Monday, March 4, 2024
Home / Uroda  / Bądź szybszy od choroby… zrób badania!

Bądź szybszy od choroby… zrób badania!

Medyczna diagnostyka laboratoryjna jest jedną ze specjalności medycznych. Zazwyczaj stanowi wsparcie dla lekarza stawiającego diagnozę.

Medyczna diagnostyka laboratoryjna jest jedną ze specjalności medycznych. Zazwyczaj stanowi wsparcie dla lekarza stawiającego diagnozę.

Synevo

Pamiętajmy, że badania nie leczą, ale są niezbędne w dobrym postępowaniu medycznym. / fot. fotolia

 

Pozwala także na weryfikację wstępnego rozpoznania, monitorowanie leczenia i przebiegu choroby oraz, szczególnie ostatnio, na ocenę ryzyka wystąpienia różnych chorób. Mając przed sobą określone wyniki badań laboratoryjnych lekarz ukierunkowuje swoje postępowanie. Istotne jest, aby ze względu na początkowo bezobjawowy przebieg wielu chorób oraz konieczność wdrożenia leczenia powtarzać niektóre analizy w regularnych odstępach czasu. Wczesne rozpoznanie i jak najwcześniejsze podjęcie leczenia to niemal gwarancja sukcesu terapeutycznego. Jeśli wynik badania przesiewowego skieruje naszego lekarza na trop rozwijającej się choroby lub choćby uzmysłowi nam wysokie ryzyko jej wystąpienia, będziemy mogli pogłębić diagnostykę, a to już krok w bardzo dobrym kierunku. Pamiętajmy, że badania nie leczą, ale są niezbędne w dobrym postępowaniu medycznym.

W niektórych przypadkach nawet złe samo- poczucie da się wytłumaczyć po wykonaniu badania morfologii krwi. Łagodne niedokrwistości, wykryte w efekcie takiego badania, dają się szybko opanować. Również stany zapalne, a nawet poważniejsze choroby związane z rozrostem układu białokrwinkowego, zazwyczaj udaje się zdiagnozować na podstawie badania morfologii krwi obwodowej. Podobnie istotne korzyści w ocenie stanu zdrowia może przy- nieść analiza ogólna moczu – jedno z najczęstszych badań, wykonywanych w laboratoriach. Szczególnym obszarem diagnostyki laboratoryjnej jest wykrywanie nietolerancji wybranych pokarmów. Dobrze przeprowadzone badanie (w laboratorium, w odróżnieniu od rozmaitych testów, dostępnych nawet w drogeriach) może wyjaśnić pochodzenie takich dolegliwości jak ostre bóle głowy, niedomagania układu oddechowego, problemy gastryczne czy skórne.

Objawy nietolerancji pokarmowej występują po kilku godzinach lub nawet kilku dniach od spożycia wybranych produktów i mogą trwać tygodniami. To ją odróżnia od alergii pokar- mowej (zależnej od przeciwciał klasy IgE), kiedy to objawy są widoczne natychmiast po kontakcie z alergenem i często mają gwał- towny charakter. Mechanizm nietolerancji jest związany z tworzeniem się kompleksów antygenów pokarmowych z przeciwciałami klasy IgG. Kompleksy immunologiczne aktywują układ dopełniacza, co prowadzi m.in. do powstania stanu zapalnego. Gromadzące się w miejscu zapalenia komórki systemu odpornościowego uwalniają wolne rodniki tlenowe i inne substancje, które mogą uszkadzać zdrowe tkanki. Objawy nietolerancji pokarmowej mogą być nie tylko opóźnione w czasie, ale również oddalone od przewodu pokarmowego, i mogą obejmować nawet otyłość i problemy z obniżeniem masy ciała.

Najczęstsze objawy nietolerancji IgG zależnych obejmują:

• biegunki, wzdęcia, zespół drażliwego jelita, przybieranie na wadze

• bóle głowy, przewlekłe zmęczenie

• bóle stawów • zmiany skórne

• nadaktywność u dzieci

Wymienione dolegliwości mogą mieć również zupełnie inne przyczyny. By jednak wykluczyć nietolerancję pokarmową, wystarczy wyko- nać jedno badanie. Na podstawie jego wyniku wystarczy jeszcze tylko dobrać dietę eliminu- jącą wybrane pokarmy, i może się okazać, że ta zmiana wywrze zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Może warto również zasięgnąć porady dietetyka? Przed przystąpieniem do badań laboratoryjnych zawsze wskazana jest konsultacja lekarska. Mo- że on nas ukierunkować i dostosować wachlarz analiz do naszych potrzeb. Oczywiście, zawsze istnieje możliwość skorzystania z informacji do- stępnych w sieci, lecz należy mieć świadomość, że każdy z nas jest inny. Dlatego lepiej jest zapamiętać, że w każdym momencie możemy liczyć na wsparcie laboratoriów SYNEVO – naszego partnera, znanego z wysokiej jakości wykonywanych badań.

SYNEVO Nasze punkty pobrań: ul. Basztowa 15/3 i 3B, ul. Mogilska 21 (w Centrum Medycznym Lider Dent), ul. Na Błonie 1 (w NZOZ „Widok-Med”), www.synevo.pl

Renata Przemyk materiał pochodzi z numeru jubileuszowego 5/2014

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ