Monday, April 22, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Świece sojowe zamiast zwykłych? Zobacz, dlaczego warto

Świece sojowe zamiast zwykłych? Zobacz, dlaczego warto

Świeczka świeczce nierówna

świece sojowe

Świece sojowe - ekologiczne i zdrowsze od parafinowych / fot. klos_mv@meta.ua / Depositphotos

Uwielbiasz świece? A czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, z jakiego materiału są one wykonane? Gdy odkryjesz właściwości, jakimi odznaczają się świece sojowe, nie zamienisz ich na żadne inne. Dowiedz się, na czym polega ich fenomen

 

Dlaczego używamy świec?

Ciepły blask świecy od razu wprowadza nastrojową atmosferę, która odpręża i sprzyja długim rozmowom. To dzięki świecom w kilka chwil możesz wprowadzić bardziej wyjątkowy klimat, a odpowiednio dobrane świeczki często towarzyszą odświętnym spotkaniom i rodzinnym uroczystościom. Poza tym stylowe świece same w sobie mogą stanowić efektowną dekorację domu, a ich aranżację możesz zmieniać dowolnie, w zależności od okazji.

Aktualnie możesz znaleźć świece w wielu wariantach. Wystarczy tylko wspomnieć klasyczne świece bezzapachowe i świece aromatyzowane, świeczki w jednolitych kolorach i te wielobarwne lub wzbogacone zatopionymi w nich ozdobami, świeczki o tradycyjnym kształcie, a także designerskie modele o bardzo fantazyjnych formach. Nie należy zapominać także o prostych tealightach-podgrzewaczach, eleganckich świecach w szkle, praktycznych zniczach oraz nadających się do lichtarza długich świecach kolacyjnych – niezastąpionych przy okazji romantycznego posiłku.

Z czego produkuje się świece?

Z dużą dozą prawdopodobieństwa do tej pory najczęściej miałaś do czynienia ze świecami z parafiny, czyli substancji pozyskiwanej poprzez destylację ropy naftowej. Choć parafinowe świeczki są powszechnie dostępne i niedrogie, ich spalanie wiąże się z emisją dużej ilości dwutlenku węgla oraz toksycznych związków, takich jak benzen, toluen, formaldehyd, ftalany oraz ołów. Parafinowe świece spalają się szybko, czemu często towarzyszy dymienie i nierówny płomień.

Alternatywą dla nich są świece z wosków roślinnych, wśród których cenione są świece z wosku kokosowego, rzepakowego, palmowego oraz sojowego. Tego rodzaju świece palą się ciepłym równomiernym płomieniem, nie pozostawiając osadu z sadzy. Ich cena jest umiarkowana, choć wyższa niż cena świec parafinowych. Najczęściej sojowe świece nie są barwione, a ich naturalnie kremowy kolor pasuje do każdego wnętrza.

 

Świece z wosku pszczelego także posiadają swoich amatorów. Stylowy żółto-brązowy kolor oraz charakterystyczny propolisowo-miodowy aromat decydują o ich rosnącej popularności. Świeca wykonana z wosku pszczelego spala się powoli, korzystnie jonizując powietrze. Zakup świecy z wosku pszczelego jest największym wydatkiem z uwagi na szlachetny surowiec oraz trudniejszy proces produkcji.

Świece sojowe – naturalna alternatywa świec parafinowych

Sojowe świece to zupełnie nowa jakość wystroju wnętrza i jego nastrojowego oświetlenia. Materiał, z którego powstają, to naturalny wosk wytłaczany z odpowiednio przetworzonych nasion soi. Właśnie dlatego świece sojowe są biodegradowalne i bezpieczne dla zdrowia. Kolejną zaletą świec z wosku sojowego jest ich znakomita wydajność, w perspektywie której wyższa cena akcesorium w pewnym stopniu się zwraca. Dodatkowo świece z wosku sojowego nie są produktem pochodzenia sztucznego bądź odzwierzęcego, co sprawia, że są chętnie wybierane zarówno przez zwolenników ekologicznych rozwiązań, jak i wegan. Warto dodać, że ewentualne plamy z sojowego wosku szybko usuniesz przy pomocy wody i mydła.

Świece sojowe na różne okazje

Świece sojowe są polecane osobom, które preferują stylowe, lecz neutralne dla środowiska dodatki do wnętrz. To dobry wybór, szczególnie jeśli jesteś osobą, której zależy na tym, aby paląca się świeca nie uwalniała drażniących substancji – niebezpiecznych zwłaszcza dla alergików, dzieci i zwierząt domowych. Sojowa świeca może towarzyszyć Ci przy wielu okazjach, zamieniając Twój dom w magiczne miejsce, w którym miło spędza się czas. Zimowe wieczory zyskają na uroku dzięki jej ciepłemu blaskowi. Ustaw sojowe świece w łazience i wyczaruj nastrojowe domowe spa lub rozpal którąś z nich przed wizytą gości, co wytworzy przytulną atmosferę.

 

Na rynku są dostępne także sojowe świece zapachowe zawierające wysokiej jakości eteryczne olejki. Naturalne aromaty, w przeciwieństwie do syntetycznych zapachów zawartych w świecach parafinowych, nie powodują bólu głowy, jak również nie powinny wywoływać alergii. Wybierając świece sojowe zapachowe, możesz odkryć dobrodziejstwa płynące z domowej aromaterapii, co osiągniesz, sięgnąwszy po tę świecę, której zapach najlepiej pasuje do Twojego nastroju. Przykładowo: lawendowa koi skołatane nerwy, cytrusowa dodaje energii, a zapach ylang ylang podziała niczym afrodyzjak. Z uwagi na dużą dostępność różnego rodzaju świec z wosku sojowego, znakomicie nadają się one na prezent, szczególnie jeśli wybierzesz taką, która trafi w gust obdarowanej osoby.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ