Sucha skóra latem – co warto wiedzieć?
Co warto wiedzieć o przesuszonej skórze. I przede wszystkim jak ją prawidłowo pielęgnować.
Wakacje to czas, w którym szczególnie chętnie wystawiamy swoje ciało na działanie słońca. To, co dla nas wydaje się przyjemne, dla naszej skóry – już niekoniecznie. Warto pamiętać, że intensywne promieniowanie słoneczne nie wpływa korzystnie na zmiany zachodzące w głębokich i powierzchownych warstwach skóry i może prowadzić do jej nadmiernego wysuszania, pękania i przyspieszonego starzenia. Jak sobie z tym radzić?
Podwójna natura problemu
Warto pamiętać, że przesuszona skóra to problem nie tylko natury estetycznej. Owszem, wygląda ona nieładnie, zwłaszcza w okresie kiedy decydujemy się odsłonić więcej ciała, jednak spękana powłoka skórna to przede wszystkim problem zdrowotny. Dlaczego? Może ona bowiem prowadzić do poważnych zakażeń i zmian w głębokich jej warstwach, a także zwiastować obecność dużo poważniejszego schorzenia, wymagającego skoordynowanego postępowania leczniczego.
Jak rozpoznać problem?
Objawów notorycznie przesuszonej skóry nie sposób pomylić z żadnymi innymi. Powłoka skórna wówczas jest bardzo cienka, napięta, a także szorstka w dotyku i wrażliwa na wszelkie uszkodzenia, które zostawiają na niej widoczny ślad. Podrażnienie wysuszonej skóry może wywoływać dotkliwsze objawy, takie jak świąd, pieczenie, zaczerwienienie i uczucie ściągnięcia. Warto pamiętać, że skóra jest największym elementem układu odpornościowego i stanowi pierwszą linię obrony organizmu – warto więc, aby stanowiła nieprzepuszczalną dla drobnoustrojów barierę.
Co wpływa na rozwój objawów?
Symptomy schorzenia występują u bardzo wielu osób, niezależnie od wieku. Może pojawić się zarówno u niemowląt, jak też u osób starszych. Skóra wysusza się, jeśli płaszcz lipidowy na jej powierzchni funkcjonuje nieprawidłowo. Stan taki może również wystąpić, jeśli lipidy międzykomórkowe mają nieprawidłowy skład lub jest ich zbyt mało, co dotyczy również substancji zatrzymujących wodę w naskórku. Na tak dużą częstość występowania objawów wpływa ogromna liczba czynników ryzyka, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Do najpopularniejszych z pierwszej grupy można zaliczyć przede wszystkim predyspozycje genetyczne. Wysuszona skóra może również pojawiać się u osób nieobciążonych genetycznie, aczkolwiek z problemami natury hormonalnej. Stan taki jest także objawem niektórych schorzeń układowych, takich jak np. atopowe zapalenie skóry. Do najczęściej występujących czynników zewnętrznych zaliczamy przede wszystkim stałe przebywanie w wysokich lub niskich temperaturach, klimatyzację lub centralne ogrzewanie, a także nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV. Na wystąpienie objawów narażone są również osoby przeprowadzające zabiegi higieniczne w sposób nieprawidłowy – jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zbyt długa kąpiel i stosowanie nieprawidłowych preparatów pielęgnacyjnych.
Jak zapobiegać?
Przesuszona skóra wymaga stosowania specjalnych preparatów w formie balsamu, takich jak np. Emolium. Środki te głęboko wnikają w skórę i zapewniają jej odpowiednie i długotrwałe nawilżenie, natłuszczenie i ochronę mechaniczną.
Jolka 19 października, 2015
Jestem alergikiem i na dodatek mam suchą skórę skłonną do podrażnień. U mnie pomagają emolienty. Odkąd smaruje twarz i ciało kremem latopic skóra jest nawilżona, gładka i delikatna w dotyku. Przesala się łuszczyć i już mnie nie swędzi. Krem dobrze się rozsmarowuje i nie pozostawia tłustego nalotu.