Wednesday, April 24, 2024
Home / PARTNER MK  / Swędzenie pochwy ‒ przyczyny, jak sobie radzić?

Swędzenie pochwy ‒ przyczyny, jak sobie radzić?

Na swędzenie okolic intymnych jest wiele sposobów. Zobacz, jak sobie poradzić z tym uciążliwym problemem, jeśli już się pojawi i zacznie ci uprzykrzać życie

swędzenie pochwy

Świąd pochwy bywa uciążliwy i nie pozwala o sobie zapomnieć w żadnych sytuacjach /fot. materiały prasowe

Pochwa (łac. vagina) stanowi końcowy odcinek układu rozrodczego kobiety ‒ jest delikatna i bardzo podatna na podrażnienia. Jedną z najczęstszych dolegliwości, które wywołują dyskomfort u pacjentek jest swędzenie pochwy, które zwykle jest skutkiem zaburzenia naturalnego pH pochwy. Co przyczynia się do powstania tego typu problemów i czy wymagają konsultacji lekarskiej? Jak zniwelować swędzenie pochwy domowymi sposobami?

Pieczenie i swędzenie pochwy ‒ główne przyczyny

Bakterie Lactobacillus stanowią naturalną barierę ochronną pochwy. Gdy równowaga biocenozy zostaje zachwiana, dochodzi do różnych nieprawidłowości. Jednym z pierwszych ich sygnałów jest świąd pochwy. Co może go powodować? Kobiety odwiedzające gabinet ginekologiczny często z pewnym zakłopotaniem pytają lekarza „dlaczego swędzi i piecze?”. Istnieje wiele czynników sprawczych swędzenia pochwy. Bardzo często przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości jest infekcja grzybicza, której sprawcami są grzyby z gatunku Candida Albicans. W przypadku kandydozy pochwy innymi, towarzyszącymi objawami jest zaczerwienie okolic intymnych, serowata, biała wydzielina i ból. Świąd pochwy może również świadczyć o infekcji bakteryjnej, którą wywołują bakterie beztlenowe – zwłaszcza jeśli kobieta zauważa też u siebie obfite, żółte upławy.

Inną możliwą przyczyną jest obecność pasożytów, np. jednokomórkowego pierwotniaka rzęsistka pochwowego. Do zarażenia rzęsistkowicą dochodzi drogą płciową. U kobiet w okresie przekwitania świąd okolic intymnych może mieć związek z zanikowym zapaleniem sromu i pochwy (inaczej atrofią pochwy). Zmiana proszku do prania, płynu do higieny intymnej lub noszenie zbyt ciasnej bielizny, wykonanej ze sztucznych materiałów, także może doprowadzić do silnego świądu. Co ciekawe, u niektórych kobiet świąd ułatwia współżycie z partnerem bez gry wstępnej.

Uporczywy świąd pochwy ‒ jak leczyć swędzenie pochwy?

Jak szybko zlikwidować swędzenie pochwy? Wszystko zależy od przyczyny dolegliwości. Jeśli nadmiernie suche okolice intymne są efektem infekcji, konieczna jest farmakoterapia (tabletki doustne, globulki dopochwowe). Jeżeli pieczenie i swędzenie pochwy jest skutkiem alergii na kosmetyki, należy je zmienić na hipoalergiczne (bez zapachu, barwników i innych drażniących składników). Gdy dolegliwość utrzymuje się dłużej niż kilka dni, warto udać się do ginekologa. Pamiętajmy, że zaniedbanie leczenia może doprowadzić do różnych, nieprzyjemnych komplikacji zdrowotnych.

Swędzenie pochwy ‒ domowe sposoby na świąd warg sromowych i sromu

Jakie domowe sposoby redukują swędzenie pochwy? Chcąc zachować zdrowie okolic intymnych, należy nosić elastyczną, najlepiej bawełnianą bieliznę, dbać o codzienną higienę, unikać używania perfumowanych mydeł i żelów do podmywania. Myjki i gąbki są siedliskiem grzybów i bakterii, dlatego należy z nich również zrezygnować. Wskazane jest stosowanie delikatnych środków piorących. Należy unikać korzystania z tego samego ręcznika wspólnie z innymi domownikami. Warto również dbać o ogólną odporność organizmu – stosować zdrową dietę bogatą w produkty mleczne, a ubogą w cukier, regularnie ćwiczyć i wypoczywać (zmęczenie, stres, brak ruchu i niewłaściwe nawyki żywieniowe zwiększają podatność na infekcje, których częstym symptomem jest swędzenie pochwy). Co jeszcze? Warto wietrzyć podrażnione okolice intymne.

Podsumowując, istnieje wiele przyczyn świądu pochwy. Jeśli odczuwamy inne, niepokojące objawy, warto szybko skonsultować się z lekarzem, który postawi trafną diagnozę i wdroży optymalną metodę leczenia.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ