Thursday, April 25, 2024
Home / Rozwój  / Relacje  / Swingers party – kim są swingersi?

Swingers party – kim są swingersi?

Niemonogamiczna forma aktywności seksualnej, lekiem na nudę w związku?

Dwie pary spotykają się na swingers party

W wielu przypadkach swingowanie to odskocznia od związkowej rutyny / fot. Adobe Stock

Hasło „party” przeważnie kojarzy się z imprezą, a na myśl przychodzą spotkania ze znajomymi w klubach czy w domu z towarzyszącą świetną zabawą. Małą konsternację może wywołać zestawienie „party” ze słowem „swingers”. Wbrew pozorom, nie chodzi o tańce. Swingers party jest imprezą, z pozoru niczym nie różniącą się od tych typowych, lecz postać rzeczy zmieniają swingersi, czyli osoby biorące udział w takich spotkaniach. O kim mowa?

 

Swing – co to jest i co znaczy?

Wpisując w Internecie frazę co to jest swing jako pierwsze pojawią się wyniki nawiązujące do muzyki jazzowej, popularnej w latach 30. i 40.  XX wieku. Jednak za tym pojęciem, w dzisiejszych czasach, kryje się znacznie więcej niż amerykański swing. Co to znaczy i dlaczego w wielu ludziach budzi taką ciekawość? Swinging bądź swingowanie to termin określający styl życia, charakteryzujący się aktywnością seksualną, gdzie para kochanków wymienia się partnerami z inną parą. Bardzo popularne staje się również znajdowanie do seksualnych przygód tylko singli i singielek. W Polsce swingowanie zaczęło zyskiwać na popularności wraz z nadejściem rozwoju technologicznego, czyli w latach 90. XX wieku. Większość par, czyli swingersów, umawiających się na erotyczne spotkania, w poszukiwaniu innych par, korzysta ze stron internetowych. Istnieją również specjalnie przeznaczone do takich celów fora, z których korzysta bardzo dużo ludzi.

Przeczytaj: Jak znaleźć osobę do trójkąta?

 

Swingers – kto to jest i czym się charakteryzują?

Swingers w tłumaczeniu na język polski oznacza swingersów, czyli osoby, zazwyczaj będące w stałych związkach, które uprawiają seks z innymi ludźmi i co charakterystyczne dla tej czynności, przeważnie w tym samym miejscu i czasie. Kim są swingersi i co ich wyróżnia? Są to najczęściej pary z długoletnim stażem lub małżeństwa, które chcą urozmaicić swoje życie seksualne i spróbować czegoś nowego, dodać nieco pikanterii ich związkowi. Badania pokazują, że większość praktykujących swingowanie to osoby w przedziale od 30 do 40 lat bądź starsze. Swingers, jak to jest nim być? Na forach dyskusyjnych można przeczytać bardzo dużo wyznań i opinii ludzi, którzy jednorazowo brali udział w swingowaniu lub takich, co od kilku lat systematycznie praktykują niemonogamiczną formę aktywności seksualnej. 

Chodzimy z mężem do swingers klubu i to, co tam wyprawiamy raczej nie mieści się w powszechnej normie społecznej. Czuję się tam wyzwolona, odprężona i zrelaksowana jak nigdzie indziej. To wyzwolenie seksualne, ten ekshibicjonizm, ta bezkarność, to urzeczywistnienie i możliwość skonsumowania żądzy. Miejsce, w którym kobieta jest pożądana i sama może pożądać. Miejsce dzikiego seksu bez hamulców, który – jak się okazało – kocham. Miejsce bez krytyki i oceniania

– wyjaśnia swingerka na forum dyskusyjnym.

Swinging dzieli się na trzy główne kategorie: soft swinging, closed swinging oraz open swinging. Pierwsza oznacza grę wstępną z innymi uczestnikami, jednak seks jest zarezerwowany tylko dla stałego partnera. Drugi rodzaj, bardziej zaawansowany, polega na uprawianiu seksu z obcą osobą pod nieobecność partnera, często w innym pokoju. Ostatnia odmiana wymaga bardzo dużego zaufania w związku, ponieważ jest to wspólne dzielenie się partnerem z innymi uczestnikami, nawet w tym samym łóżku. Kwestia zaufania partnerów w swingowaniu jest ważna. Trzeba pamiętać, że swingowanie to dzielenie się fizycznością oraz partnerem z innymi ludźmi w bardzo intymnej sytuacji. 

Wzajemne zaufanie partnerów, którzy praktykują tę formę aktywności seksualnej, można porównać do związku 1:1. Kiedy godzimy się tworzyć z kimś parę, kwestia zaufania jest kluczowa. To podstawa, bez której związek nie ma najmniejszego sensu. Osoby swingujące z pewnością są bardziej narażone, ponieważ trzeba pamiętać, że seks sam w sobie jest kwestią bardzo intymną, a dzielenie się nim z obcymi osobami, nawet jeśli jesteśmy zdecydowani, podświadomie może podważać wzajemne zaufanie

 – tłumaczy psycholożka i psychoterapeutka Natalia Juszczak.

Para swingersów się całuje

Osób zainteresowanych swingowaniem wciąż przybywa / fot. Pixabay

Przeczytaj też: Co to znaczy seks bez zobowiązań?

Jak wygląda swingers party? Co to jest i jak tam jest

Co to znaczy swingers party? Jest to określenie na imprezę, na której spotykają się swingersi z zamiarem dobrej, pełnej wrażeń, erotycznej zabawy. Na takie spotkania można przyjść w parze, ale również jako singiel, by poznać nowe osoby lub tylko przyglądać się innym. Spotkania zazwyczaj organizowane są w specjalnych klubach lub w prywatnych domach. Każde większe miasto w Polsce posiada miejsca dla osób lubiących taką aktywność. Ciekawość ludzi spoza wspólnoty swingersów zawsze przykuwa to jak wygląda swingers party oraz jaka atmosfera tam panuje. Jeśli takie spotkanie organizowane jest w klubie, często wiąże się to z niemałymi kosztami wstępu, a w większości przypadków szczęście mają samotne kobiety, ponieważ zostają wpuszczane całkowicie za darmo. To popularna praktyka, tak samo jak to, że coraz więcej swinger clubów chce być postrzegana jako female-friendy miejsce, gdzie kobiety czują się bezpieczne i zachowany jest parytet.

Mało kobiet, ale atmosfera w porządku. Tylko że z facetem czułam się bezpiecznie, wydaje mi się, że bez niego byłoby oblężenie i trzeba by mocnej asertywności, żeby sobie poradzić z tymi facetami, na których nie masz ochoty

– pisze na forum uczestniczka swingerskiej imprezy

Często, aby wejść do klubu potrzebna jest wcześniejsza rezerwacja ponieważ większość miejsc przyjmuje metodę zapisów. Na swingersów czeka dużo atrakcji. Organizatorzy często zapewniają masaże, muzykę, alkohol a nawet noclegi. Przychodząc ze swoim partnerem, można uprawiać seks razem lub wymieniać się nim z innymi uczestnikami. Dobrej zabawie zwykle towarzyszy miła i przyjazna atmosfera, bowiem każdy przychodząc do takiego miejsca, chce się oderwać od rzeczywistości. Ważnym aspektem swingerskich klubów są również stroje uczestników, ponieważ niektóre miejsca mają narzucony dress code. Wiele z nich nie wymaga specjalnych przebieranek i zostaje przy swobodnym ubiorze, lecz istnieją takie, gdzie preferuje się erotyczne stroje zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Co to jest swingers club – jak wyglądają i gdzie są?

Swingers club to miejsce, zazwyczaj kluby, gdzie spotykają się swingersi. Jak wyglądają swingers club? Takie miejsca nie różnią się zbytnio wyglądem od zwykłych klubów, jednak istnieją w celu erotycznej rozrywki a przy tym wymianie partnerami. W raju uciech cielesnych często znajdziesz dodatkowe pokoje, do których można się udać by kontynuować zabawę. W Polsce z roku na rok powstaje coraz więcej takich miejsc, przeważnie otwierają się w większych miastach. To gdzie są kluby swingers zależy od liczby chętnych a w naszym kraju, jak podają badania statystyczne opublikowane na łamach portalu Victoria Milan, osób, które choć raz spróbowały frywolnej zabawy bez zobowiązań jest około 700 tysięcy. Swingers clubów należy szukać w centrach miast, gdzie wieczorami kwitnie imprezowe życie lub sprawdzić ich położenie oraz ofertę w Internecie. Wiele miejsc prosperuje stronami internetowymi, gdzie można przeczytać o szczegółach sex-imprez a jednym z nich jest Prive Swingers Club, który jest największym swingerskim klubem w Polsce. W zakładce „Pierwszy Raz’”, na stronie klubu, przydatne informacje znajdą osoby zaczynające przygodę ze swingingiem. 

Zobacz także: Poliamoria – czy można kochać kilka osób jednocześnie?

Swingowanie – dla kogo a dla kogo stanowczo nie?

Trzeba pamiętać, że swingowanie nie jest dla każdego. Warto zaznajomić się z tematem np.  poprzez czytanie książek, które dokładnie opisują zjawisko lub stron internetowych założonych przez osoby, które je praktykują. Jednym z nich jest blog Swing with me prowadzony przez małżeństwo swingersów, którzy chętnie dzielą się z czytelnikami swoimi doświadczeniami:

Swingowanie jest dla par budujących swój związek na zaufaniu i szczerości. Dla osób, które potrafią otwarcie rozmawiać o pragnieniach seksualnych, a nie ukrywają erotycznych potrzeb przed partnerem czy partnerką. Dla osób, które czują, że chcą czegoś więcej, co będzie w zgodzie z ich wewnętrznym ja. Stanowczo nie polecam tej aktywności dla par przeżywających kryzys i upatrujących w swingu ratunek dla sypiącego małżeństwa czy partnerstwa. To się nigdy nie sprawdzi. Ujrzenie ukochanej osoby w zbliżeniu z kimś innym, nie poprawi jakości więzi, lecz stanowczo ją pogorszy

– tłumaczy Luiza

Dominika Inglot

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ