Migoczący płomień świecy połączony z upojnym zapachem to idealna atmosfera do relaksu, plotek, wspólnego spędzania czasu. Wystarczy wybrać ulubiony zapach, zapalić knot i już można odpocząć. Jednak czy aby na pewno? Wbrew temu, co może się wydawać, wybór odpowiedniej świecy nie zawsze jest prosty
Na rynku znaleźć można wiele rodzajów, zapachów i kolorów świeczek, co może utrudnić podjęcie decyzji. Oprócz walorów estetycznych i zapachowych należy zwrócić uwagę także na jeden z najważniejszych czynników – rodzaj wosku, z którego wykonana jest świeca. Dwa najpopularniejsze woski to wosk sojowy i parafinowy. Który z nich jest lepszy?
Świece parafinowe czy świece sojowe?
Jeśli zastanawiasz się, co jest lepszym wyborem, świece z wosku sojowego czy świece z wosku parafinowego, to koniecznie czytaj dalej – wyjaśnimy, na którą opcję lepiej się zdecydować. Wiele osób wybierając świece, nie zastanawia się nad tym, co znajduje się w ich składzie, ani nad tym, jakie substancje wydzielają się z nich w trakcie spalania. Niestety czasem może się okazać, że chcąc stworzyć miły nastrój, przyprawiamy się o ból albo zawroty głowy, i to dosłownie, nie tylko z powodu uroczego zapachu. Dlaczego tak może się wydarzyć?
Świece parafinowe
Do wyrobu świec parafinowych wykorzystywana jest parafina będąca pochodną ropy naftowej powstająca w procesie destylacji tejże ropy. W procesie spalania świecy parafinowej wydzielają się rozmaite toksyczne substancje mające negatywny wpływ na nasze zdrowie, np. toluen czy benzen (który jest silnie rakotwórczy), mogące prowadzić do podrażnienia układu oddechowego – jest to niebezpieczne w szczególności dla alergików.
Jeżeli chodzi o walory zapachowe, to niestety w świecach parafinowych często próżno szukać naturalnych aromatów, zwykle są to sztuczne esencje zapachowe oraz sztuczne barwniki, które podczas palenia także mogą stać się źródłem toksycznych substancji, co jest sporym problemem, zwłaszcza jeżeli pali się świece parafinowe w zamkniętych pomieszczeniach.
Świece sojowe
Świeczki sojowe produkowane są z utwardzonego oleju sojowego pozyskiwanego z ziaren soi, jest to więc produkt w 100% naturalny, nie zawiera żadnych sztucznych domieszek. Wosk sojowy nie wydziela szkodliwych substancji w trakcie palenia, co dzieje się niestety w przypadku świec parafinowych. Dlatego można uznać świece sojowe, dostępne choćby pod tym adresem: https://zolza.com.pl/kategoria/swiece-sojowe za rozwiązanie bardziej ekologiczne i bezpieczniejsze dla osób z alergiami.
Świece zapachowe z wosku sojowego zawierają naturalne olejki eteryczne, dzięki czemu nie tylko wydzielają piękny zapach, ale także nie podrażniają dróg oddechowych. Można je palić bezpiecznie także w towarzystwie małych dzieci, kobiet w ciąży i zwierząt.
Dlaczego warto zrezygnować ze świec parafinowych?
Współcześnie coraz więcej osób zaczyna dbać o siebie i środowisko także podczas zakupów. Dlatego sporą popularnością cieszą się właśnie naturalne świece sojowe uznawane za lepszą alternatywę w porównaniu do świec parafinowych. Zastanawiając się nad tym, dlaczego lepiej zrezygnować ze świec parafinowych, warto poznać najważniejsze zalety, którymi charakteryzują się świece sojowe:
• świeca sojowa nie wydziela szkodliwych substancji toksycznych podczas palenia, można więc bezpiecznie palić ją w zamkniętym pomieszczeniu;
• wosk sojowy ma niższą temperaturę spalania, co przekłada się na dłuższy czas palenia;
• w trakcie palenia świecy sojowej nie dochodzi do pojawienia się sadzy, która nie tylko osadza się na ścianach, ale także może być wdychana;
• świece sojowe są w pełni biodegradowalne, nie obciążają środowiska naturalnego;
• zapachowe świece sojowe zawierają naturalne olejki eteryczne, które mają nieco mniej intensywny zapach, ale są bezpieczniejsze dla zdrowia.
Świece wykonane z naturalnego wosku sojowego z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych to prosty sposób na to, aby wypełnić przestrzeń ulubionym aromatem. Rezygnując ze świecy parafinowej, można cieszyć się zapachem zdecydowanie bezpieczniej. Woski sojowe są nieco droższe niż świeca parafinowa, jednak palą się w niższej temperaturze, dzięki czemu mają większą wydajność.