Thursday, December 5, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Studencki budżet na wakacjach – jak go zaplanować?

Studencki budżet na wakacjach – jak go zaplanować?

No money, no honey ‒ takie są realia

Studencki budżet planowanie wydatków wakacyjnych

fot. Glenn Carstens Peters / Unsplash

Budżet studenta to sprawa owiana wieloma mitami, które jednak mają wiele wspólnego z prawdą. W wakacjeStudencki budżet na wakacjachmożesz go nieco podreperować, idąc na staż lub do sezonowej pracy. Warto jednak pamiętać o tym, że wakacje to wakacje i odrobina rozrywki po długim roku akademickim oraz wyczerpującej sesji należy się każdemu. Podpowiadamy, jak zaplanować studencki budżet podczas wakacji

Praca dla studenta – wybierz to, co wpisuje się w Twoje plany

Wakacje studenta są długie – jeśli zaliczysz wszystkie egzaminy w zerowych lub pierwszych terminach, to możesz liczyć na niemal cztery miesiące wolnego zajęć na uczelni. To dość długo, dlatego to dobry czas, by pomyśleć o swojej przyszłości (tej najbliższej lub nieco odleglejszej) i wybrać się do pracy. Warto jednak otworzyć swój planer studencki i pomyśleć, co na dany moment jest Ci potrzebne – czy pieniądze, czy doświadczenie. Zobacz, jakie opcje pracy czekają w wakacje na chcących podreperować studencki budżet.

Studencki budżet kontra staże i praktyki

Zaliczyć musi je każdy student, choć niestety nie zawsze wiążą się one z dobrym zarobkiem. Jednak mus to mus. Kiedy zdarzy się, że Twój staż będzie darmowy lub dostaniesz za niego symboliczne wynagrodzenie, postaraj się wyciągnąć z niego jak najwięcej – zbieraj kontakty i rób sobie dobre pole do tego, by zostać zatrudnionym po stażu na stałe lub mieć na to szansę w przyszłości.

Ta droga niekoniecznie przyniesie Ci pieniądze na dany moment, ale może mieć kluczowe znaczenie w przyszłości. Jeśli zatem nie potrzebujesz dodatkowego grosza na już, poważnie rozważ ten rodzaj inwestycji w siebie.

Praca sezonowa

Jeśli staż masz już za lub jeszcze przed sobą, a potrzebujesz doładować swój studencki budżet przed początkiem nowego roku akademickiego, skorzystaj z ofert nadmorskich miejscowości, gdzie możesz podjąć sezonową pracę np. w restauracji, kuchni, barze, w recepcji hotelu lub sklepiku z pamiątkami. Możliwości jest naprawdę sporo, a zarobki naprawdę satysfakcjonujące jak na studenckie potrzeby. Co więcej – nie będziesz przecież pracować przez cały czas. Dlatego na pewno znajdziesz chwilę dla siebie, by wylegiwać się na plaży, kąpać w morzu lub korzystać z innych atrakcji kurortu. Warto jednak mieć planer z rubryką na finanse, która pozwoli Ci kontrolować przychody i wydatki, aby przywieźć do domu jakieś oszczędności. Zobacz wszystkie planery Make it Easy, które pomogą Ci w planowaniu i organizacji czasu.

planer

fot. materiały Partnera

Studencki budżet a zagraniczne campy

A może chcesz połączyć pracę z przygodą? Campy dla studentów, organizowane np. w Stanach Zjednoczonych, to miesiąc pracy przy mało wymagających zajęciach, które często wykonuje się grupowo z innymi uczestnikami wydarzenia, i drugi miesiąc, w czasie którego uczestnicy odbywają podróż po kraju. To znakomita okazja do zarobienia swoich pieniędzy i przeżycia niezapomnianej przygody. Co więcej – jeśli wpiszesz udział w campie w swoje CV, Twoim przyszli pracodawcy z pewnością to docenią, bo przedstawisz się w ten sposób jako osoba odważna, lubiąca wyzwania i otwarta na świat.

Zarabiaj i korzystaj z wakacji

Długie studenckie wakacje to dobry czas na odłożenie pewnej kwoty, która pozwoli Ci nieco spokojniej gospodarować pieniędzmi w kolejnym roku akademickim. Nie zapomnij jednak o odpoczynku i odrobinie szaleństwa, które po prostu jako młodej osobie Ci się należą. Dlatego w czasie wakacji kontroluj swoje wpływy i wydatki, aby zarówno cieszyć się życiem studenckim, jak i odkładać na kolejne miesiące.

Źródło: materiał partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ