Stripowanie – sposób na pranie, który podbija Internet
Babcina metoda sławna dzięki TikTokowi
Stripowanie to metoda prania, która głośnym echem odbiła się w Internecie i mediach społecznościowych. Nie jest ona nowością, ale dzięki pewnej tiktokerce odzyskała swoją dawną popularność. Co to jest stripowanie i jak je wykonać?
Co to stripowanie?
Stripowanie to popularna metoda na dokładne czyszczenie tekstyliów i ubrań. Polega na długim namaczaniu tkanin w gorącej wodzie z dodatkiem środków czyszczących. Jej celem jest całkowite pozbycie się z tkanin wszelkich nieczystości, kurzu, kamienia z twardej wody, pozostałości środków piorących i kosmetyków. Namaczanie pozwala wydobyć z materiałów głęboko zalegający brud, który kryje się pomiędzy włóknami i często nie jest zauważalny gołym okiem. Metoda ta jest uniwersalna, ale najczęściej stosuje się stripowanie bielizny pościelowej, ręczników, ścierek i odzieży roboczej. Do namaczania świetnie nadają się jasne tkaniny, zwłaszcza te z uporczywymi plamami np. pieluchy i inne tekstylia wielorazowego użytku.
Nazwa stripowanie wzięła się z j. angielskiego od laundry stripping, czyli stripowanie prania, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „zdzieranie brudu” z prania.
Skąd się wzięło stripowanie?
Chociaż stripowanie znane jest od dawna, metodę tą rozsławiła tiktokerka MrsLaurenElms, która udostępniła filmik stripowania ręczników. Moda na ten sposób prania szybko rozprzestrzeniła się w mediach społecznościowych, gdzie internauci i internautki pokazywali zaskakujące efekty stripowania. Ujawniali oni, jak wiele brudu nadal pozostaje w tkaninach po ich wypraniu w pralce. Na TikToku posty #laundrystripping zgromadziły 141,1 mln wyświetleń.
@mrslaurenelms Who’s here for the towel stripping? 🙋♀️ #laundry #cleanfreak #laundrymagic #laundrystripping #tide #borax #armandhammer #diycleaning
Czym jest stripowanie bielizny pościelowej?
Co to jest stripowanie bielizny?
Bielizna dotyka intymnych partii ciała, dlatego należy szczególnie zadbać o jej czystość. Stripowanie bielizny pozwala na dokładne pranie najbardziej wrażliwej części garderoby. To sposób na delikatne pranie ręczne, który sprawdzi się w przypadku bielizny z naturalnych materiałów i lekkiej bielizny nocnej. Jest to też świetna metoda na doczyszczenie białych skarpetek.
Stripowanie bielizny pościelowej – co to jest i czy jest konieczne?
Spanie w zanieczyszczonej pościeli może powodować alergie, problemy z oddychaniem i podrażnienia skóry. Stripowanie bielizny pościelowej pomaga usunąć kurz i alergeny. Dokładne pranie dotyczy nie tylko namaczania poszewek. Równie ważne jest pranie kołder i poduszek, w których wnętrzu mogą rozwijać się roztocza i mikroorganizmy szkodliwe dla zdrowia.
Stripowanie prania – przepis i proporcje
Metody na stripowanie – przepis
Stripowanie częściej pełni rolę prania wstępnego i stosuje się je przed wrzuceniem tkanin do pralki. Taki sposób sprawdza się zwłaszcza w przypadku poplamionych ubrań o silnych zabrudzeniach, których trudno się pozbyć. Stripować możesz również już prane tkaniny. Chociaż wyprane w pralce ubrania wyglądają czysto i świeżo, w rzeczywistości pomiędzy włóknami skrywają cząsteczki brudu, które wydostają się podczas długiego namaczania. Już po kilkunastu minutach moczenia zobaczysz pierwsze efekty i woda zabarwi się na szarobrunatny kolor. Jeśli stripujesz świeżo wyprane pranie, brudną wodę wylej, a tkaniny dokładnie wypłucz w czystej wodzie.
Stripowanie prania – czego używać?
Do namaczania ubrań używamy trzech substancji: sody oczyszczonej, boraksu i środka piorącego.
Soda oczyszczona świetnie sprawdza się do prania białych tkanin. Ułatwia pozbycie się żółtych plam z potu i pomaga przywrócić tkaninom śnieżnobiały kolor. Jest też doskonałym środkiem zmiękczającym i może zastępować płyn do płukania. Rozpuszcza kamień obecny w wodzie i oczyszcza włókna z pozostałości chemicznych detergentów, głęboko wnikając w tkaninę. Soda
Boraks stanowi doskonałą alternatywę chemii gospodarczej i może być składnikiem naturalnego proszku do prania. Ma właściwości czyszczące i dezynfekujące. Poza tym, że to skuteczny odplamiacz i środek wybielający, wykazuje działanie odwadniające i pozwala pozbyć się niechcianych zapachów z ubrań.
Nie ma różnicy czy środek piorący, który wybierzesz, będzie w formie proszku, płynu czy kapsułki. Ważne, by miał jak najbardziej naturalny skład, bez zbędnych substancji, i sztucznych dodatków zapachowych, które sprzyjają osadzaniu się resztek chemikaliów na tkaninach. Ekologiczne proszki i płyny do prania są delikatniejsze dla włókien, co chroni tkaninę przed zbyt szybkim zniszczeniem. Nie powodują odbarwień i uszkodzeń struktury materiału i nie usztywniają tkanin, jak się dzieje w przypadku wielu środków chemicznych.
Połączenie tych trzech substancji pozwala na pozbycie się plam, maksymalne wyczyszczenie tkanin i przywrócenie im oryginalnego koloru.
Stripowanie prania – jak przygotować?
Jak prawidłowo wykonać stripowanie prania? Proporcje powinny wynosić 1:1:2. Do miski lub wanny wypełnionej gorącą wodą wsyp po jednej miarce sody i boraksu oraz dwie miarki środka piorącego i wymieszaj do rozpuszczenia składników. Wkładaj tkaniny, które chcesz uprać i zamieszaj, by wspomóc wniknięcie substancji w materiał. Namaczanie powinno trwać od kilku do kilkunastu godzin. Optymalny czas stripowania to 4-6 h, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pozostawić ubrania w wodzie nawet na całą dobę. Im dłuższy czas moczenia, tym więcej brudu jesteś w stanie usunąć z tkanin. Czyszczenie ubrań wspomaga też mieszanie wody co kilka godzin.
Stripowanie – wady i zalety
Pranie w pralce nie wymaga praktycznie żadnej pracy. Wrzucasz do bębna brudne ubrania, wsypujesz proszek i ustawiasz odpowiedni program i pranie robi się samo. Po odpowiednim czasie urządzenie da ci znać, by wyjąć czyste ubrania. W przypadku stripowania potrzebujesz dodatkowego miejsca na naczynie lub musisz mieć wannę. Sama też pilnujesz czasu, później płuczesz i wyżymasz lub przenosisz ciężkie mokre ubrania do odwirowania.
Stripowanie pościeli – zalety
Stripowanie prania pozwala na dogłębne wyczyszczenie tkanin i ich włókien. Skutecznie usuwa nagromadzone resztki detergentów i inne zanieczyszczenia. Usunięcie pozostałości i osadów pomaga przywrócić miękkość i właściwości chłonne tkanin. Pozbycie się głębokich zanieczyszczeń dodatkowo eliminuje nieprzyjemne zapachy powstałe w wyniku rozwoju alergenów i bakterii.
Stripowanie pościeli – wady
Wadą tej metody prania jest przede wszystkim jego czasochłonność. Proces wymaga długiego min 5-godzinnego namaczania, a następnie dokładnego płukania i suszenia tkanin. Dodatkowo po stripowaniu czeka cię sprzątanie. Jeśli moczyłaś ubrania w wannie, musisz dokładnie ją umyć, by na jej ścianach nie pozostał brudny osad.
Może cię zainteresuje:
Lniane ubrania – najlepszy wybór na lato
Czy stripowanie prania jest szkodliwe?
Stripowanie prania zrobione w odpowiedni sposób nie jest szkodliwe, a wręcz pomaga przywrócić jakość tkanin. Nie wykonuj tego zabiegu zbyt często i nie stosuj go na delikatnych tkaninach, takich jak wełna, jedwab, len, skóra czy zamsz. Zbyt częste stripowanie sprzyja uszkodzeniu tkanin i powoduje ryzyko utraty koloru. Może osłabić delikatne tkaniny, zwłaszcza gdy są wrażliwe na wysokie temperatury. Soda i boraks doskonale wybielają, jednak mogą prowadzić do blaknięcia kolorów, zwłaszcza w przypadku tkanin barwionych.
Robiąc mieszankę do namaczania ubrań, nakładaj rękawiczki, a stripowane tkaniny dokładnie wypłucz. Boraks może powodować reakcje alergiczne i podrażnienia skóry. Szczególnie osoby wrażliwe powinny unikać bezpośredniego kontaktu z tą substancją.