Strajk kobiet: Instagram tajną bronią protestujących?
W jaki sposób strajk kobiet został przedstawiony w mediach społecznościowych?

Ogólnopolski strajk kobiet - jak przedstawiają go media? / fot. studio tatuażu Nemezink / materiały prasowe
Piękne zdjęcia z podróży. Inspirujące stylizacje. Foodbooki, zestawy treningowe i sztuka. Ale nie dziś. Dziś Instagram, Facebook, Twitter i inne media społecznościowe pełnią ważniejsze role. Stały się tajną bronią wszystkich protestujących, wyruszających na strajk kobiet. W jaki sposób?
Informują o miejscach i zdarzeniach
Mapy miejsc, w których odbędą się protesty, godziny poszczególnych wydarzeń, miejsca nieprzejezdne, zablokowane i wyłączone z ruchu. Wszystko w mgnieniu oka dokumentowane i wrzucane jest na fanpag’e, profile i instagramowe konta o milionowych zasięgach. Każdy protestujący doskonale wie, gdzie się udać, a osoby postronne – którędy mogą przejechać samochodem, by ominąć tłum. Media to natychmiastowa pomoc w organizacji wydarzeń, bez której ciężko jest współcześnie wyobrazić sobie event na tak wielką skalę.
Dementują oskarżenia
Nagrania z dronów, z wnętrz karetek, z każdej strony strajku. Obrazy korytarzy życia czy chuligańskich ataków na uczestników – to wszystko jest siłą, dzięki której uczestnicy strajków odeprą każdy stawiany im bezpodstawnie zarzut. Na każde puste słowo znajdzie się niezbity dowód w postaci materiałów wspólnie zebranych przez protestujących.
Mamy dokumentację, dzięki której obnażymy każde kłamstwo. To niesamowite, co wspólnie robimy. O roli Instagrama w tych wydarzeniach będą się uczyć w szkołach.
Pisze na swoim Facebookowym profilu Krzysztof Gonciarz, który – choć sam nie mógł wziąć udziału w protestach ze względu na pobyt w Japonii – udostępnił swoje zasięgi wszystkim, którzy chcieli dotrzeć do szerszej publiczności, wrzucając na swojego Instagrama nadsyłane mu zdjęcia i nagrania.
Motywują do działania
Obrazki motywacyjne, wspierające i dodające otuchy nagrania, wypowiedzi i memy nawiązujące do strajku to teraz medialna codzienność, zauważalna niezależnie od tego, po której stronie barykady stoimy. Jednak wzajemna aktywizacja poszła kilka kroków dalej, ukazując skalę wydarzenia z jaką mamy do czynienia. W mediach społecznościowych nie brakuje zdjęć tatuaży jakie powstają – inspirowanych rzecz jasna strajkiem kobiet.
Wyświetl ten post na Instagramie.
poznan. . . . #scripttattoo #poznan #poznań #poznantattoo #polskatattoo #gazetawyborcza #wyborcza #piekłokobiet @pawelpasza
Dla niewtajemniczonych, powyższy tatuaż nawiązuje do legendarnego już nagłówka artykułu Gazety Wyborczej.
O zdanie w sprawie rosnącej liczby tatuaży zapytałyśmy Natalii Popiół, właścicielki Krakowskiego studia tatuażu Nemezink:
Nie chcę żyć w kraju, w którym garstka urzędników uważa się za wszechwładnych i uchwala ustawy niezgodne z wolą ludzi, dlatego wspieram strajk kobiet najlepiej jak jestem w stanie. Z tego właśnie powodu jako studio zorganizowaliśmy akcję, w której za symboliczną opłatą tatuujemy wszystkim chętnym symbol strajku kobiet, natomiast cały zysk pod koniec akcji przekażemy na cel charytatywny.

Wciąż nie brakuje chętnych na tatuaże związane z protestem kobiet / fot. studio tatuażu Nemezink / materiały prasowe
Przygotowują do wyjścia z domu
Sytuacja jest nowa dla większości z nas, co za tym idzie – nie każdy wie jak się zachować. Media nie pozostawiają jednak nikogo bez opieki, umieszczając graficzne ściągawki podsumowujące nasze prawa, obowiązki i zakazy, a także zawierające listy rzeczy, które powinniśmy mieć ze sobą, jeśli bierzemy udział w strajku.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Protestując przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, warto znać swoje prawa i obowiązki. Wszystko, co musisz wiedzieć, idąc na demonstrację, znajdziesz tutaj: link w BIO A funkcjonariuszom Policji przypominamy: kryzys COVID-19 nie może być traktowany jako pretekst dla nieuzasadnionego użycia siły czy nieproporcjonalnych sankcji wobec uczestników zgromadzeń. #piekłokobiet #polskiepieklo #NieSkladamyParasolek #prawakobiet #prawaczłowieka #humanrights #amnesty #amnestyinternational #HumanRights #aktywiści #youth #strajkkobiet #womenstrike #grlpwr #twojeciałotwójwybór #yourbodyyourbusiness #yourbodyyourchoice #prochoice #noquestions #bezpiecznaaborcja #twojamacicatwójwybór
Pomagają w odnalezieniu zaginionych
Protesty, szczególnie tak liczne jak strajk kobiet wiążą się z wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami – jak zatrzymania, konflikty czy zaginięcia. Media społecznościowe pomagają też w tym obszarze, informując o wszystkich zdarzeniach i aktywizując użytkowników do podawania wiadomości dalej.
Dokumentują i tworzą historię
To, że media stały się albumem naszych czasów jest oczywiste już od dawna. Jego funkcja jest jednak nieco inna, niż albumu trzymanego w domowej szufladzie. W medialnym albumie trzymamy zarówno radosne, przykre i podniosłe chwile, a także te, o których wolelibyśmy dzisiaj zapomnieć. Historia stworzona przez nas w ostatnich dniach z pewnością zapisze się w mediach z każdej z wyżej wymienionych stron. Niezależnie od tego, jakie mamy poglądy – są to niezaprzeczalnie wydarzenia, które stworzyły historię, o jakiej będziemy opowiadać dzieciom i wnukom. A media nie dadzą nam o nich zapomnieć.
Wyświetl ten post na Instagramie.
POLAND ?? 30.2020 RAZEM! Proszę o Wasze ⚡️⚡️⚡️ #repost @bart.staszewski