Odmładzanie komórkami macierzystymi
Przeczytaj konecznie 7 pytań do lekarza na temat komórek macierzystych.
Choć dotąd nie wynaleziono cudownego eliksiru na wieczną młodość, to istnieje coś innego – komórki macierzyste. To obecnie jeden z najprężniej rozwijających się i najbardziej fascynujących obszarów badań naukowych i medycznych. Jak twierdzą specjaliści, komórki macierzyste dają największą spośród dostępnych metod nadzieję na przywrócenie młodości. A co istotne, mamy je w sobie i w każdej chwili możemy wykorzystać.
Co konkretnie dają nam komórki macierzyste? W jaki sposób odmładzają? Dlaczego zabiegi z ich użyciem określane są jako innowacyjne zabiegi medycyny XXII wieku? Czy są one bezpieczne dla naszego organizmu? – odpowiada ekspert medycyny estetycznej, dr Urszula Brumer, właścicielka kliniki, która jako jedna z nielicznych w Polsce specjalizuje się w zabiegach autologicznych, w tym z użyciem własnych komórek macierzystych pacjenta.
Czym są komórki macierzyste i w jaki sposób są wykorzystywane w medycynie estetycznej?
Zacznijmy od tego, że są to najważniejsze komórki w naszym organizmie. Ze względu na źródło pochodzenia, możemy podzielić je na: embrionalne (zarodkowe), płodowe (są to komórki multipotentne, które mogą być pobierane z krwi pępowinowej) oraz komórki somatyczne, czyli dojrzałe (które występują tylko w organizmie osób dorosłych). To właśnie te ostatnie komórki są (jako jedyne!) wykorzystywane w najnowszej medycynie estetycznej.
Chciałabym tu podkreślić, że komórki macierzyste dojrzałe są pozyskiwane bezpośrednio od dorosłego pacjenta. Jest to istotne z jednej strony dlatego, że ich pobieranie nie budzi żadnych kontrowersji. Z drugiej – dlatego, że są dojrzałe i doskonale wiemy, jakiego efektu ich działania możemy oczekiwać , a więc ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne. I wreszcie, dlatego że są nasze własne, czyli biozgodne.
Gdzie znajdują się dorosłe komórki macierzyste?
Najwięcej komórek macierzystych występuje w szpiku, krwi obwodowej i tłuszczu. O tym, że w szpiku występują komórki macierzyste wiadomo od połowy ubiegłego wieku, gdy zaczęto stosować przeszczep szpiku w leczeniu białaczki. Pierwszy udany przeszczep szpiku na świecie w 1961 roku był de facto przeszczepem komórek macierzystych. Przeszczepione komórki macierzyste dawcy odtwarzają układ krwiotwórczy biorcy.
Co sprawia, że te komórki są w stanie odmładzać?
Komórki macierzyste dorosłe mają kilka istotnych cech. Po pierwsze są bardzo plastyczne, i mogą się różnicować w komórki tkanki do której zostały podane, a ich nieomal nieograniczona zdolność podziału sprawia, że pula podanych komórek jest przez długi czas odnawiana, co z kolei przedłuża ich czas działania regeneracyjnego. Mają też bardzo duże jądro, wypełniające niemal całą ich objętość, będące nośnikiem materiału genetycznego.
Po drugie mają właściwość tropizmu, czyli zdolność podążania w kierunku tkanki lub narządu dotkniętego procesem chorobowym. Posiadają udowodnioną zdolność wysyłania i odbierania bodźców, co pozwala na rozpoznanie problemu oraz regenerowanie miejsc uszkodzonych. Co to oznacza w praktyce? Chodzi o to, że jeżeli podczas zabiegu podamy w określone miejsce komórki macierzyste, one same rozpoznają środowisko – tkankę do której zostały podane. Co więcej, wydzielają różne substancje – cytokiny, które są odpowiedzialne nie tylko za regenerację tkanek, ale też za powstawanie nowych naczyń krwionośnych i leczenie stanów zapalnych.
Na czym polega metoda odmładzania z ich użyciem?
Komórki macierzyste do zabiegów odmładzających pobierane są z krwi lub z tkanki tłuszczowej w wysoce zaawansowanym technologicznie procesie. Jest to procedura bezbolesna, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ trwa kilka godzin. Uzyskany preparat autologiczny zostaje następnie podany przez lekarza w skórę lub tkankę podskórną pacjenta za pomocą igły (techniką intradermoterapii) lub kaniuli (jeśli chcemy podać je głębiej w warstwy wymagające odbudowy).
Własne komórki macierzysta podane w konkretną okolicę zachowują się bardzo inteligentnie. Potrafią rozpoznać środowisko, w którym się znajdują i jednocześnie potrzeby tego środowiska. Dzięki temu rozpoczyna się proces regeneracji i odmładzania, którego efektem jest stopniowa odbudowa tkanek. Zabiegi z komórkami macierzystymi są tak nowoczesne i innowacyjne, że śmiało mogą być nazywane zabiegami medycyny XXII wieku.
Kiedy i jakich efektów się spodziewać?
Można powiedzieć, że odmłodzenie komórkami macierzystymi jest realne. Wygląda się po nich o kilkanaście lat młodziej i dużo bardziej świeżo. Zmarszczki zostają wygładzone, cera nabiera blasku, podnoszą się opadające policzki, znikają przebarwienia i rozszerzone pory. Jednym słowem, poprzez regenerację własnych tkanek następuje autentyczne cofnięcie czasu. Efekt jest całkowicie fizjologiczny i naturalny. Nie ma absurdalnych przerysowań, takich jak np. przesadnie naciągnięta lub uwypuklona skóra czy efekt tzw. maski, które są problemem innych metod. Ponieważ poprawa wyglądu następuje stopniowo poprzez procesy regeneracyjne, nie uszkodzona zostaje ani skóra ani tkanka podskórna. Rezultat narasta z każdym dniem, począwszy od pierwszych tygodni aż do roku czasu.
Jak często należy powtarzać zabieg z komórkami macierzystymi, aby rezultat pozostał?
Zabieg wykonuje się jednorazowo i pacjenci przez kolejny rok nie powinni korzystać z innych metod medycyny estetycznej. Dzięki temu wiedzą, że odmłodzenie zawdzięczają temu jednemu zabiegowi.
Zdarza się oczywiście, że osoby z bardziej zaawansowanym procesem starzenia chcą powtórzyć wizytę, aby jeszcze bardziej cofnąć biologiczny zegar, ale najlepiej to zrobić najwcześniej po roku do półtora. Najbardziej obrazowe porównanie, jakie przychodzi mi do głowy, gdy myślę o rezultatach zabiegów, to porównanie świeżego jędrnego jabłka (efekt po komórkach macierzystych) z plastikowym owocem (inne zabiegi).
Do czego jeszcze wykorzystywane są komórki macierzyste?
Choć pacjenci najczęściej skupiają się na twarzy, zachęcam do odmładzania całego ciała. Ponieważ sama procedura pobierania komórek macierzystych jest czasochłonna, warto maksymalnie wykorzystać ich potencjał i podać pozyskane komórki w jednym zabiegu wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, np. na twarz, szyję, dekolt i dłonie. Jeśli problemem są słabe włosy, można połączyć zabieg na włosy i na twarz.
Komórki odmładzają kompleksowo, poprawiają jakość skóry i odbudowują tkankę podskórną. W naturalny sposób, bez sztucznych przerysowań odbudowują policzki. Świetnie wygładzają zmarszczki palacza nad górną wargą. Piękny efekt uzyskuje się przy podawaniu komórek macierzystych w usta – przywracają czerwień wargową. Można je także podać w opadające powieki. Zabiegi z komórkami macierzystymi najbardziej polecam osobom pomiędzy 40 i 50 rokiem życia.
Ponadto, dzięki komórkom wyleczymy też blizny czy zwyrodnienia stawów. A w 2014 roku ruszają badania nad możliwością zastosowania komórek macierzystych do leczenia chorób nowotworowych.
***
Dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dotyczących najnowszej medycyny estetycznej. Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie innowacyjnych zabiegów preparatami autologicznymi Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości – www.drbrumer.pl. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki macierzyste pacjenta – nie tylko do terapii odmładzających, ale również do leczenia zwyrodnień stawów, blizn czy łysienia androgenowego.