Tuesday, January 21, 2025
Home / Moda  / Styl grunge – rockowy styl buntowników z lat 90.!

Styl grunge – rockowy styl buntowników z lat 90.!

Króluje zasada „żadnego jarmarcznego klimatu”

Dziewczyna ubrania w stylu grunge pozująca na tle ceglanej ściany

Grunge dziewczyny są odważne, pewne siebie i nie boją się głośno wyrażać swoich myśli / fot. Chris Carzoli / Unsplash

Co to za styl, w którym dominują luz, niechlujność, wygoda i naturalność? Koszule w kratę, potargane spodnie i znoszone trampki to ulubiony outfit pokolenia Nirvany, który przyciąga swoich zwolenników do dziś. Ikony mody czyli Kate Moss i Johnny Deep czczą grunge. Co to jest i jaka jest jego historia?

 

Grunge to przede wszystkim podgatunek alternatywnego rocka, ale także sposób ubierania lat 90. Charakterystyka stylu grunge nierozerwalnie wiąże się z muzyką, bo to właśnie wokaliści popularnych wówczas zespołów zapoczątkowali modę, którą albo się kocha, albo nienawidzi. W polskiej modzie styl ten promuje – Maja Sablewska. Celebrytka chętnie stawia na skórzane spódniczki, spodnie rurki czy kurtki ramoneski. Do tego buty oficerki, masywne bransoletki, długie łańcuszki i czerwone usta, i prawdziwie grunge’owy look Sablewskiej gotowy!

Może też cię zainteresuje: Modne Polki. 9 polskich ikon stylu

Historia stylu z lat 90.

Lata 90. to narodziny stylu grunge. Początkowo był to jedynie rodzaj muzyki, później przekształcił się także w modę, która nadal cieszy się uznaniem wśród młodych ludzi. Gatunek powstał co prawda już w latach 80. w amerykańskim mieście Seattle, ale okres świetności tej odmiany rocka przypadł na następną dekadę. Sławę przyniosły mu takie zespoły jak Nirvana, Pearl Jam, Alice in Chains czy Soundgarden. Wizerunki członków zespołów, a w szczególności stylizacje Kurta Cobaina, dały początek modzie trwającej do dzisiaj.

Grunge – ubrania charakterystyczne dla tego stylu

Styl grunge to ubrania przede wszystkim luźne, najlepiej za duże o kilka rozmiarów. W cenie są widoczne ślady użytkowania, zaczynając od efektu sprania, aż po dziury w swetrach i porozklejane trampki. Cała sztuka polega na tym, aby w takiej stylizacji wciąż wyglądać dobrze i modnie.

Największą ikoną stylu ubierania w klimacie grunge jest niewątpliwie wokalista zespołu Nirvana, Kurt Cobain, od którego wszystko się zaczęło. Zwolenników mody grunge nazywano zresztą z tego powodu pokoleniem Nirvany. Przydługie włosy pozostawione w nieładzie, sprane T-shirty we wszystkich odcieniach szarości, potargane jeansy i wysokie czarne trampki Converse. Charakterystycznym elementem garderoby wokalisty były też flanelowe koszule w kratę i oversizowe swetry.

Kurt Cobain

Kurt Cobain zapoczątkował styl grunge / fot. Wikimedia

Styl grunge męski – czym się charakteryzuje?

Kurt Cobain zapoczątkował męski styl grunge, ale to nie jedyny jego przedstawiciel. Prawdziwie grunge’owy chłopak to także młody Johnny Depp! Wizerunek aktora co prawda różnił się od charakterystycznego image’u lidera Nirvany, ale nadal wpisywał się w klimat grunge. T-shirt z logo ulubionego zespołu, wąskie spodnie, trampki, a do tego główny element outfitu – oversizowa kurtka jeansowa. Całość doskonale dopełniała męska srebrna biżuteria.

Pełny grunge styl męski to połączenie ubrań, fryzury i dodatków. Koszule z kołnierzykiem zakładane pod sprane koszulki i bluzy tworzą kontrast, zwłaszcza w połączeniu z eleganckimi spodniami i paskiem z ćwiekami. W modzie męskiej nie brakuje łańcuchów przypiętych do jeansów, naszyjników z krzyżem, czarnych kapeluszy w stylu bucket hat oraz kultowych trampków Converse lub Vans.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez 𝓂𝓎 𝓁ℴ𝓋ℯ 𝒥ℴ𝒽𝓃𝓃𝓎 (@_johnny.forever)

 

Damski styl grunge – czym się wyróżnia?

Styl grunge damski – jak skomponować idealny outfit?

Luźno upięte włosy, delikatny makijaż lub jego brak, zamiast butów na obcasie wygodne trampki, a do tego przepastny sweter i proste spodnie – trzeba przyznać, że styl grunge dla dziewczyn jest bardzo łaskawy. Stawia na komfort i dobre samopoczucie w bliskości z naturą. Nie jest to jednak moda dla wszystkich. Grunge dziewczyny są odważne, pewne siebie i nie boją się głośno wyrażać swoich myśli. Ubrania mają to odzwierciedlać i wyróżniać w tłumie.

W latach 90. kobiecą ikoną tej mody była Kate Moss. Jej stylizacje z tamtych lat większość wielbicielek grunge naśladuje do dziś. Supermodelka chętnie zakładała ciężkie botki na platformie, chockery, satynowe sukienki, a na ramiona zarzucała skórzany płaszcz. W jej szafie nie brakowało klasycznych jeansów maki Levi’s, T-shirtów w paski, kraciastych koszul i oczywiście ramoneski. Dopełnienie każdego looku stanowiły naszyjniki na długich łańcuszkach.

 

Ubrania w stylu grunge

Jak ubierać się w stylu grunge dzisiaj? Jakie ubrania i kolory wybierać?

Grunge’owy styl ubierania stawia na wygodę. Obcisłe ubrania trafiają w zakamarki szaf, ustępując miejsca luźnym T-shirtom, babcinym swetrom z paroma dziurami i jeansom z prostymi nogawkami. Podobnie jak w latach 80., styl buntowników docenia spodnie „marchewki” – doskonale znane nam dzisiaj jako mom jeans. Co jeszcze obecnie nosi się w tym klimacie?

  • Koszule w kratę – absolutny must have dla wszystkich fanów mody rockowej,
  • Trampki, botki bikery lub glany – zasada jest taka, że im bardziej znoszone, tym lepiej,
  • T-shirty – w paski, z logo zespołu, gładkie albo z efektem sprania,
  • Skórzane kurtki,
  • Bluzy z kapturem albo swetry oversize.

Kolorystyka ubrań w stylu grunge jest mroczna i przygaszona. Cechą grunge jest naturalność, bunt przeciwko nadmiernemu konsumpcjonizmowi i negowanie jaskrawych kolorów. Króluje zasada „żadnego jarmarcznego klimatu”. Dominują barwy ziemi: czerń, brąz, szarość, khaki, oliwka, beż oraz wszechobecny jeans. Dla odważnych i chcących się wyróżniać, do takiego zestawu idealnie pasować będą dodatki w kolorze ponadczasowej czerwieni – metalowe bransoletki, rękawiczki bez palców, duże czapki, chusty w kratę, paski z ćwiekami, chockery.

Zobacz też: Moda lat 80. – trendy modowe i ikony dekady!

Dziewczyna pijąca napój ubrana w stylu grunge

Styl grunge to ubrania przede wszystkim luźne, najlepiej za duże o kilka rozmiarów / fot. Allef Vinicius / Unsplash

Charakterystyczne cechy wyglądu

1. Styl grunge na włosach

Modne grunge’owe fryzury to przede wszystkim niechlujne, luźne upięcia, czyli niedbały kok albo kucyk. Rozpuszczone włosy, na wzór wokalisty Nirvany, mają pozostać nieuczesane. Tak jak w ubraniach, tak w przypadku włosów – panuje zupełny luz i wygoda. Dla precyzyjnych splotów i idealnie ułożonych fryzur nie ma tu miejsca. Dopuszczalne są także dredy i kolorowe włosy – zieleń, błękit czy fiolet.

2. Makijaż w stylu grunge

Ma być naturalnie, więc z pomocą przychodzi make-up no make-up. Jest to zresztą najczęściej wykonywany makijaż na świecie, który nigdy nie wychodzi z mody. Lekko podkręcone rzęsy i bezbarwny błyszczyk idealnie sprawdzają się na co dzień – trudno wyobrazić sobie wygodniejszy makijaż. Dla odważniejszych dziewczyn lub na większą okazję, sprawdzi się czerwona szminka i mocny, niedbały make-up oczu.

Laura Nowakowska

Dziennikarka, miłośniczka psów, języka i kultury skandynawskiej.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ