Strategie radzenia sobie z długami i uniknięcia ich w przyszłości
Jak wyjść na finansową prostą?
Galopująca inflacja, rosnące koszty paliwa energii elektrycznej, kredytów i żywności sprzyjają nadmiernemu zadłużaniu się. Jak radzić sobie z długami i unikać ich w przyszłości? Podpowiadamy
Z raportu Info Dług zrealizowanego na zlecenie BIG InfoMonitor wynika, że zaległości Polaków wciąż rosną. Po 2022 r. 2,68 mln osób miało prawie 79 mld zł przeterminowanych zobowiązań. W ciągu minionego roku wartość długów wzrosła o 6,4 mld zł. Głównie za sprawą alimentów oraz opóźnionych o co najmniej 30 dni rat kredytów, ale także niezapłaconych rachunków z telekomów czy nieopłaconych polis ubezpieczeniowych. Niesolidnych dłużników przybyło 18 tys. i jest ich tylu, ilu mieszkańców mają łącznie dwa województwa: zachodniopomorskie i lubuskie.
Jak radzić sobie z długami?
Oto sprawdzone sposoby, które pomogą Ci wygrać z długami:
Weź odpowiedzialność za swoje zadłużenie. Częstym błędem dłużników jest unikanie odpowiedzialności za długi i co za tym idzie, kontaktów z wierzycielem. Udawanie, że zadłużenie nie istnieje, nie tylko nie poprawi Twojej sytuacji finansowej, ale także znacząco ją pogorszy, powodując dodatkowe koszty i potężny stres. Jeśli nie jesteś w stanie spłacić długów, negocjuj z wierzycielem rozłożenie długu na raty i tym samym stworzenie nowego planu spłat. Przed rozmową zastanów się, ile realnie jesteś w stanie spłacać w skali miesiąca. Jeśli przedstawisz wierzycielowi plan i będziesz konsekwentnie się go trzymał, postawisz pierwszy i bardzo ważny krok do wyjścia na finansową prostą.
Planuj wydatki w przemyślany sposób. Zwłaszcza dzisiaj w czasach galopującej inflacji, wysokich cen żywności, paliwa i energii elektrycznej przemyślane zarządzanie budżetem jest szczególnie ważne. Robiąc zakupy spożywcze, twórz wcześniej ich listę, jeśli to możliwe ogranicz podróże autem na rzecz komunikacji miejskiej i rozsądnie korzystaj z urządzeń zasilanych prądem, wymień żarówki na energooszczędne, a zamiast wizyty w sieciówce poszukaj odzieży w second handzie lub na internetowym portalu z używaną odzieżą.
Unikaj nadmiernego zakredytowania. Często zdarza się, że aby spłacić kredyt, którego kredytobiorca nie jest w stanie uregulować z bieżących środków, sięga po kolejne finansowanie. Takie działanie może prowadzić do trudnej do rozwikłania pętli zadłużenia. Jeśli Twoja sytuacja finansowa nie pozwala na terminową spłatę zobowiązań, skontaktuj się z bankiem, wyjaśnij swoją sytuację i poproś o stworzenie nowego planu spłat, dostosowanego do realnych możliwości finansowych.
Nie pożyczaj więcej, niż jesteś w stanie spłacić. Jeśli potrzebujesz dodatkowych środków na realizację marzeń czy planów, każdorazowo upewnij się, że będziesz w stanie spłacać raty w terminie. Kiedy wyliczysz, ile w skali miesiąca potrzebujesz na regularne wydatki, szybko okaże się, ile pieniędzy na dodatkowe zobowiązania zostanie w Twoim portfelu. Aby sprawdzić, czy stać Cię na kredyt, skorzystaj z dostępnych w internecie kalkulatorów, które pozwolą szybko i sprawnie oszacować ratę.
Poszukaj dodatkowego źródła dochodu. Opieka nad dziećmi, korepetycje, spacery z psami sąsiadów? Jeśli dysponujesz większą ilością wolnego czasu, dodatkowe obowiązki pozwolą podbudować budżet i szybciej spłacić długi.
Jeśli masz skłonność do impulsywnych wydatków, zrezygnuj z kart kredytowych. Wydawanie wirtualnych pieniędzy często przychodzi nam zdecydowanie łatwiej niż płacenie gotówką. A każdą pożyczoną od banku złotówkę trzeba będzie zwrócić, co często okazuje się zdecydowanie trudniejsze niż pożyczanie.
Rozważ ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Choć może się wydawać, że upadłość konsumencka to „magiczny sposób” na pozbycie się długów, to tylko pozory. Taka procedura stawia przed dłużnikiem ogrom wyzwań i znacząco ogranicza jego prawa (np. prawo do dysponowania własnym majątkiem). Ogłoszenie upadłości konsumenckiej powinno być więc dobrze przemyślaną ostatecznością.
Choć wyjście z długów nie jest łatwe, warto podjąć wysiłek, aby wyjść na finansową prostą. Jeśli go nie podejmiesz, sytuacja w magiczny sposób nie zmieni się sama, zadłużenie będzie eskalować, prowadząc do coraz dotkliwszych konsekwencji.
Opracowano na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.