Friday, March 1, 2024
Home / Fundacja Miasto Kobiet  / Strajk Kobiet  / Strajk kobiet: Instagram tajną bronią protestujących?

Strajk kobiet: Instagram tajną bronią protestujących?

W jaki sposób strajk kobiet został przedstawiony w mediach społecznościowych?

tatuaz strajk kobiet nemezink

Ogólnopolski strajk kobiet - jak przedstawiają go media? / fot. studio tatuażu Nemezink / materiały prasowe

Piękne zdjęcia z podróży. Inspirujące stylizacje. Foodbooki, zestawy treningowe i sztuka. Ale nie dziś. Dziś Instagram, Facebook, Twitter i inne media społecznościowe pełnią ważniejsze role. Stały się tajną bronią wszystkich protestujących, wyruszających na strajk kobiet. W jaki sposób?

Informują o miejscach i zdarzeniach

Mapy miejsc, w których odbędą się protesty, godziny poszczególnych wydarzeń, miejsca nieprzejezdne, zablokowane i wyłączone z ruchu. Wszystko w mgnieniu oka dokumentowane i wrzucane jest na fanpag’e, profile i instagramowe konta o milionowych zasięgach. Każdy protestujący doskonale wie, gdzie się udać, a osoby postronne – którędy mogą przejechać samochodem, by ominąć tłum. Media to natychmiastowa pomoc w organizacji wydarzeń, bez której ciężko jest współcześnie wyobrazić sobie event na tak wielką skalę.

Dementują oskarżenia

Nagrania z dronów, z wnętrz karetek, z każdej strony strajku. Obrazy korytarzy życia czy chuligańskich ataków na uczestników – to wszystko jest siłą, dzięki której uczestnicy strajków odeprą każdy stawiany im bezpodstawnie zarzut. Na każde puste słowo znajdzie się niezbity dowód w postaci materiałów wspólnie zebranych przez protestujących.

Mamy dokumentację, dzięki której obnażymy każde kłamstwo. To niesamowite, co wspólnie robimy. O roli Instagrama w tych wydarzeniach będą się uczyć w szkołach.

Pisze na swoim Facebookowym profilu Krzysztof Gonciarz, który – choć sam nie mógł wziąć udziału w protestach ze względu na pobyt w Japonii – udostępnił swoje zasięgi wszystkim, którzy chcieli dotrzeć do szerszej publiczności, wrzucając na swojego Instagrama nadsyłane mu zdjęcia i nagrania.

Motywują do działania

Obrazki motywacyjne, wspierające i dodające otuchy nagrania, wypowiedzi i memy nawiązujące do strajku to teraz medialna codzienność, zauważalna niezależnie od tego, po której stronie barykady stoimy. Jednak wzajemna aktywizacja poszła kilka kroków dalej, ukazując skalę wydarzenia z jaką mamy do czynienia. W mediach społecznościowych nie brakuje zdjęć tatuaży jakie powstają – inspirowanych rzecz jasna strajkiem kobiet.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

poznan. . . . #scripttattoo #poznan #poznań #poznantattoo #polskatattoo #gazetawyborcza #wyborcza #piekłokobiet @pawelpasza

Post udostępniony przez ˜”*°•.˜”*°• ????? •°*”˜.•°*”˜ (@dasinslaw)

 

Dla niewtajemniczonych, powyższy tatuaż nawiązuje do legendarnego już nagłówka artykułu Gazety Wyborczej.

O zdanie w sprawie rosnącej liczby tatuaży zapytałyśmy Natalii Popiół, właścicielki Krakowskiego studia tatuażu Nemezink:

Nie chcę żyć w kraju, w którym garstka urzędników uważa się za wszechwładnych i uchwala ustawy niezgodne z wolą ludzi, dlatego wspieram strajk kobiet najlepiej jak jestem w stanie. Z tego właśnie powodu jako studio zorganizowaliśmy akcję, w której za symboliczną opłatą tatuujemy wszystkim chętnym symbol strajku kobiet, natomiast cały zysk pod koniec akcji przekażemy na cel charytatywny.

tatuaz strajk kobiet nemezink

Wciąż nie brakuje chętnych na tatuaże związane z protestem kobiet / fot. studio tatuażu Nemezink / materiały prasowe

Przygotowują do wyjścia z domu

Sytuacja jest nowa dla większości z nas, co za tym idzie – nie każdy wie jak się zachować. Media nie pozostawiają jednak nikogo bez opieki, umieszczając graficzne ściągawki podsumowujące nasze prawa, obowiązki i zakazy, a także zawierające listy rzeczy, które powinniśmy mieć ze sobą, jeśli bierzemy udział w strajku.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Protestując przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, warto znać swoje prawa i obowiązki. Wszystko, co musisz wiedzieć, idąc na demonstrację, znajdziesz tutaj: link w BIO A funkcjonariuszom Policji przypominamy: kryzys COVID-19 nie może być traktowany jako pretekst dla nieuzasadnionego użycia siły czy nieproporcjonalnych sankcji wobec uczestników zgromadzeń. #piekłokobiet #polskiepieklo #NieSkladamyParasolek #prawakobiet #prawaczłowieka #humanrights #amnesty #amnestyinternational #HumanRights #aktywiści #youth #strajkkobiet #womenstrike #grlpwr #twojeciałotwójwybór #yourbodyyourbusiness #yourbodyyourchoice #prochoice #noquestions #bezpiecznaaborcja #twojamacicatwójwybór

Post udostępniony przez Amnesty Polska (@amnesty_international_polska)

 

Pomagają w odnalezieniu zaginionych

Protesty, szczególnie tak liczne jak strajk kobiet wiążą się z wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami – jak zatrzymania, konflikty czy zaginięcia. Media społecznościowe pomagają też w tym obszarze, informując o wszystkich zdarzeniach i aktywizując użytkowników do podawania wiadomości dalej.

 

Dokumentują i tworzą historię

To, że media stały się albumem naszych czasów jest oczywiste już od dawna. Jego funkcja jest jednak nieco inna, niż albumu trzymanego w domowej szufladzie. W medialnym albumie trzymamy zarówno radosne, przykre i podniosłe chwile, a także te, o których wolelibyśmy dzisiaj zapomnieć. Historia stworzona przez nas w ostatnich dniach z pewnością zapisze się w mediach z każdej z wyżej wymienionych stron. Niezależnie od tego, jakie mamy poglądy – są to niezaprzeczalnie wydarzenia, które stworzyły historię, o jakiej będziemy opowiadać dzieciom i wnukom. A media nie dadzą nam o nich zapomnieć.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

POLAND ?? 30.2020 RAZEM! Proszę o Wasze ⚡️⚡️⚡️ #repost @bart.staszewski

Post udostępniony przez JULIA KUCZYŃSKA (@maffashion_official)

 

Dziennikarka z ambicjami, masą pozytywnej energii i tuzinem pomysłów. Interesuje się modą, psychologią i radiem. Prowadzi media społecznościowe. Otwarta na wszelkie nowości, nie boi się pająków, samotnych podróży ani ciekawych wyzwań.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ