Monday, June 24, 2024
Home / Moda  / Kupuj mniej, bardziej świadomie – wejdź do świata etycznej mody z KOKOworld!

Kupuj mniej, bardziej świadomie – wejdź do świata etycznej mody z KOKOworld!

KOKOworld to marka, która łączy materiały z odległych zakątków świata, z kunsztem polskich krawcowych. Lokalni rękodzielnicy z Indonezji czy Afryki, których zespół marki zna osobiście, wytwarzają tradycyjnymi metodami ręcznie barwione materiały. Te trafiają do rodzinnej

Kobieta w czerwonej bluzce i szarym swetrze, stojąca w lesie, który był inspiracją kolekcji Jesień 2018 marki KOKOworld

KOKOworld to marka odzieży Fair Trade, która realizuje ideę Sprawiedliwego Handlu / fot. materiały prasowe

KOKOworld to marka, która łączy materiały z odległych zakątków świata, z kunsztem polskich krawcowych. Lokalni rękodzielnicy z Indonezji czy Afryki, których zespół marki zna osobiście, wytwarzają tradycyjnymi metodami ręcznie barwione materiały. Te trafiają do rodzinnej szwalni pod Krakowem, gdzie powstają kolekcje KOKOworld. W ten sposób powstają unikatowe projekty, które łączą wygodę z wyjątkowymi detalami

 

Czy wiedziałeś, że prawie 40 milionów ludzi na świecie żyje we współczesnym niewolnictwie? To tyle, ile wynosi populacja Polski! Takie dane podaje w swoim raporcie „It’s time for a Fashion Revolution” z 2015 organizacja Fashion Revolution, zwalczająca wyzysk w branży modowej. Jednocześnie, ponad 90% marek odzieżowych nie ma pojęcia skąd pochodzi bawełna, której używają. To wszystko rysuje przerażający obraz branży, w której liczy się tylko szybki zysk, bez względu na wyzysk i niszczenie środowiska. Wśród marek odzieżowych pojawiają się jednak takie, które odważnie przeciwstawiają się branży. Wśród nich jest też jedna niezwykła marka odzieży fair trade z Krakowa.

Niszczycielska nadprodukcja, której można zapobiec

W świecie, w którym trendy zmieniają się z tygodnia na tydzień, a całe kolekcje pojawiają się w sklepach z zawyżonymi cenami, tylko po to żeby po chwili wylądowały na wyprzedaży, wielkie koncerny odzieżowe robią wszystko, żeby szybko produkować i szybko zarabiać. Nie tylko produkują z pogwałceniem praw ludzkich i niszcząc środowisko. Produkując co chwile nowe kolekcje w miejsce tych, które zdążyły wylądować na wyprzedaż, tworzą też gigantyczny problem niepotrzebnych ubrań, które niestety stają się odpadami. Z danych brytyjskiego Ministerstwa Ochrony Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich wynika, że co roku do śmieci trafia milion ton odzieży. Ale czy to naprawdę jest konieczne?

Fair Trade, czyli alternatywna droga, którą powinniśmy podążać

Inna droga jest możliwa i coraz więcej konsumentów stawia na odpowiedzialne decyzje, nie tylko w kontekście mody. Powstaje także coraz więcej marek odzieżowych, które deklarują etyczną produkcję i przywiązanie do wartości, takich jak prawa człowieka i poszanowanie środowiska. Wśród nich jest KOKOworld – marka odzieży Fair Trade z Krakowa, która konsekwentnie, już od ponad 7 lat realizuje w praktyce ideę Sprawiedliwego Handlu. Wszystkie projekty marka projektuje i szyje lokalnie, w Krakowie. Większość z nich powstaje z użyciem wyjątkowych materiałów z różnych zakątków świata, ale także tych tkanych w Polsce.

Logo marki odzieżowej KOKOworld

Logo marki odzieżowej KOKOworld / fot. materiały prasowe

 

Zespół KOKOworld zna osobiście i utrzymuje kontakt z kilkunastoma rękodzielnikami z całego świata, którzy tworzą ręcznie barwione materiały czy tradycyjną biżuterię. Jednym z nich jest Kis Harry, który w swoim warsztacie w Surakarcie w Indonezji tworzy batik, czyli tradycyjny materiał, zdobiony i ręcznie barwiony za pomocą wosku. Każdy motyw na tkaninie ma znaczenie nawiązujące do historii czy wierzeń. Materiały, które wychodzą spod ręki Kisa, trafiają do szwalni Patryka pod Wieliczką, w której powstaje większość kolekcji KOKOworld.

Natura inspiracją nawet w modzie

W tym samym duchu powstała jesienna kolekcja marki inspirowana lasem. Las najpiękniej wygląda jesienią i właśnie z niekończącej się palety barw, jaką okrywają się drzewa, dróżki i skały, płynęły inspiracje na projekty. Piękno dzikiej natury doskonale podkreśla charakter marki, która z szacunkiem dla środowiska i pracy rąk ludzkich stworzyła kolejną niezwykłą kolekcję. Inspiracje lasem w jesiennej kolekcji KOKOworld odzwierciedla gama kolorów, na której opiera się większość propozycji marki. Kolory natury: ciemne zielenie, rude brązy, wrzosowy róż i bordo – przywołują na myśl barwy jesiennej puszczy.

 

Kobieta w kolorowej bomberce, leżąca na trawie

Kolory, które będą przeważać w jesiennej kolekcji KOKOworld to kolory natury / fot. materiały prasowe

 

Do tego dodano luźne kroje i wiele oversize’owych rozwiązań, wszak jesień to czas, w którym najchętniej otulamy się i chowamy pod kolejnymi warstwami ubrań. Ułatwią to także szerokie kaptury i duże, praktyczne kieszenie, które pomieszczą nie tylko kasztany zebrane podczas jesiennego spaceru.

Marka, łącząca klasykę z innowacyjnością

Jak zwykle w KOKOworld nie mogło zabraknąć wielokulturowej mozaiki. W ten sposób złota polska jesień spotyka się z kolorowymi materiałami z Portugalii i Indonezji. To tam podróżniczka i projektantka Agata Kurek wyruszyła w poszukiwaniu nowych tkanin. Tej jesieni marka stawia na proste formy i ciekawe, surowe cięcia. W najnowszej kolekcji znaleźć można typowo jesienne długie swetry o grubym splocie i wygodne tuniki z kapturem. Absolutną nowością są wzorzyste legginsy, które idealnie sprawdzą a się do dłuższych bluz i swetrów przed kolano. Inspiracje lasem i naturą widać także w szerokiej gamie nowych printów, stworzonych specjalnie dla KOKOworld przez projektanta Dawida Polonego. Hit kolekcji to fioletowa bomberka ze zrecyklingowanych butelek PET, która dzięki fioletowo-pomarańczowemu kwiatowemu printowi ma dużą szansę powtórzyć sukces poprzedniczki. Po raz pierwszy w kolekcji KOKOworld pojawią się płaszcze i ocieplane kurtki.

 

Młoda kobieta w długim, granatowym płaszczu na tle drzew

W najnowszej kolekcji KOKOworld po raz pierwszy spotkamy się z płaszczami i ocieplanymi kurtkami / fot. materiały prasowe

 

Pomysłowość, odwaga i cierpliwość

Marka i jej założycielka nie przestają zaskakiwać! Jednym z ciekawszych produktów jest sweter z wełny merynosów w dwóch wersjach kolorystycznych, nad którym prace trwały aż pół roku! Proces objął testy aż sześciu rodzajów przędz, zanim zdecydowano się na tę właściwą i kolejnych kilkunastu prób, aby dopasować kolorystykę.

Jedno jest pewne – kolekcja jesień 2018 od KOKOworld nie będzie nudna! Dbałość o każdy szczegół, starannie wyselekcjonowane materiały, zaprzyjaźnieni rękodzielnicy z Brazylii i Indonezji i nieustające zaangażowanie marki w akcje społeczne, ochronę przyrody czyni nową kolekcję pełną, ciekawą i zapraszającą do dalekich podróży!

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
 • Aboute 6 listopada, 2018

  Sama ostatnio zainteresowałam się tym trendem… Kupuję o wiele mniej ale bardziej świadomie
  stawiam na tradycyjne oraz klasyczne fasony
  wybieram ubrania z naturalnych materiałów
  oraz decyduję się na to co jest mi akurat potrzebne a nie kupuje dla samego kupowania ( co mi się niestety zdarzalo kiedyś w przeszłości…..).
  Polecam zaglądać sobie do mniejszych sklepów jak na przykład https://www.openwear.pl – ceny jakie mają, bywaja bardzo korzystne.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ