Tuesday, April 22, 2025
Home / Rozwój  / Relacje  / Stonewalling w związku, czyli mężczyzna za murem

Stonewalling w związku, czyli mężczyzna za murem

Dystans, odcięcie emocjonalne i unikanie rozmowy

Mężczyzna za murem

Dlaczego mężczyzna się dystansuje? / fot. Canva

Stonewalling, czyli brak komunikacji w związku prowadzi do uczucia frustracji, złości i stresu. Dystansujący się partner stwarza poczucie osamotnienia i emocjonalnego rozłączenia. Taki związek na dłuższą metę staje się męczący i prowadzi do poluźnienia więzi i pogorszenia się relacji. Sprawdź, co oznacza „mężczyzna za murem” i skąd się bierze stonewalling w związku

Stonewalling – po polsku, definicja

Stonewalling pochodzi z j. angielskiego od słów stone – kamień i wall – ściana. W wolnym tłumaczeniu oznacza stawianie kamiennych ścian, murowanie. Nazwa doskonale obrazowo tłumaczy znaczenie tego zjawiska. Ten, którego ono dotyczy, stawia przed sobą niewidzialną ścianę, która uniemożliwia z nim kontakt.

Stonewalling – definicja

Stonewalling to blokowanie komunikacji i współpracy. Występuje, kiedy ktoś wycofuje się i staje całkowicie bierny, podczas gdy druga strona próbuje prowadzić rozmowę. Najczęściej stonewalling pojawia się w związkach partnerskich w czasie prób konfrontacji pomiędzy stronami. Osoba stosująca taktykę kamiennego muru ma na celu opóźnienie lub uniknięcie odpowiedzi na trudne pytania. Nie chce brać udziału w konfrontacji z drugą osobą i aby to osiągnąć często dopuszcza się umniejszenia jej racji. Często stonewalling jest działaniem nieświadomym, ale może zdarzyć się, że nasz partner stosuje go w sposób zamierzony. Stonewalling stosowany z premedytacją jest też zauważalny w polityce, podczas negocjacji dyplomatycznych i w sprawach prawnych.

Stonewalling – psychologia, jak rozpoznać?

stonewalling w związku

Stonewalling po polsku to w wolnym tłumaczeniu murowanie/ zdj. Canva

Wyrażenie „mówić jak do ściany” znalazło swoje odzwierciedlenie pod pojęciem stonewalling. Psychologia kojarzy tę postawę przede wszystkim z konfrontacją i uważa za bardzo niebezpieczną dla relacji. Stonewalling pojawia się w trakcie kłótni pomiędzy dwojgiem osób, kiedy to jedna z nich zamyka się emocjonalnie i odmawia rozmowy, uniemożliwiając rozwiązanie konfliktu. Obejmuje zarówno całkowite odcięcie od rozmówcy i ignorowanie go, jak i podjęcie konwersacji, ale w bardzo ograniczony sposób. Rozmówca stosujący tę taktykę może odmawiać odpowiedzi, odpowiadać pytaniem na pytanie lub dawać rzadkie i niejasne odpowiedzi bez ujawniania emocji i prób podtrzymania rozmowy. Stara się unikać kontaktu i zaangażowania z drugą stroną na wszelkie możliwe sposoby, włączając w to mowę ciała. Może unikać kontaktu wzrokowego, odwracać się do drugiej osoby plecami lub wycofać się i zaangażować w inną czynność w celu uniknięcia interakcji.

Stonewalling. Jak rozpoznać czy masz z nim do czynienia?

Zastanów się, jak twój partner zachowuje się podczas konfrontacji. Kiedy próbuje zmienić temat np. poprzez rzucanie oskarżeń niezwiązanych z tematem, to może być znak, że masz do czynienia ze stonewallingiem. Charakterystycznym działaniem dla tej taktyki jest nagłe ucinanie rozmowy. Nasz rozmówca wychodzi w trakcie, gdy coś mówimy lub odmawia odpowiedzi na pytania i nie chce przedyskutować problemu. Wszystko to dzieje się bez ostrzeżenia, podania przyczyn i wyjaśnień. Partner stosujący stonewalling wykazuje zachowania pasywno-agresywne, umniejsza lub odrzuca twoje emocje i troski. Stara się całkowicie odciąć fizycznie od konwersacji – unika kontaktu wzrokowego i dotyku, milczy.

 

Sprawdź też:

Jak popracować nad związkiem w wakacje? Zobacz 5 ćwiczeń dla pary od lovefiterki

Mężczyzna niedostępny emocjonalnie – przyczyny

stonewalling, unikanie rozmowy

Facet niedostępny emocjonalnie wpływa na twoje samopoczucie i waszą relację/zdj. Canva

Dlaczego mężczyzna się dystansuje?

Dystansowanie się mężczyzny w związku może być związane z wychowaniem i tym, co jako dziecko zaobserwował w swoim rodzinnym domu. Jeśli, któryś z rodziców wykazywał w czasie kłótni bierną i zamkniętą wobec dialogu postawę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak samo on będzie reagował w życiu dorosłym. W tym przypadku jest to sposób na unikanie konfliktów.

 

Innym powodem dystansowania się mężczyzny jest odczuwane przez niego zagrożenie. Sytuacja stresowa powoduje, że organizm przyjmuje strategię walki, ucieczki lub zamrożenia. W przypadku gdy konkretny temat lub oponent w dyskusji wywołuje w danej osobie stres, odblokowuje on u niej mechanizm obronny. Wtedy osoba ta nieświadomie otacza się przysłowiowym murem, który odcina ją od rozmówcy, chroniąc przed konfrontacją.

Stonewalling w związku – co zrobić, gdy partner nie chce rozmawiać?

Kiedy facet się dystansuje, w relacji pojawia się całkowite odcięcie, emocjonalny chłód i obojętność. Tworzy się specyficzna dynamika związku oparta o wzorzec żądanie-wycofanie. Jedna strona żąda rozmowy, a druga wycofuje się i do niej nie dopuszcza. Będąc po stronie żądania, możesz czuć się odizolowana i samotna. Spada twoje poczucie własnej wartości i zaczynasz odnosić wrażenie, że nic nie znaczysz dla swojego partnera. Pomiędzy wami tworzy się bariera, która uniemożliwia skuteczną komunikację i rozwiązywanie konfliktów. Czujesz, że tylko tobie zależy na relacji i że jesteś jedyną osobą próbującą się komunikować w związku. Izolacja partnera wywołuje uczucia frustracji, złości i stresu oraz prowadzi do niezadowolenia ze związku. Efektem długotrwałego i regularnego bycia obiektem stonewallingu może być rozstanie.

 

Badania sugerują, że stonewalling i wzorzec żądanie-wycofanie jest związany z depresją. Osoba regularnie doświadczająca stonewallingu odczuwa samotność, obniża się jej poczucie własnej wartości i zaczyna tracić wiarę w swoje siły i możliwości. W długotrwałych skutkach sprzyja to pojawieniu się stanów apatii i depresji.

 

Jak rozmawiać z partnerem o problemach w związku?

Przełamanie muru nie jest proste i będzie wymagało cierpliwości. Zamiast nakłaniać partnera do rozmów, daj mu do zrozumienia, że jesteś w każdej chwili gotowa do rozmowy z nim i czekaj. Możesz spróbować przedyskutować problem na neutralnym gruncie. Nie rób tego podczas kłótni tylko np. przy okazji wspólnie spędzanego czasu, kiedy jest on w dobrym humorze. Nie naciskaj, okaż partnerowi wsparcie i zachowaj pozytywne nastawienie.

 

Milczący i niedostępny emocjonalnie partner to poważny problem, który szkodzi przede wszystkim tobie i wpływa na jakość waszej relacji. Kluczem do porozumienia z zamkniętym partnerem jest cierpliwość.

 

Do poprawy relacji nie dojdzie, kiedy sama będziesz w psychicznym dołku. Zadbaj przede wszystkim o swoje uczucia i potrzeby. Nie obwiniaj się o pojawiające się konflikty i zachowanie swojego partnera. Ważne, abyś zrozumiała, skąd się bierze stonewalling, co pomoże ci podejść do sytuacji racjonalnie i pozwoli znaleźć lepsze rozwiązanie. Lepiej zastanowić się co stoi za danym zachowaniem. Kiedy wykażesz się zrozumieniem, być może uda się dojść do porozumienia.

Co zrobić, gdy partner nie chce rozmawiać?

Może się też zdarzyć, że partner pomimo twoich starań nigdy nie będzie gotowy do komunikacji i rozmowy. Jeśli wciąż istnieje szansa na poprawę sytuacji, warto walczyć o relację i skorzystać z pomocy specjalisty i psychoterapii dla par. Terapeuta nauczy was, jak w skuteczny, oparty na wzajemnym szacunku sposób wyrażać różnice poglądów i jak budować zdrowe i satysfakcjonujące relacje.

 

Przeczytaj również:

Przemoc domowa – jak sobie z nią poradzić?

Stonewalling a manipulacja – jak rozpoznać narcyza?

chłód emocjonalny w związku

Kiedy facet unika kontaktu, to oznaka, że stosuje zamierzony stonewalling/ zdj. Canva

 

Narcyzm jest zaburzeniem osobowości, które charakteryzuje się wysokim ego. Narcyz na zawyżone poczucie własnej wartości, wyższości i wielkości. Nie wykazuje empatii i koncentruje się na sobie i własnych sukcesach. Uważa siebie za doskonałego i żyje w przekonaniu, że wszystko, co robi, jest idealne. Od innych wymaga podziwu i w uzyskaniu zamierzonych celów posuwa się do technik manipulacyjnych.

Zmierzony stonewalling = manipulacja

Kiedy twój partner stosuje stonewalling w sposób celowy, może to być oznaką zaburzeń narcystycznych i tego, że stara się tobą manipulować. Powodem do zmartwień jest nagła zmiana jego zachowania. Niespodziewane zamknięcie się partnera i jego niechęć do rozmowy może świadczyć o tym, że boryka się  z poważnymi problemami, ale też może być to jego technika manipulacyjna.

 

Charakterystycznym zachowaniem w zamierzonym stonewallingu jest szybkie, bezprzyczynowe ucinanie rozmowy i niepodejmowanie jej po czasie. Partner kończy rozmowę bez wyjaśnienia i wyznaczenia terminu, kiedy można by było wrócić do tematu. Jeśli wycofanie byłoby reakcją obronną organizmu tzw. zastygnięciem, twój partner wróciłby do dyskusji po wyciszeniu się i przemyśleniu tematu.

 

Inną oznaką zamierzonego stonewallingu jest powtarzanie tych samych zdań i przytaczanie bezsensownych argumentów bez względu na to, co do niego mówisz. Twój partner niby z tobą rozmawia, ale mentalnie odcina się od rozmowy. Blokuje informacje, które chcesz mu przekazać i nie słucha cię.

Reakcja stresowa czy manipulacja?

Rozmowy twarzą w twarz mogą wprawiać niektórych w duży dyskomfort i stres. Jednak gdy w trakcie rozmowy twój partner aktywnie unika kontaktu wzrokowego i fizycznego, to może być oznaka stosowania zamierzonego stonewallingu. Charakterystyczne są tutaj: celowe odsuwanie się, patrzenie w innym kierunku lub spoglądanie w telefon/telewizor, odwracanie się lub nagłe znajdowanie sobie innych zajęć.

 

Przewlekły stres może powodować niemożność bezpośredniej komunikacji. Jeśli próby jakiegokolwiek kontaktu kończą się na niczym, a twój partner nie reaguje na telefony ani na wiadomości tekstowe, może to sugerować, że padłaś ofiarą manipulacji.

Jak manipuluje narcyz?

Manipulacje narcyza opierają się na tworzeniu zamieszania. Zakładają niezauważenie tego, co i jak mówi. Mają na celu wprowadzić ofiarę w zakłopotanie i dezorientację, w efekcie czego zacznie ona wątpić we własny osąd rzeczywistości i stanie się słaba i uległa. Jak rozpoznać, że masz do czynienia z manipulacją narcyza? Zwróć uwagę na stosowanie takich technik jak: negowanie, izolowanie, manipulacja nastrojem, chłód emocjonalny, udawanie bezradności i łapanie na litość, fałszywe bezpieczeństwo, fałszywe oskarżenia, narzucanie sztucznej presji czasu, stawianie partnera przed „wyborem Zofii”.

 

Może cię zainteresuje:

W jaki sposób piorą nam mózg?

Przykłady manipulacji w związku

Osoby o zaburzeniach narcystycznych są mistrzami manipulacji i stosują wiele technik, aby osiągnąć swój cel. Znaki, na które warto zwrócić uwagę, by wykryć manipulatora to:

 

  • sposób wypowiedzi, stosowanie takich zdań, jak np.: „tylko żartowałem”, „nie przesadzaj”, „jesteś zbyt wrażliwa”,
  • częstotliwość kłótni – zbyt często pojawiające się konflikty, partner celowo tworzy podłoże do kłótni,
  • stonewalling i karanie ciszą, tzw. ciche dni,
  • stosowanie krytyki, poniżanie, porównywanie do kogoś – wszystko, co robisz, jest złe, niewystarczające, gorsze od…,
  • umniejszanie uczuć, podważanie doświadczenia, kompetencji, inteligencji – w tym celu manipulator może używać takich wyrażeń: „kiedyś też tak myślałem”, „nie zrozumiesz”, „jak zawsze wyszło na moje”, „to nie dla ciebie”,
  • ignorowanie osiągnięć – wpływa na zmniejszenie poczucia wartości ofiary, narcyz może powoływać się tutaj na swoje osiągnięcia, twierdząc, że są lepsze i ważniejsze, a twoje umniejsza,
  • kontrola i izolacja społeczna – partner kontroluje każdy aspekt twojego życia i dąży do oddzielenia cię od źródeł wsparcia,
  • stosowanie przemocy psychicznej np. groźby, zastraszanie, szantaż emocjonalny, wykorzystywanie wrażliwych informacji,
  • nierówność w podejmowaniu decyzji – nie bierzesz udziału w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących waszej relacji, partner robi to sam,
  • gaslighting – przeinaczanie faktów, zaprzeczanie faktom i wydarzeniom, stosowanie zachowań, mających na celu zdezorientowanie partnera, np. selektywna pamięć wydarzeń, czyli wygodne zaniki pamięci – „nic mi nie mówiłaś”, „nie pamiętam”, a gdy dane wydarzenie może przyczynić się do zysków manipulatora, nagle sobie o nim przypomina.

 

 

Źródła:
1. https://www.betterhelp.com/advice/relations/is-stonewalling-a-form-of-abuse/
2. https://www.simplypsychology.org/stonewalling-narcissists.html
3. https://goldenowls.pl/stonewalling-co-to-jest/
4. https://twig.pl/stonewalling-kiedy-w-komunikacji-zderzasz-sie-ze-sciana-znasz-to/
5. https://en-m-wikipedia-org.translate.goog/wiki/Stonewalling?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc
6. https://ohme.pl/lifestyle/stonewalling-kiedy-partner-sie-zamyka-i-buduje-wielki-mur/
7. https://www.szkoleniacps.pl/11-zwrotow-ktorych-uzywaja-ukryci-narcyzi-aby-subtelnie-toba-manipulowac/
8. https://www.glamour.pl/artykul/manipulacja-w-zwiazku-oto-10-najczesciej-wystepujacych-technik-manipulacyjnych-w-relacjach-partnerskich#techniki-manipulacji-w-zwiazku

TAGI
top

Z wykształcenia zielarka i florystka z zamiłowaniem do pisania. Jest prawdziwym plant freakiem. Kocha przyrodę i kontakt z naturą, dlatego w każdej wolnej chwili chodzi na piesze wędrówki po lesie i amatorsko robi zdjęcia.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ