Wednesday, May 29, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Styl eklektyczny – najmodniejsze sposoby łączenia stylów

Styl eklektyczny – najmodniejsze sposoby łączenia stylów

Masz w sobie coś z artystki? Spróbuj tego

Styl eklektyczny w mieszkaniu

fot. materiał Partnera

Styl eklektyczny to sztuka łączenia w całość elementów, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują. Jednak, aby osiągnąć spójny wygląd wnętrza, trzeba w odpowiedni sposób zestawić ze sobą różne produkty, takie jak tapety, sztukateria, lamele, panele 3D czy dywany. Zobacz naszą propozycję na najmodniejsze sposoby łączenia różnych stylów!

 

Wskazówki dotyczące spójnego łączenia stylów

Podstawowym warunkiem powodzenia stylu eklektycznego jest zachowanie proporcji i umiaru. Przyjmuje się, że większa połowa wyposażenia, powinna być spójna, a pozostałe elementy stanowiące kontrast, należy dobierać w przemyślany sposób. Motywem spajającym projekt może być kolor, którym pomalujemy meble lub dodatki, tworząc spójną całość.

styl eklektyczny

fot. materiał Partnera

Lamele i inne dodatki w stylu eklektycznym

Lamele ze względu na swoją uniwersalność, są idealnym elementem eklektycznego stylu. Ich warianty mogą różnić się kolorystyką, fakturą, a także sposobem montażu, co pozwala na uzyskanie indywidualnego i niebanalnego efektu.

fot. materiał Partnera

W eklektycznym wystroju ważną rolę odgrywa także dywan. Może on stanowić punkt centralny całego pomieszczenia, a dobierając go kolorystycznie i według wybranego wzoru do pozostałych elementów wyposażenia, można uzyskać spójny efekt. Dywan może być również wykorzystany jako element kontrastowy, łączący ze sobą elementy różnych stylów. Tak samo panele 3D na przykład zastosowane na ścianie w tradycyjnie urządzonym salonie, zdecydowanie odmienią całe wnętrze, wprowadzą powiew nowoczesności – oczywiście zależy to również od kształtu gipsowych paneli, które wybierzemy.

Sposoby na wykorzystanie lameli w stylu eklektycznym

styl eklektyczny

fot. materiał Partnera

Jednym z ciekawszych elementów wystroju, który można wykorzystać w stylu eklektycznym, są wspomniane już lamele. Pozwalają na ciekawe zestawienia kolorystyczne, idealnie sprawdzą się jako kontrast na białej ścianie. Lamele na pewno nieco ocieplą wnętrze, więc jeśli użyjemy ich w pomieszczeniu, gdzie przeważa styl industrialny, na pewno będziemy mogli mówić wtedy o połączeniu różnych elementów dekoracyjnych. Podobnie okażą się ciekawe również w stylu rustykalnym charakteryzującym się stonowanymi kolorami takimi jak beże, i drewnianymi meblami.

 

Tak jak podkreśliliśmy, w przypadku stylu eklektycznego warto postawić na kontrasty. Ciemne drewniane lamele będą doskonale kontrastować z jasnymi ścianami, a gładkie jasne lamele ożywią ścianę w ciemnym kolorze. Ważne jest także ich umiejętne zestawienie z innymi elementami wystroju, takimi jak np. meble, dodatki czy dekoracje okienne.

Ważna rola dywanu we wnętrzach eklektycznych

Dywan to element wystroju, który ma ogromne znaczenie we wnętrzach eklektycznych. Może on pełnić wiele funkcji – może być ozdobą, akcentem kolorystycznym lub elementem spajającym cały design. Warto postawić na dywany w ciekawych wzorach i kolorach, które będą wyróżniały się na tle pozostałych elementów wystroju. Mogą to być zarówno tradycyjne czy orientalne dywany, jak i nowoczesne modele w abstrakcyjne wzory.

 

Istotne jest także ich umiejętne ułożenie. Jeśli chcemy “budować” design całego pomieszczenia na bazie dywanu, ten powinien znajdować się w centrum przestrzeni, wokół którego skupiają się pozostałe elementy wystroju. Może stanowić podstawę dla mebli lub dodatków, ale także świetnie sprawdzi się jako element dekoracyjny sam w sobie.

Umiar i zachowanie proporcji

Styl eklektyczny to sztuka łączenia różnych elementów w spójną całość. Wymaga on od nas kreatywności, umiejętności doboru kolorów, faktur i wzorów oraz wyczucia podczas umieszczenia ich w wybranej przestrzeni domowej.

fot. materiał Partnera

Ważne jest także zachowanie umiaru i proporcji, by nie popaść w chaos i miszmasz. Na przykład użycie fototapety ma dopełnić przestrzeń, a nie całkowicie ją zdominować. Dobrze przemyślana koncepcja i umiejętne połączenie różnych stylów i elementów wystroju pozwoli na stworzenie unikalnego wnętrza, które będzie pełne charakteru i indywidualności.

Źródło: materiał Partnera MK
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ