Saturday, March 2, 2024
Home / PARTNER MK  / Stop czerniakowi – badaj znamiona na swojej skórze!

Stop czerniakowi – badaj znamiona na swojej skórze!

Zbadaj się za darmo i nie daj rakowi!

Kontroluj zmiany! / fot. materiały prasowe

Czerniak złośliwy (łac. Melanoma malignum) to nowotwór wywodzący się z komórek barwnikowych skóry, czyli melanocytów. Prosty w diagnostyce, jest też jednym z najłatwiejszych do wyleczenia, o ile zostanie wykryty we wczesnym stadium. 

Kontroluj zmiany! / fot. materiały prasowe

Kontroluj zmiany! / fot. materiały prasowe

Od października 2017 roku Skopia Estetic Clinic oferuje Pacjentom kliniki bezpłatne badania profilaktyczne takich zmian!

MK: Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi czerniaka?
Dr n. med. Dorota Wielowieyska-Szybińska ze Skopia Estetic Clinic: Czerniak występuje najczęściej u osób po 40 roku życia. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby o jasnej karnacji (z fototypem I i II), o jasnych lub rudych włosach, z licznymi piegami i skłonnością do poparzeń słonecznych. Jednym z głównych i najważniejszych czynników środowiskowych jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV – zarówno podczas opalania się na słońcu, jak i podczas korzystania z solarium. Tylko od 3 do 15 proc. przypadków zachorowań na czerniaka ma podłoże genetyczne.

Co mówią o tej chorobie statystki?
Na całym świecie każdego roku diagnozuje się ok. 100 tys. zachorowań, z czego w Polsce ok. 3,5 tys. osób rocznie. W ostatnich trzech dekadach współczynnik zachorowalności wzrósł prawie trzykrotnie. W Polsce rocznie umiera z powodu tego nowotworu ponad tysiąc osób, czyli około 1/3 przypadków nie udaje się wyleczyć ze względu na późne rozpoznanie choroby.

Dlaczego tak ważna jest profilaktyka?
Spośród kilkudziesięciu występujących nowotworów złośliwych skóry czerniak jest jednym z najbardziej agresywnych. Równocześnie jest on łatwy do wykrycia i jest jednym z najprostszych do wyleczenia, pod warunkiem, że zostanie rozpoznany we wczesnym stadium. W profilaktyce czerniaka najważniejsza jest regularna kontrola skóry w celu szybkiej identyfikacji nowych lub zmieniających się znamion. Prawdopodobieństwo wyleczenia czerniaka we wczesnym stadium rozwoju wynosi 97 proc., natomiast będącego w zaawansowanym stadium zaledwie kilka procent. Leczenie odbywa się poprzez chirurgiczne usunięcie zmiany.

Na czym polegają badania profilaktyczne w Skopia Estetic Clinic?
Badanie polega na wykonywaniu zdjęć skóry pacjenta (mapowanie skóry w formie uzupełniających się zdjęć całej jej powierzchni) i porównywaniu ich ze zdjęciami wykonywanymi przy poprzednich wizytach. Dzięki temu możliwe jest wykrywanie nowych znamion oraz rejestrowanie zmian znamion już istniejących. Ta metoda pozwala na kluczową w prewencji czerniaka kontrolę szybkości i zakresu rozrostu zmian na skórze. Dzięki takiej dokumentacji zdjęciowej, pacjent przychodzący wielokrotnie do gabinetu podlega dokładnej kontroli „różnicowej”, Jeśli którakolwiek ze zmian wzbudza podejrzenie, jest kierowany do lekarza dermatologa na badania dermatoskopem lub mikroskopem konfokalnym, a także konsultowany w celu opracowania metody leczenia. Pamiętajmy – profilaktyka jest najważniejsza!

Zapraszamy do Skopia Estetic Clinic. Zależy nam, aby wszyscy nasi Pacjenci cieszyli się zdrową skórą, dlatego już od września mogą oni liczyć na bezpłatne badania profilaktyczne znamion, wykonywane przy użyciu innowacyjnej technologii, która wspiera nasz zespół specjalistów.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • KGF 21 kwietnia, 2020

    That is very simple process to find remove the bing browser all history,so that is very simple clear bing history search so,just follow here the available simple tips.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ