Tuesday, July 16, 2024
Home / Uroda  / Czy zauważyłeś u siebie te objawy?

Czy zauważyłeś u siebie te objawy?

Walczysz z nawracającymi bólami brzucha, wzdęciami oraz częstymi biegunkami lub zaparciami? Nie lekceważ tego!

Walczysz z nawracającymi bólami brzucha, wzdęciami oraz częstymi biegunkami lub zaparciami? Nie lekceważ tego! Niewykluczone, że cierpisz na zespół jelita drażliwego, jedną z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego.

Sensual body

W obliczu nasilających się symptomów choroby często pojawiają się też zaburzenia w sferze psychologicznej, w tym obniżone samopoczucie oraz lęk, które mogą przyczyniać się do nasilenia dolegliwości. / fot. fotolia

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba jelita cienkiego i grubego. Symptomy zespołu jelita drażliwego mogą być bardzo uciążliwe i wpływać na jakość życia w nie mniejszym stopniu niż astma, migrena czy cukrzyca.

Mimo że przyczyna występowania choroby nie została jednoznacznie wskazana, nie jest ona uwarunkowana zmianami organicznymi i biochemicznymi. Pod pojęciem zmian organicznych kryją się przede wszystkim uszkodzenia jelit, natomiast mianem zmian biochemicznych określa się defekty w procesie przemiany materii.

Ustalono jednak, że na rozwój zespołu jelita drażliwego może wpływać kilka czynników. Wśród najczęstszych wymienia się zaburzenia flory bakteryjnej jelit, przebytą infekcję przewodu pokarmowego, czynniki psychospołeczne oraz uwarunkowania genetyczne.

Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego?

Do głównych objawów zespołu jelita drażliwego należą uporczywe, kłujące lub piekące bóle brzucha, uczucie ucisku i pełności, wzdęcia oraz zaburzenia rytmu wypróżnień, czyli nawracające zaparcia lub biegunki, niekiedy występujące naprzemiennie.

W obliczu nasilających się symptomów choroby często pojawiają się też zaburzenia w sferze psychologicznej, w tym obniżone samopoczucie oraz lęk, które mogą przyczyniać się do nasilenia dolegliwości. Za największy problem uznaje się bóle brzucha, niezwykle skutecznie utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Z bólem brzucha, którego powodem jest zazwyczaj skurcz mięśni gładkich, możemy walczyć przy pomocy środków rozkurczowych. Stosowanie leków takich jak No-Spa może zmniejszyć odczuwanie tego typu objawów, jednak pamiętajmy, że zespół jelita drażliwego wymaga kompleksowego leczenia i terapii.

Jak leczyć zespół jelita drażliwego?

Dla ustalenia przyczyn występowania dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które mogą być symptomem choroby, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Metoda leczenia zostanie dobrana po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, a w niektórych przypadkach także wykonaniu dodatkowych badań.

Dla osiągniecia najlepszych efektów, leczenie zespołu jelita drażliwego odbywa się na kilku płaszczyznach. Standardowo obejmuje ono zmiany w sposobie odżywiania, terapię psychologiczną oraz stosowanie środków farmakologicznych.

Choć całkowite wyleczenie jest na tę chwilę niemożliwe, choroba zwykle nie postępuje i nie prowadzi do wyniszczenia, Co więcej, przy właściwym rozpoznaniu i przestrzeganiu zaleceń lekarza chory jest w stanie normalnie funkcjonować.

Czy zespół jelita drażliwego to częsty problem?

Według szacunkowych danych na zespół jelita drażliwego może cierpieć nawet do 22 proc. populacji. Tym samym choroba jest jedną z najczęstszych, zaraz po przeziębieniu, przyczyną nieobecności w pracy lub szkole.

Zdecydowaną większość chorych, którzy borykają się z nasilonymi objawami zespołu jelita drażliwego, stanowią kobiety. Choroba przestała omijać również nastolatków czy młodych pracowników.

Oceń artykuł
2 komentarze
  • Wiktoria 3 grudnia, 2015

    Nospa na wzdęcia i bóle brzucha związane z jelitem drażliwym? Pierwsze słyszę! Toż to lek na ból przy menstruacji…

  • e-Rzecznik NO-SPA 7 grudnia, 2015

    Witam.
    NO-SPA jest przeznaczona do stosowania na różne bóle brzucha. Znajduje zastosowanie w wielu schorzeniach, m.in. jest zalecana przy zespole jelita naddrażliwego. Drotaweryna zawarta w leku działa rozkurczowo na mięśnie gładkie brzucha i niweluje ból. ZJN jest jedną z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Ze względu na koszty diagnostyki i leczenia choroba ta stanowi poważny problem społeczny. Leczenie ZJN rozpoczyna się od włączenia leków łagodzących objawy najbardziej dokuczliwe dla chorego, tzn. bóle związane z wypróżnianiem. Dlatego też jako pierwsze stosuje się leki rozkurczowe, np. NO-SPĘ.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ