Friday, April 19, 2024
Home / PARTNER MK  / Symboliczny tekst Nostradamusa a COVID-19

Symboliczny tekst Nostradamusa a COVID-19

O czym pisał ten stary astrolog, okultysta i mistyk?

covid-19 Nostradamus Miasto Kobiet

Czy Nostradamus przewidział pandemię Coivid-19? fot. Vikimedia, Pixabay

Od marca zeszłego roku Europa zmaga się z koszmarem, jakim jest koronawirus. Pomimo przewidywań wirusologów, pandemia nie odpuszcza, a wręcz przybiera na sile. Zakaża się coraz więcej ludzi i potrzebuje hospitalizacji. Świat z pandemią przegrywa, wirus mutuje się i daje kolejne szczepy. Nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak długo COVID-19 potrawa. Wiadomo natomiast, że codziennie umierają ludzie, a pozostali czekają na szczepienia. W takich dramatycznych chwilach jak zwykle pojawia się postać Nostradamusa. I sugestie, że pandemia została przewidziana przez tego znanego znanego astrologa już 500 lat temu

 

Brak efektów walki z COVID-19

Ogromny wysiłek społeczeństwa, żeby pokonać pandemię, jak na razie nie wystarczy. Kolejne obostrzenia wyhamowują zarazę na danym obszarze, ale nie powodują zakończenia epidemii. Wręcz przeciwnie, pojawia się kolejna fala zarazy, co powoduje jedynie rozdrażnienie i chęć buntu przeciwko ograniczeniom. Skoro medycyna nie daje odpowiedzi na podstawowe pytanie o to, kiedy nastąpi koniec covidowego koszmaru, to może odpowiedź zna jasnowidz. Niestety, współczesny mówi jedynie o dalszym trwaniu pandemii, o kolejnych ofiarach. Ludzie nie do końca chcą uwierzyć w to, że tylko nasza wewnętrzna dyscyplina, noszenie maseczek i zachowywanie dystansu społecznego może spowodować stopniowe wyhamowanie zarazy. Szukają łatwych odpowiedzi w starych przepowiedniach.

Nostradamus i jego przepowiednia

Najbardziej znanym jasnowidzem był Nostradamus. Jego wizje są symboliczne i bardzo trudne do odczytania. Zdaniem jego zwolenników, jasnowidz przewidział dwie wojny światowe, śmierć księżnej Diany, zamach na papieża i kilka innych wydarzeń. Nic więc dziwnego, że dokładnie czytają jego dzieła i szukają jakiejkolwiek informacji o tym, co dalej będzie się działo z COVID ‒ jak długo jeszcze będzie siał spustoszenie, ilu ludziom zabierze życie i ile osób straci dorobek życia? Rzeczywiście w dziełach Nostradamusa jest fragment o zarazie, szalejącej na terenie Włoch i Hiszpanii. Choroba zaczęła się niespodziewanie, zabiła wiele osób, nie było na nią lekarstwa i trwała trzy fazy. Na podstawie prostej analogii ludzie interpretują ten fragment jako zapowiedź COVID-19. Tłumaczą to tym, że w Europie COVID-19 rozpoczął się we Włoszech, gdzie pochłonął życie tysięcy ofiar. Zdjęcia i filmy z Lombardii, przedstawiające puste ulice miast, wojsko na ulicach, prowizoryczne kostnice, na długo pozostaną w pamięci Europejczyków.

Przepowiednia to tekst literacki

Obraz zarazy u Nostradamusa jest straszny ‒ pełno tam śmierci i strachu, ale pojawia się też nadzieja, że po trzeciej fali nadejdzie spokój. Tekst Nostradamusa jest symboliczny i nie daje podstaw o tego, aby mówić, że to obraz koronawirusa. To typowy XVI-wieczny obraz epidemii, gdzie zwłoki leżą obok siebie, brakuje leków i panuje wszechobecne przerażenie. Wróżba Nostradamusa jest wyłącznie tekstem literackim, w którym autor opiera swoje inspiracje na mitologiach, Biblii i doświadczeniu poprzednich pokoleń z epidemiami okresu średniowiecza. Ze względu na sporą dawkę symboli nie powinno się jej odczytywać dosłownie.

Pod wyobrażenia Nostradamusa można podciągnąć każdą epidemię, bo przecież zaraza zawsze wiąże się ze śmiercią ludzi. Nostradamus nie umieszcza swojej wizji w żadnym przedziale czasowym. Ludzkość mniej więcej co 100-150 lat przechodzi różne epidemie, które zwykle trwają do trzech lat. Od 500 lat ludzie szukają wyjaśnienia epidemii u Nostradamusa i poza sianiem paniki niczego więcej nie osiągają. Nostradamus nie przewidział epidemii koronawirusa, a w swoich wizjach wspomina jedynie o ogólnej zarazie.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ