Friday, May 24, 2024
Home / PARTNER MK  / Sucha karma dla psa – sposób na zbilansowany posiłek

Sucha karma dla psa – sposób na zbilansowany posiłek

Daj mu to, co najlepsze

Karma dla psa biegnącego

Dobrze dobrana karma dla psa zapewnia zwierzakowi prawidłowy rozwój / fot. Unsplash

Sucha karma dla psa to opcja żywienia czworonoga, która pozwoli nam zadbać o jego zdrowie i to w sposób niewymagający dużego nakładu sił oraz czasu. Dziś szeroki wybór suchych karm pozwoli na idealne dopasowanie pożywienia do naszego pupila, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że pies jest dobrze odżywiony

 

Posiadanie psa wiąże się wieloma dylematami dotyczącymi jego wychowania i żywienia. Jaka karma dla psa jest najlepsza? Karma sucha czy mokra? Jak dobrać ją do rasy psa i wieku? Jaka karma dla psów dorosłych, a jaka dla szczeniąt, a jaka dla psów aktywnych? To tylko niektóre z pytań, które kłębią się w głowach właścicieli czworonogów. I nic dziwnego, przecież optymalne żywienie psa to podstawa jego zdrowia. Ważne, by karma była dobrze zbilansowana – tylko wtedy pies jest nie tylko najedzony, ale i odżywiony – i dobrana do wieku, rasy, a tym samym do wielkości psa. Jaką więc  suchą karmę dla psa wybrać? Co warto o takim pożywieniu wiedzieć? Parę słów w tym temacie w dalszej części tekstu.

Karma dla psa sucha czy mokra – jaką wybrać?

Karma sucha czy mokra – ta wątpliwość towarzyszy wielu właścicielom psów. Przez długi czas karmy suche dla psów nie były zbyt popularne i zdecydowanie wygrywały z nimi mokre karmy. W obu przypadkach niewątpliwie cenne jest to, że zarówno moka karma dla psów, jak i sucha karma to pożywienie gotowe. Nie trzeba więc tracić czasu na gotowanie, mielenie i inne czynności służące przygotowaniu posiłku dla psa. Zalety suchej karmy są nieocenione. Niewątpliwie sucha karma dla psa to wygoda, jeśli chodzi o jej porcjowanie. Poza tym odpowiednio przechowywana nie psuje się tak szybko jak karma mokra. Można też tego typu pożywienie bezpiecznie przewozić z miejsca na miejsce. Suche karmy dla psów to także rozwiązanie ekonomiczne – są one bardziej kaloryczne niż mokre karmy, dlatego czworonogi potrzebują ich mniej. Jednak tak naprawdę wybór – karma sucha czy karma mokra – zależy tylko od osobistych preferencji właściciela, jak i samego psa. Warto jednak pamiętać o tym, żeby przy podawaniu karmy suchej nasz pupil miał stały dostęp do świeżej wody i że należy ją podawać w odpowiednich proporcjach.

Karmy suche weterynaryjne – czym są?

Karmy suche dla psów to różne ich rodzaje dostępne w sklepach internetowych https://apetete.pl/karmy-suche-dla-psa.html. Są one przeznaczone dla czworonogów wszelakich ras czy też na różnym etapie rozwoju. W związku z tym często różnią się od siebie składem, gdyż zapotrzebowanie na różne składniki, na przykład na białko, zależy od wielkości psa czy jego wieku. Różne rasy psów mają też zróżnicowany pod względem intensywności wzrost, co także wpływa na skład poszczególnych suchych karm dla psów. Psy to też skłonność do określonych chorób, przypadłości czy też wad rozwojowych. Dla takich przypadków przeznaczone są karmy weterynaryjne. Tego rodzaju karmy suche specjalistyczne podaje się psom chorym, a zdarza się, że są stosowane profilaktycznie, gdy stwierdzi się początek rozwoju jakiejś dolegliwości czy skłonność do niej. Suche karmy weterynaryjne są specjalnie opracowywane pod względem składu, żeby uwzględnić specyficzne potrzeby psów. Karmy weterynaryjne są też zalecane w okresie rekonwalescencji zwierzaka. Wśród takich suchych karm znajdziemy karmy dla psów chorujących na serce, psów wrażliwych, cierpiących na dolegliwości układu moczowego czy choroby stawów oraz wiele innych.

Skład suchej karmy dla psa – jaki najlepszy?

Skład suchej karmy to coś, na co także należy mieć baczenie, wybierając pokarm dla naszego psa. Wysokiej jakości karma dla psa zawiera niezbędne składniki odżywcze i powinna być jak najbardziej naturalna. Ważne, by nie zawierała sztucznych aromatów czy barwników (często karmy dla psów gorszej jakości można rozpoznać właśnie po tym, że są intensywnie barwione, a ich kawałki mają różne kolory). Trzeba pamiętać o tym, żeby  sucha karma dla psów miała jak najmniej wypełniaczy oraz o tym, że to, co jest na pierwszym miejscu składu, jest głównym składnikiem. W przypadku karmy suchej (jak i mokrej) powinno to być mięso – minimum 40 procent zawartości. Ważne są także pierwiastki śladowe oraz witaminy i wszystkie inne substancje odżywcze, które pozytywnie wpłyną na rozwój twojego psa.

Suche karmy dla psów to wybór, który przypadnie do gustu (z różnych powodów) zarówno psom, jak i ich właścicielom.

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ