Monday, May 20, 2024
Home / Kultura  / Święto jazzowych skrzypiec

Święto jazzowych skrzypiec

Pierwsza edycja Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta zorganizowana została w 35. rocznicę śmierci tego wybitnego artysty.

63 artystów z 17 krajów świata, w tym młodzi muzycy z Australii, USA, Rosji, Ukrainy, Hiszpanii, Finlandii oraz Polski – już za trzy tygodnie rozpocznie się I Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta. Pierwsza edycja Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta zorganizowana została w 35. rocznicę śmierci tego wybitnego artysty. Krakowskie Biuro Festiwalowe jest partnerem projektu.

63 artystów z 17 krajów świata, w tym młodzi muzycy z Australii, USA, Rosji, Ukrainy, Hiszpanii, Finlandii oraz Polski – już za trzy tygodnie rozpocznie się I Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta.

63 artystów z 17 krajów świata, w tym młodzi muzycy z Australii, USA, Rosji, Ukrainy, Hiszpanii, Finlandii oraz Polski – już za trzy tygodnie rozpocznie się I Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta. / fot. materiał prasowy

Zbigniew Seifert był fenomenem na jazzowej scenie, geniuszem, a może wręcz wizjonerem skrzypiec. I choć przedwczesna śmierć przekreśliła błyskawicznie rozwijającą się światową karierę, jego muzyka odegrała ogromną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń artystów. Do dziś zresztą cieszy się uznaniem, wciąż jest magnesem i inspiracją, budzi wielkie emocje. Potwierdzają to giganci jazzu, którzy mieli okazję współpracować z Seifertem (m.in. Jack DeJohnette, John Scofield czy Nana Vasconcelos). Potwierdza również olbrzymie zainteresowanie młodych muzyków z całego niemal świata, z jakim spotkał się organizowany po raz pierwszy Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta. To także dowód, że na międzynarodowym rynku muzycznym ten właśnie konkurs jest wydarzeniem nadzwyczaj potrzebnym. Wydarzeniem bez precedensu; podkreślić bowiem trzeba, że nie istnieje w jazzowym świecie prestiżowy konkurs dedykowany skrzypcom.

Wydarzenie uświetnią swą obecnością muzyczni przyjaciele Seiferta sprzed lat, a Tomasz Stańko objął honorowe stanowisko Przewodniczącego Kapituły Konkursu. Dołączyli doń również sprzyjający idei konkursu artyści, dziennikarze i aktywiści jazzowi: Urszula Dudziak, Dave Liebman, Chris Hinze, Paweł Brodowski i Bert Noglik. Niegdysiejsi towarzysze Seiferta przyjęli również zaproszenie do jury konkursu. Jest wśród nich Glen Moore (znakomity kontrabasista i współtwórca legendarnej grupy Oregon), Janusz Stefański (perkusista i członek zespołów Seiferta) oraz Mark Feldman (zafascynowany postacią Seiferta jeden z najwybitniejszych współczesnych skrzypków jazzowych).

I etap Konkursu Seiferta zakończył się przed paroma tygodniami. Z 63 nadesłanych zgłoszeń jury najwyżej oceniło nagrania 8 skrzypków i 2 skrzypaczek(!). Są to: Jason Anick, Klemens Bittmann, Apel-les Carod Requesens, Bartosz Dworak, Łukasz Górewicz, Roman Janoska, Dawid Lubowicz, Tomoko Omura, Eva Slongo, Stanisław Słowiński. O trofea konkursu dziesiątka młodych jazzmanów walczyć będzie podczas otwartych dla publiczności przesłuchań, które odbędą się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (16-18 lipca 2014). Zmagania zapowiadają się emocjonująco, wszak łączna pula konkursowych nagród sięga 17.000 Euro.

Połączony z wręczeniem nagród koncert galowy zaplanowano na 19 lipca. Na scenie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie podziwiać będziemy zarówno zwycięzców Konkursu jak też jurorów, którzy przyjmując zaproszenie do udziału w tym uroczystym koncercie postanowili stworzyć nadzwyczajny zespół i oddać muzyczny hołd swemu niegdysiejszemu przyjacielowi, fantastycznemu artyście – Zbigniewowi Seifertowi.

Do międzynarodowego święta muzyki Seiferta włączają się także inne polskie miasta. W lipcu i sierpniu w ramach Letniej Akademii Jazzu w Łodzi odbędzie się seria koncertów dedykowanych pamięci tego wybitnego skrzypka, program Letniego Jazzowego Festiwalu w Piwnicy pod Baranami też został zaplanowany skrzypcowo, wystąpią m.in. Mateusz Smoczyński z zespołem Pawła Kaczmarczyka (11.07), Maciej Strzelczyk (16.07), Adam Bałdych i Piotr Orzechowski Pianohooligan w projekcie Mirrors. Tribute to Zbigniew Seifert (17.07) oraz Krzesimir Dębski (18.07). Tuż przed inauguracją konkursu odbędzie się również uroczyste przekazanie zbioru pamiątek, plakatów, zdjęć i rękopisów Zbigniewa Seiferta, które wzbogacą Archiwum Polskiego Jazzu Biblioteki Narodowej.

I Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta przygotowany został we współpracy z Letnim Festiwalem Jazzowym w Piwnicy pod Baranami.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków.

Kalendarium koncertów i informacje o biletach i wejściówkach można znaleźć TUTAJ

Tych z Państwa, którzy nie będą mogli uczestniczyć w przesłuchania i koncercie galowym informujemy, że dostępna będzie transmisja radiowa on-line realizowana przez www.radiojazz.fm

Od 16 do 18 lipca na stronie www.seifertcompetition.com dostępna również będzie platforma do głosowania dla publiczności.

(źródło: materiał prasowy)
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ