Monday, May 27, 2024
Home / PARTNER MK  / Strefy wellness spa ‒ co to znaczy?

Strefy wellness spa ‒ co to znaczy?

Z czym ci się kojarzy określenie „świątynia relaksu"?

wellness spa Miasto Kobiet

Obiekty wellness spa oferują relaks w najbardziej luksusowym wydaniu / fot. Freepik

Szukając ofert weekendowego wyjazdu czy przeglądając oferty hoteli, często trafiamy na określenie „wellness spa”. Obecnie w wielu obiektach wypoczynkowych tego typu usługi to niemal standard. Kojarzone zazwyczaj ze strefą basenów i saun, kryją w sobie znacznie więcej. Aby zgłębić temat, warto poznać znaczenie i pochodzenie słów wellness i spa

 

Skąd pochodzi słowo „wellness” i co oznacza?

Słowo „wellnes” pochodzi z języka angielskiego i niezmienionej formie funkcjonuje w wielu krajach, w tym w Polsce. W dosłownym tłumaczeniu oznacza dobrobyt fizyczny i umysłowy, dobre, błogie samopoczucie. W języku polskim nie mamy jednego słowa, które oddałoby sens tego słowa. Wellnes jest pojęciem niezwykle szerokim i kwalifikuje się tutaj cała masa zabiegów i aktywności, których nadrzędnym celem jest zapewnienie dobrego samopoczucia zarówno fizycznego, jak i duchowego.

 

Napis „wellness” znajdziemy więc na drzwiach gabinetów odnowy biologicznej, klinik piękna, studiów kosmetycznych, gabinetach masażu i akupunktury. Miejsca te zostały stworzone z myślą o zapewnieniu głębokiego relaksu oraz osiągnięciu harmonii ciała i duszy. Strefa wellness to innymi słowy luksusowy i zmysłowy relaks. Wśród atrakcji wellness znajdziemy kompleks saun, jacuzzi wewnętrzne i zewnętrzne, baseny z wodami leczniczymi, gabinety urody, ale również miejsce służące podtrzymaniu kondycji fizycznej: korty tenisowe, sale fitness czy studia cardio prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów. I trenerów personalnych. Podsumowując, wellness to kompleksowa opieka nad ciałem i duszą.

wellness Miasto Kobiet

fot. Freepik

Definicja słowa „spa”

Słowo „spa” ma nieco inne pochodzenie i znaczenie choć często spa i wellness występują zamiennie. „Spa” pochodzi z łaciny i oznacza „zdrowy przez wodę”. Z definicji więc zabiegi spa są nierozerwalnie związane z wodą, a zatem obejmują wszelkie hydromasaże, bicze wodne, jacuzzi, kąpiele błotne. Spa to również kompleks saun (między innymi sauna sucha o wysokiej temperaturze lub aromatyzowana z regulacją wilgotności, czy słynna łaźnia parowa, zwana rzymską). Na przestrzeni lat znaczenie tego słowa jednak bardzo się zmieniło i dziś doszło do pewnego uproszczenia. Spa to wszystkie zabiegi, które poprawiają stan naszej skóry i włosów, a także liczne zabiegi na twarz i na ciało oraz kosmetyka.

 

Zobacz także: pierwsza wizyta w SPA

 

Do najpopularniejszych zabiegów z zakresu spa zaliczamy: masaże ujędrniające i wyszczuplające całego ciała, peelingi kawitacyjne, oczyszczanie twarzy, mikrodermabrazję, mezoterapię, zabiegi nawilżające i przeciwzmarszczkowe na twarz. Co ciekawe, z roku na rok w gabinetach wellness spa przybywa mężczyzn, choć jeszcze kilka lat temu były to miejsca odwiedzane wyłącznie przez kobiety.

wellness Miasto Kobiet

fot. Freepik

Dla kogo są zabiegi wellness spa?

Zabiegi wellness spa są w zasadzie dla każdego za wyjątkiem osób cierpiących na kilku przewlekłych chorób, które stanowią przeciwwskazanie do pobytu w takim miejscu. Dedykowane są zwłaszcza dla osób przemęczonych, zestresowanych, wszystkich, które cierpią na zaburzenia snu. Dzisiejsze tempo życia, presja, chroniczny stres powodują, że coraz mniej czasu mamy wyłącznie dla siebie, a nasz organizm coraz bardziej domaga się wypoczynku, relaksu i ukojenia. Jeśli rozważamy prezent dla bliskiej osoby, warto podarować jej pakiet zabiegów wellness spa. To najlepsza inwestycja nie tylko w zdrowie, ale przede wszystkim w kondycję psychiczną.

wellness spa Miasto Kobiet

fot. Freepik

Zobacz też: zabiegi bankietowe

 

Choć terminy „wellness” i „spa” oznaczają coś nieco innego, to często są stosowane wymiennie lub wspólnie jako zespół zabiegów i aktywności, których nadrzędnym celem jest zapewnienie poczucia piękna, ale też relaksu, odprężenia, wyciszenia i błogostanu. We wszystkich miejscach zwanych wellness i spa niebagatelne znaczenie ma wystrój wnętrz oraz klimat w trakcie zabiegów. Tutaj oddziałuje się na wszystkie zmysły: mamy zapachowe świece, przyciemnione światło, muzykę relaksacyjną, która sprzyja odprężeniu. Całość wraz z konkretnym zabiegiem pozwala na relaks na najwyższym poziomie. Bardzo często strefy wellness i spa usytuowane są w pobliżu lasów czy jezior.  Dzięki przestronnemu przeszkleniu pozwala to w trakcie zabiegów rozkoszować się widokiem natury w jej najczystszej postaci.

Na koniec warto wspomnieć o wykwalifikowanej kadrze, która z niezwykłą starannością dba o dobrobyt gości. Mowa tutaj o doświadczonych i kompetentnych kosmetologach, masażystach, akupunkturzystach. W profesjonalnych gabinetach spa wellness można bez obaw oddać się w ich ręce, gdyż mamy pewność, że mają odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, aby zająć się naszą skórą, włosami czy całym ciałem. Przed każdym zabiegiem przeprowadzają również szczegółowy wywiad, aby zidentyfikować wszelkie przeciwwskazania do zabiegu.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Hadi 25 sierpnia, 2021

    Ciekawy artykuł. Wellnes & Spa to dosyć szerokie pojęcie. Najważniejsze, że pozytywnie wpływa na zdrowie, więc warto się powybierać do ośrodków spa, a nawet sądzę, ze można by zrobić swoje domowe spa.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ