Świadome budowanie pozytywnej historii kredytowej
W Polsce świadome tworzenie pozytywnej historii kredytowej nie jest zbyt popularne, a nasza wiedza na temat jej budowania wciąż pozostawia nas daleko w tyle za krajami zachodnimi.

Świadome budowanie pozytywnej historii kredytowej / fot. fotolia
W Polsce świadome tworzenie pozytywnej historii kredytowej nie jest zbyt popularne, a nasza wiedza na temat jej budowania wciąż pozostawia nas daleko w tyle za krajami zachodnimi. W Stanach Zjednoczonych tworzenie pozytywnej historii to niemal standardowa procedura. Ludzie dbają o nią, starając się zaciągać drobne kredyty od najmłodszych lat. Dzięki ich regularnym spłatom sukcesywnie budują swoją historię. Później jest im dużo łatwiej negocjować kredyty na zdecydowanie większe kwoty, w tym długofalowe zobowiązania, takie jak kredyt hipoteczny.
Twoja historia zobowiązań
Obiegowa prawda mówi, że banki nie udzielają kredytów, jeśli nie mają przekonania, że dana osoba będzie w stanie go spłacić w ustalonym terminie, natomiast firmy pożyczkowe, niebędące bankami, pokrywają straty poniesione na wielu niespłaconych zobowiązaniach dużymi zyskami osiąganymi z tych spłacanych na czas. Tymczasem obie te instytucje starannie badają zdolność kredytową każdego klienta, chcąc jak najbardziej ograniczyć nietrafione decyzje. Dlatego właśnie nasza pozytywna historia kredytowa ma tak duże znaczenie i warto o nią dbać.
Dostępność finansowego wsparcia
Rzetelne i warte polecenia instytucje pozabankowe – tak samo jak banki – badają zdolność kredytową swoich klientów, czyli możliwość spłaty zaciąganego zobowiązania. Ustala się ją w oparciu o dokumenty i informacje uzyskiwane bezpośrednio od klienta lub zawarte w różnych bazach danych np. Biura Informacji Kredytowej. Pomaga to osobie starającej się o pożyczkę realnie ocenić swoją sytuację finansową i podjąć świadomą decyzję co do zawarcia umowy i określenia kwoty, która jest mu niezbędnie potrzebna. Grupa przedsiębiorstw, do której należy m. in. Ekspreskasa.pl, opracowała kodeks dobrych praktyk pożyczkodawcy. Jedną z wpisanych do niego zasad jest tzw. odpowiedzialne pożyczanie. Polega to na tym, że solidna firma nie powinna udzielać pożyczki klientowi, jeżeli okaże się, że jego sytuacja finansowa nie pozwala mu na regulowanie przewidywanych rat zobowiązania. Dla dobra naszego i naszej historii kredytowej podpisujmy umowy pożyczkowe tylko z takimi instytucjami.