Wednesday, May 29, 2024
Home / Kultura  / Święto Turystów

Święto Turystów

27 września pod hasłem „Turystyka i zrównoważona energia – siłami napędowymi zrównoważonego rozwoju” odbędzie się Światowy Dzień Turystyki 2012. Mamy podstawy do świętowania tegorocznej edycji, ponieważ Polacy podróżują coraz częściej.

infografika

infografika

27 września pod hasłem „Turystyka i zrównoważona energia – siłami napędowymi zrównoważonego rozwoju” odbędzie się Światowy Dzień Turystyki 2012. Mamy podstawy do świętowania tegorocznej edycji, ponieważ Polacy podróżują coraz częściej.

Światowy dzień turystyki

Światowy dzień turystyki

W tym roku gospodarzem imprezy, zainicjowanej przez Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych, będzie Hiszpania. Oficjalne obchody święta odbędą się w Maspalomas.  Organizatorzy ŚDT 2012 postanowili podkreślić rolę turystyki w perspektywie przyszłości, w której cała światowa populacja ma dostęp do nowoczesnych, wydajnych i ekonomicznych źródeł energii. Jest to o tyle istotne, że turystyka to obecnie jeden z największych sektorów światowej ekonomii, który już adaptuje się do wspomnianych zmian.

Osoby chcące uczestniczyć w obchodach Światowego Dnia Turystyki, mogą to zrobić również zdalnie. Organizatorzy zaplanowali internetowe seminarium o energii. Tematy, które będą na nim poruszane to zmiany klimatyczne, energia odnawialna oraz wydajność energetyczna. Dodatkowo przygotowany został konkurs fotograficzny.

infografika

infografika

Potencjalnych chętnych jest wielu, a turystyka z roku na rok zyskuje na popularności. Jest to trend utrzymujący się od kilku lat. Pomimo trudności branży turystycznej, wynikających z kryzysu, Polacy nie zrezygnowali z planów urlopowych. Wiele osób zamiast polegać na biurach podróży, organizuje wyjazdy samemu. Ci, którzy zamiast za granicę jeżdżą w rodzime strony, w 2012 wybierali głównie Mazury (39 proc.), Pomorze (29 proc.) i Tatry (26 proc.). „Oczywiście to wspaniale, że Polacy coraz chętniej odwiedzają przeróżne zakamarki naszego kraju i zagranicy” – mówi Jarosław Gewinner, przedstawiciel firmy Hi-Tec, producenta odzieży i sprzętu turystycznego. „Dobrze byłoby, gdybyśmy stawali się również bardziej świadomymi turystami. Np. podczas tegorocznych wakacji TOPR i GOPR musiało interweniować ponad 550 razy. Przy odrobinie rozwagi, wielu z tych wypadków można było uniknąć. A więc, wyjeżdżajmy jak najwięcej, ale nie zapominajmy o zachowaniu ostrożności i odpowiednim przygotowaniu”.

Turystyka górska rzeczywiście cieszy się u nas coraz większą popularnością. Co roku Tatry odwiedza około 3 miliony turystów, a ich liczba rośnie. 16 sierpnia 2012 padł rekord frekwencji, na tatrzańskie szlaki weszło 40 000 turystów.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Weronika 11 października, 2012

    Ponad 3 godziny trzeba czekać do kolejki na Kasprowy? Nie wiem co ludzie w tym widzą 🙂 No ale jak się wybiera w Tatry w japonkach, to w sumie nie ma co się wypuszczać na szlaki 😉 Dziwię się ludziom, którzy zamiast kupić sobie dobry sprzęt wolą marnować życie w kolejkach, tym bardziej, że porządne buty wcale nie kosztują dużo. Wiosną kupiłam fajne trekkingi Hi-Tec za nieco ponad 300 zł, a radość z kontaktu z przyrodą dzięki temu jest nieprzeliczalna na żadne pieniądze 🙂

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ