Saturday, April 13, 2024
Home / Moda  / Design  / Styl rustykalny w oświetleniu. Na czym polega?

Styl rustykalny w oświetleniu. Na czym polega?

Świeżość i swoista poczciwość w stylu rustykalnym

Styl rustykalny wśród lamp i żyrandoli/ fot. materiały prasowe

W dobie instagrama, blogów oraz czasopism dotyczących wystroju wnętrz nasze gusta z tym związane stały się znacznie bardziej wymagające. Każdego dnia jesteśmy zasypywani propozycjami aranżacji wnętrz w postaci dziesiątek zdjęć. Naturalnie wyróżniającym się motywem wystroju jest styl rustykalny. Tyczy się to także oświetlenia, które przecież stanowi jeden z głównych elementów wystroju salonu czy sypialni.

Poznaj bardziej nowoczesne formy/ fot.  www.dom.pl – ogród i wnętrza

Entuzjaści stylu rustykalnego mają zamiłowanie do wszystkiego co ma pochodzenie wiejskie. Przestrzenie lubią być jasne i czyste, poukładane i funkcjonalne, sielskie i przytulne. Miejsca urządzone w ten sposób kojarzą się z dworkami rodem z czasów Pana Tadeusza, chatami leśnymi lub staropolskimi komnatami. Styl rustykalny jest bardzo miły dla oka i chętnie łączony jest w pomieszczeniach z innymi, bardziej nowoczesnymi formami.

W oświetleniach styl rustykalny zagościł na stałe wśród lamp wiszących, żyrandoli i kinkietów. Wiele zależy od materiału z jakiego wykonana jest lampa. Często przybiera ona formę mosiężnej lub żelaznej latarni. Na rynku dostępne są również warianty, w której kabel oświetleniowy ukryty jest w łańcuchu, stylizowanym na rustykalny lub kawałku grubego sznura, fabrycznie przycieranego, przywodzącego na myśl rzemieślnicze warsztaty z innej epoki. Szczególnie ta druga propozycja to strzał w dziesiątkę w jadalni lub salonie, kiedy można zawiesić plecionkę z kilku sznurów, na końcu każdego dodają żarówkę dekoracyjną stylu Tomasa Edisona.

Styl rustykalny wśród lamp i żyrandoli/ fot.  www.dom.pl – ogród i wnętrza

Styl rustykalny wyróżnia się świeżością i swoistą poczciwością w doborze wzorów. Tak klosze lamp nocnych, lamp stojących czy kinkietów bardzo często pokryte są kompozycją polnych kwiatów, z reguły na jasnym lub kremowym tle. Poza sypialnią lampy rustykalne chętnie wieszane są w salonach w formie rozłożystych żyrandoli bez kloszy, z finezyjnymi żarówkami, przypominającymi świece średniowiecznych komnat.

Jeśli nie jesteśmy gotowi na zbyt odważne, w pełni rustykalne aranżacje oświetlenia, ale chcemy dorzucić coś w tej formie do naszego domu, można rozpatrzyć zakup żarówki dekoracyjnej. Dają one przytłumione, brązowe światło, mają duże, kuliste rozmiary i bardzo ładnie komponują się z wszelkiej maści lampami wiszącymi, które nie posiadają klosza. Nic dziwnego – taka żarówka to ozdoba sama w sobie. Zwróćmy jednak uwagę na parametry pracy żarówki – być może nie będzie ona sprawdzać się w miejscach wymagających większego doświetlenia, jak kuchnia, natomiast mogą stworzyć niepowtarzalny i intymny klimat w sypialni.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Styl rustykalny 13 lutego, 2019

    Uwielbiam rustykalne dodatki i oświetlenie!

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ