Wednesday, July 24, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Suszarka na pranie to ważny zakup ‒ sprawdź co da Tobie i praniu

Suszarka na pranie to ważny zakup ‒ sprawdź co da Tobie i praniu

Pranie powiewające na wietrze to znak, że skończyła się zima

Suszarka na pranie

fot. Pixabay

Wysuszone pranie jest świeże i pięknie pachnie. Robiąc je, nie tylko usuwamy brud z ubrań i ręczników. Nadajemy im też świeżości i pięknego zapachu. Aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty musimy wysuszyć mokre rzeczy. Przyda się do tego suszarka na pranie. Jednak wybór nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać, bo oferta tych produktów jest ogromna. Podpowiadamy, jak wybrać suszarkę, która pozwoli rozwiesić wszystkie wyprane rzeczy

Gdzie suszyć pranie?

Wybór miejsca, w którym będziemy wieszać mokre ubrania jest bardzo ważny. Trzeba go dokonać jeszcze przed zakupem suszarki na pranie, żeby mieć pewność, że się ona sprawdzi. Pranie można suszyć w domu lub na podwórku, a osoby mieszkające w blokach często stawiają suszarkę na balkonie. Dzięki temu ubrania pachną wyjątkowo świeżo. Nic nie zastąpi suszenia prania na świeżym powietrzu. Jednak nie zawsze jest to możliwe.

 

Jeśli nie mamy miejsca lub jest po prostu brzydka pogoda, musimy rozwiesić mokre rzeczy w domu. Często robimy to w łazience, ale zdarza się też, że wykorzystujemy miejsce w salonie. Dobrym pomysłem jest specjalne pomieszczenie służące do tego celu. Wilgoć z prania musi odparować i w pokojach użytkowych może pojawiać się grzyb na ścianach. Zaleca się więc rozkładać suszarki w miejscach z dobrą wentylacją. Do sposobu wykorzystania możemy też dobrać typ suszarki. Dzięki niej nie będziemy musieli rozkładać prania na kaloryferze.

Rodzaje suszarek do ubrań

Każde pranie wymaga użycia innego rodzaju suszarki, dlatego warto mieć ich kilka. Dla tych, którzy nie lubią czekać na wyschnięcie odzieży, najlepsza będzie suszarka automatyczna. Może być ona przy pralce lub stanowić odrębne urządzenie. Przy wyborze zwróć uwagę na takie elementy jak:

 

• pojemność ‒ najlepsze są suszarki o takiej pojemności jak pralki,
• dostępne programy ‒ ich długość i moc,
• klasa energetyczna ‒ ma wpływ na roczne zużycie prądu,
• poziom hałasu ‒ proces suszenia ubrań jest czasochłonny, więc dobrze, jeśli suszarka nie przeszkadza nam w codzienności.

 

Dobra suszarka automatyczna to taka, z której ubrania wyjmujemy suche i gotowe do włożenia do szafy. Trzeba jednak uważać na to, co do niej wkładamy. Nie każdy materiał nadaje się do suszenia w suszarce automatycznej. Wełniany sweter, czy koszula z kaszmiru mogą się zniszczyć pod wpływem silnego tarcia.

Stojące i wiszące suszarki

Nie każdy ma taki sprzęt jak automatyczna suszarka. Wiele osób woli używać ręcznych suszarek. Wśród nich też znajdziemy sporą różnorodność i dopasujemy je do swoich możliwości. Największą popularnością cieszą się suszarki przenośne. Można je trzymać tam, gdzie nie będą nam przeszkadzać na co dzień. Powieszenie na nich ubrań pozwala za każdym razem wykorzystywać inne miejsca. Taką suszarkę można postawić w łazience lub pokoju, a także wynieść do ogrodu albo na taras i balkon. W przypadku tych suszarek możemy też wybrać interesujące nas wymiary, a przy tym oszczędzać przestrzeń. Warto postawić na suszarki na pranie rozkładane. Po złożeniu są niewielkie, a pozwalają rozwiesić dużo rzeczy jednocześnie.

 

Kolejnym kryterium wyboru jest wysokość. Suszarka na pranie może być pionowa lub pozioma. Na tej drugiej zwykle jest więcej miejsca, a pierwsze lepiej nadają się do suszenia bielizny i długich rzeczy, takich jak ręczniki.
Wydawać by się mogło, że suszarka na pranie nie może dać więcej. A jednak! W tej kategorii produktów znajdziemy jeszcze zakładane na wannę i suszarki ścienne wieszane w łazienkach. Na nich też świetnie suszy się bieliznę, a zajmują jeszcze mniej przestrzeni. Każdy dostępny typ suszarki znajdziesz tutaj ‒ https://www.euro.com.pl/suszarki-do-ubran.

Suszarki ogrodowe ‒ czym muszą się wyróżniać?

Chcąc wystawić pranie na zewnątrz, musimy pamiętać o zmienności pogody. Czasem trudno przewidzieć, kiedy zerwie się silny wiatr lub zacznie padać. Dobrze mieć wówczas suszarki ogrodowe, które z łatwością przestawimy ‒ z wygodnym kształtem lub wyposażone w kółka. Odpowiedni kształt zmniejsz też ryzyko przewrócenia suszarki przez wiatr lub przebiegającego przez podwórko kota. W przypadku suszenia na balkonie ważne jest też, aby szerokość suszarki pozwalała przejść przez drzwi.

Wieszanie prania ma znaczenie

Suszenie prania przebiega samoistnie ‒ musimy je tylko wywiesić lub umieścić w bębnie suszarki automatycznej. To nie znaczy, że nie mamy wpływu na ostateczne rezultaty. Możemy skrócić suszenie, wieszając mokre pranie luźno, zachowując odstępy. Dzięki temu odparowanie wody nastąpi szybciej. Pamiętajmy też o regularnej zmianie strony materiału, która będzie znajdowała się od zewnątrz i zdejmowaniu rzeczy wiszących na brzegu – te wyschną w krótszym czasie.

 

Wieszając mokre pranie, nie zapominajmy o wyrównaniu materiału. Równo rozwieszone koszulki, spodnie i koszule lepiej się prezentują, co często pozwala uniknąć prasowania. Tak jak automatyczne, ręczna suszarka na pranie nie zawsze się sprawdzi. Materiały podatne na zagniecenia i rozciąganie lepiej suszyć położone na płaskich powierzchniach.

Jaka suszarka na pranie najlepsza?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, która suszarka na pranie daje najwięcej korzyści. Każdy produkt jest dobry do innych sytuacji. Warto więc mieć kilka suszarek, które spełnią różne oczekiwania. To zaspokoi wszystkie potrzeby, a odzieży i ręcznikom nie będzie groziło gniecenie w źle dobranym miejscu.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ