Sunday, July 21, 2024
Home / Kultura  / Święto Cykliczne 2013 – połączmy Kraków rowerowo

Święto Cykliczne 2013 – połączmy Kraków rowerowo

W niedzielę 9 czerwca odbędzie się piąty finał Święta Cyklicznego. Każda kolejna edycja gromadzi coraz większe grono krakowskich rowerzystów. W tym roku festiwal będzie miał wyjątkowo obywatelski charakter.

Wielki przejazd rowerowy

Wielki przejazd rowerowy / fot. materiał prasowy

W niedzielę 9 czerwca odbędzie się piąty finał Święta Cyklicznego. Każda kolejna edycja gromadzi coraz większe grono krakowskich rowerzystów. W tym roku festiwal będzie miał wyjątkowo obywatelski charakter.

Wielki przejazd rowerowy

Wielki przejazd rowerowy / fot. materiał prasowy

Święto Cykliczne to społeczna inicjatywa, zainaugurowana w 2009 roku w Krakowie. Pierwotnie miała zwrócić uwagę na obecność rowerzystów w przestrzeni miejskiej i promować rower jako najlepszy środek transportu w mieście. Na przestrzeni lat Święto Cykliczne przekształciło się w festiwal kultury rowerowej, gdzie postulaty kierowane do władz są równie ważne jak manifestowanie radości płynącej z poruszania się po mieście na dwóch kółkach.

Hasło tegorocznej edycji festiwalu brzmi „Połączmy Kraków rowerowo”. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę władz miasta na dzielnice oddalone od centrum. Sprawny dojazd na rowerze z takich miejsc jak Nowa Huta, Bieżanów czy Kurdwanów wciąż jest utrudniony. Rozwiązaniem jest wpisanie istniejącego Studium Tras Rowerowych do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Krakowa oraz stworzenie harmonogramu wykonania kluczowych odcinków sieci rowerowej, łączącej dzielnice z centrum.

Program Święta Cyklicznego obejmuje liczne imprezy towarzyszące, które rozpoczynają się już 31 maja 2013. Podobnie jak w ubiegłych latach, punktem kulminacyjnym festiwalu będzie Wielki Przejazd Rowerowy, który ruszy 9 czerwca 2013 r. o 12:00 z placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Ulicami Krakowa przejedzie barwny korowód rowerzystów w kierunku stadionu Klubu Sportowego Korona przy ulicy Parkowej 12a, gdzie odbędzie się Piknik Finałowy. W zeszłym roku w Wielkim Przejeździe Rowerowym wzięło udział ponad 1500 rowerzystów. W tym roku organizatorzy spodziewają się nawet dwukrotnie wyższej frekwencji.

Krakowski festiwal rowerzystów od początku był organizowany przez wolontariuszy z różnych środowisk, nie zawsze związanych z ruchem rowerowym. Tegoroczna edycja Święta Cyklicznego będzie miała jeszcze bardziej społeczny charakter. Festiwal nie tylko jest organizowany oddolnie, ale również zostanie sfinansowany przez samych uczestników. W serwisie PolakPotrafi.pl od maja trwa zbiórka pieniędzy, które mają pokryć koszty infrastruktury, koniecznej do sprawnego przeprowadzenia finału.

Głównym organizatorem Święta Cyklicznego 2013 jest stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów. Festiwal wspierają fundacja Aeris Futuro, sieć Miasta dla Rowerów oraz portal Polska na Rowery. Pełną listę organizatorów, program Święta Cyklicznego oraz dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.swietocykliczne.pl.

Źródło: materiał prasowy

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ