Świat bajek i marzeń ‒ jakie meble do pokoju dziecięcego?
Upodobanie do harmonii kształtuje się od najmłodszych lat

fot. Unsplash
Czas na urządzenie wymarzonego pokoju dla malucha? A może Twoje dziecko w wieku szkolnym potrzebuje więcej miejsca dla siebie? Zobacz, jakie meble do pokoju dziecka sprawdzą się najlepiej. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie meble do pokoju dziecięcego ‒ łóżka, biurka, fotele obrotowe i krzesła, regały, szafki czy komody!
Aranżacja dziecięcego pokoju nie jest, wbrew pozorom, łatwa. Na małej powierzchni musisz zmieścić sporo różnych funkcji: miejsce do spania, do nauki, do wypoczynku, do przechowywania ubrań, książek, zabawek, a także do przyjmowania gości. Dziecko ma też swoje potrzeby, zainteresowania, upodobania (także kolorystyczne) oraz swoje marzenia. Piękny, kolorowy pokój dziecka jest na pewno jednym z nich! Jak spełnić dziecięce pragnienia, a jednocześnie dobrać meble do pokoju dziecięcego tak, by korzystało się z niego wygodnie przez kilka lat? Oto wskazówki i pomysły ze sklepu internetowego Bromarkt.pl.
Regały na zabawki, ubrania i książki
Podstawą w każdym pokoju dziecięcym jest odpowiednio dużo miejsca do przechowywania. Czego potrzebuje szkrab niezależnie od wieku?
• Dużej szafy na ubrania – powinna być wyposażona w drążek do powieszenia większych rzeczy (kurtek, sukienek itd.) oraz w wygodne półki lub szuflady, w których ułożysz rzeczy, jak spodnie, koszulki, swetry itd.
• Komody na mniejsze i podręczne ubrania – komoda to przydatny mebel, zwłaszcza w pokoju malucha. Dziecko może z niej bezpiecznie wyjąć ubranie samodzielnie. Pamiętaj, że zgodnie z metodą Montessori (i psychologią rozwoju dzieci) pokój dziecięcy trzeba urządzić tak, aby zapewnić maluchowi jak największą samodzielność. Powinno umieć samo wyjąć ubranko i próbować się samo ubierać. Niska i wygodna komoda to ułatwi!
• Wśród mebli dziecięcych nie może też zabraknąć wysokiego regału lub półek wiszących na książki, komiksy oraz pamiątki i dziecięce dekoracje.
• Koniecznie zadbaj o miejsce do przechowywania zabawek ‒ najlepiej sprawdza się połączenie otwartych półek, do których łatwo sięgnąć, oraz pojemników typu kosze, worki itd. Miejsce do przechowywania zabawek powinno być tak zorganizowane, aby dziecko mogło samo posprzątać po zabawie i samodzielnie schować zabawki.
• Miejsce do przechowywania dziecięcych trofeów – dzieci to naturalni kolekcjonerzy! Liście, kamienie, szyszki czy inne skarby ze spaceru? Pamiątkowe muszelki znad morza? Wszystko powinno znaleźć w dziecięcym pokoju swoje miejsce!
Zobacz regały do pokoju dziecięcego w sklepie BroMARKT: https://bromarkt.pl/regaly-do-pokoju-dzieciecego
Łóżka jednoosobowe i piętrowe
Kolejna ważna strefa funkcjonalna w każdym pokoju dziecięcym to miejsce do spania. Do wyboru masz tu łóżka jednoosobowe, łóżka piętrowe (przeznaczone dla dwójki rodzeństwa) oraz łóżka połączone w jedną całość, np. z biurkiem, wyposażone w drabinkę czy dodatkowe elementy zabudowy.
Jakie łóżko do pokoju dziecka wybrać? Najpopularniejszy rodzaj to pojedyncze łóżko 90×200. Mogą na nim spać nawet mniejsze dzieci, a spory rozmiar gwarantuje, że mebel posłuży przez lata. W pokoju dziecka przyda się łóżko z pojemnikiem na pościel, który pomoże w utrzymaniu porządku.

Regał na książki dla dzieci 85 cm LUNA / fot. bromarkt.pl
Ciekawym rozwiązaniem, bardzo lubianym przez dzieci, są łóżka w formie konstrukcji połączonej z biurkiem oraz łóżka piętrowe. Dzieci kojarzą je z nieskrępowaną zabawą, często wręcz marzą o pokoju wyposażonym w taki mebel. Jeśli kupisz piękne łóżko piętrowe, na pewno zachęcisz malucha do samodzielnego spania w swoim pokoju!
Zobacz łóżka dziecięce w sklepie BroMARKT: https://bromarkt.pl/lozka-dla-dzieci
Łóżko piętrowe to także doskonała propozycja do małego pokoju dziecięcego w mieszkaniu w bloku. Oszczędzisz dzięki temu cenną przestrzeń, a pokoik będzie się prezentował modnie i nowocześnie. Polecane kolory łóżek dziecięcych to ponadczasowa biel, jasna szarość oraz naturalne kolory drewna.
Biurka dziecięce z krzesłami
W strefie nauki pokoju dziecięcego nie może zabraknąć biurka i fotela biurowego. Biurko dla dzieci powinno mieć szerokość ok. 110-120 cm – dziecko potrzebuje sporo blatu na książki, zeszyty, akcesoria szkolne i własne drobiazgi. W przypadku starszych dzieci, które we własnym pokoju korzystają już z laptopa czy komputera stacjonarnego, rozważ zakup większego biurka narożnego. Odpowiednia głębokość biurka dla dziecka to co najmniej 50-60 cm. Wysokość mebla powinna być dopasowana do wieku dziecka. Standardowa wysokość biurek to ok. 75 cm. Jeśli jednak przy biurku siedzieć ma mniejsze dziecko, rozważ niższy mebel, biurko z regulowaną wysokością blatu lub odpowiednio dobierz siedzisko.
Jaki fotel wybrać do pokoju dziecka? Najlepiej ergonomiczny, z regulowaną wysokością siedziska, kątem odchylenia oparcia i podłokietnikami.
Meble dziecięce muszą być funkcjonalne i bezpieczne
Pokój dziecka powinien zapewniać mu bezpieczeństwo oraz sprzyjać zdrowiu i wspierać prawidłowy rozwój. Zwróć uwagę na niezbędne parametry i zasady:
• wszystkie ciężkie meble muszą być przykręcone do ściany, aby nie było ryzyka, że przewrócą się na wspinające się na nie dziecko;
• unikaj ciężkich szuflad, które mogą przyciąć palce, przydadzą się meble z systemami takimi, jak cichy domyk;
• łóżko piętrowe nie może być zbyt wysokie i koniecznie sprawdź, czy nie stwarza ryzyka upadku z wysokości;
• upewnij się, czy dziecko siedzi przy biurku w sposób zdrowy dla kręgosłupa. Właściwa wysokość siedziska krzesła dla wzrostu dziecka to: 26 cm (do 112 cm wysokości), 30 cm (do 128 cm wysokości), 34 cm (do 142 cm wysokości), 38 cm (do 158 cm wysokości).