Sunday, June 16, 2024
Home / Kultura  / Synagogi nocą: 7@nite

Synagogi nocą: 7@nite

W nocy z 2 na 3 czerwca po raz drugi odbędzie się NOC SYNAGOG! „Wyruszamy z Kazimierza i Bóg raczy wiedzieć dokąd dotrzemy” – informuje 7@nite

noc synagog krakow

noc synagog krakow

W nocy z 2 na 3 czerwca po raz drugi odbędzie się NOC SYNAGOG! „Wyruszamy z Kazimierza i Bóg raczy wiedzieć dokąd dotrzemy” – informuje 7@nite

noc synagog krakow

W nocy z 2 na 3 czerwca po raz drugi startuje NOC SYNAGOG! „Wyruszamy z Kazimierza i Bóg raczy wiedzieć dokąd dotrzemy” – informuje 7@nite

Kraków to jedyne miejsce na świecie, w którym na niewielkiej przestrzeni znajduje się 7 zabytkowych synagog. Choć należą one do głównych atrakcji miasta, tylko część z nich jest dostępna na co dzień dla turystów. Noc synagog to wyjątkowa okazja, by zobaczyć je wszystkie i doświadczyć w każdej z nich niepowtarzalnych wrażeń – czasem w lekko prowokującym wydaniu, awangardowo, z wykorzystaniem nowoczesnych środków przekazu. Nie zabraknie muzyki, wystaw, prezentacji, a nawet pokazu mody.

Projekt 7@nite przygotowany został przez młodych, nie tylko krakowskich artystów oraz Fundację JDC (Joint Distribution Committee) we współpracy z Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC) i Żydowską Gminą Wyznaniową w Krakowie.

 SYNAGOGA TEMPEL – gwiazdą wieczoru będzie Geva Alon, izraelski singer-songwriter z głosem porównywanym do wczesnego Neila Younga. Urodzony w 1979 roku (zagra w Krakowie 3 dni po swoich 33. urodzinach).

 SYNAGOGA KUPA – zamieni się w zakład plakatowania! Współczesna grafika użytkowa, czyli plakaty reklamowe, polityczne, społeczne. Nowoczesny design ulicy.

 SYNAGOGA REMU – czyli architektura w praniu. Czy zastanawialiście się, dlaczego polichromia w synagodze Kupa zawiera znaki zodiaku? A co to takiego bima? Symbole, detale, szczegóły – wyróżniki sakralnej architektury żydowskiej krakowskiego Kazimierza. A wszystko to na sznurkach do prania, na dziedzińcu synagogi przygotowane przez „kolekcjonera detali” Sławomira Pastuszki.

 SYNAGOGA STARA – żydowski dress code. Antonina Samecka i Klara Kowtun kochają modę, dlatego wspólnie założyły markę „RISK. Made in Warsaw”. Z okazji 7@nite we współpracy z artystami-grafikami – Monika Błędowską i Marcinem Franczakiem – stworzyły kolekcje inspirowaną żydowskimi symbolami – gwiazda Dawida, menora, mezuza i hamsa.

 SYNAGOGA WYSOKA – zamieni się w prezentację multimedialną. Wędrując po wielkiej ścianie Synagogi Wysokiej, odbędziemy wirtualną podróż dookoła świata, która przybliży nam architekturę żydowską. Tego jeszcze nie widzieliście! Wyruszamy z Kazimierza i Bóg raczy wiedzieć dokąd dotrzemy.

 SYNAGOGA IZAAKA – Doors Open „MezuzaH”. Tematem ekspozycji są mezuzy, niewielkie a jakże znaczące przedmioty kultu, domagające się cierpliwości i precyzji. Wystawa jest podrożą przez żydowski świat Majka Hercberga

 SYNAGOGA POPPERA – czyli synagoga w synagodze. Synagoga to dom, miejsce spotkań. Budowana zawsze przez wspólnotę, architektonicznie wpisuje się w styl danej epoki i miejsca, w którym powstaje. Stąd ogromna różnorodność form przy jednoczesnych stałych symbolach i powtarzalnych elementach. Podczas warsztatów architektonicznych w Synagodze Poppera poznamy zasady budowy bożnic, a także własnoręcznie udekorujemy makietę synagogi.

Dodatkowo w MUZEUM GALICJA reggae i klezmerzy. Niecodzienne i innowacyjne przedsięwzięcie muzyczno-wizualne: fuzja muzyki klezmerskiej oraz reggae, połączona z wizualizacjami. Fascynująca podróż muzyczna, łącząca dwie tradycje muzyczne w porywającą i energetyczną całość.

CENTRUM SPOŁECZNOŚCI ŻYDOWSKIEJ (JCC) – garden party dla ducha i ciała!

Przez cały czas trwania programu zgromadzeni w JCC rabini będą na przemian opowiadać krótkie historie dotyczące symboli żydowskich.
Na dziedzińcu zmęczeni uczestnicy będą mogli posilić się żydowskimi specjałami i podyskutować z przyjaciółmi lub dopiero co poznanymi znajomymi.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ