalone nożyczki” są komedią kryminalną, to sama intryga detektywistyczna nie jest skomplikowana ani najważniejsza. Najistotniejsze w tym spektaklu są brawurowo prowadzone improwizacje aktorskie pod przewodnictwem komisarza Kowalewskiego, czyli Łukasza Żurka, który w piątek w swoją postać wcieli się po raz osiemsetny. Także po raz osiemsetny zamożną mieszkankę Woli Justowskiej Helenę Dąbek zagra niezastąpiona Ewa Mitoń.
W pozostałych rolach od lat na przemian można oglądać: Aleksandrę Godlewską i Ewelinę Starejki (Barbara), Adama Szarka i Kosmę Szymana (Tonio), Przemysława Brannego i Przemysława Redkowskiego (Wurzel) oraz Marcina Kobierskiego (Tomasiak).
Lipcowy, jubileuszowy spektakl „Szalonych nożyczek”, to zaproszenie do obejrzenia i innych spektakli w Teatrze Bagatela, który w czasie wakacji nie zawiesza już siódmy rok z rzędu swojej repertuarowej działalności.

Zobacz repertuar Teatru Bagatela na lato.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ