Saturday, March 2, 2024
Home / Uroda  / Piękny uśmiech proszę!

Piękny uśmiech proszę!

Aby mieć piękny i zdrowy uśmiech należy zapewniać zębom właściwą i regularną pielęgnację każdego dnia!

Piękny i zdrowy uśmiech osiągniemy dzięki właściwej i regularnej pielęgnacji zębów każdego dnia. Dobór odpowiedniej metody szczotkowania i prawidłowy wybór szczoteczki oraz pasty do mycia zębów, to tylko połowa pielęgnacyjnego sukcesu. Drugą połowę stanowią nić dentystyczna oraz płyn do płukania, który powinien jednocześnie myć i chronić zęby.

Za schorzenia, występujące najczęściej w jamie ustnej, odpowiadają drobnoustroje tworzące tzw. płytkę nazębną (biofilm). Toksyny uwalniane przez bakterie i produkty przemian metabolicznych powodują codzienne drażnienie tkanek i ich rozpad, co w konsekwencji nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny jamy ustnej, może doprowadzić do przykrych i trudnych do wyleczenia dolegliwości takich jak próchnica zębów, stan zapalny dziąseł, utrata zębów czy halitoza.

mother and daughter baby girl brushing their teeth together

Skąd się bierze próchnica zębów?

Próchnica zębów wywoływana jest przez bakterie osadzone na powierzchni zębów. Spowodowana jest zaburzeniem równowagi miejscowej flory bakteryjnej naturalnie występującej w jamie ustnej.

Stan zapalny dziąseł – co to jest?

Za stan zapalny dziąseł odpowiada płytka nazębna, której ciągłe gromadzenie i brak regularnego jej usuwania przyczynia się do wnikania jej w przestrzeń poddziąsłową, prowadząc do stanu zapalnego. Do głównych objawów zapalenia dziąseł możemy zaliczyć: zaczerwienienie, obrzęk i nadmierną wrażliwość na dotyk. W tym przypadku nawet delikatne dotknięcie włosiem szczoteczki do zębów brzegu dziąsła może spowodować ból i krwawienie. Ratunkiem w takiej sytuacji jest regularne usuwanie nadmiernie gromadzącej się płytki nazębnej i codzienna pielęgnacja.

Czy grodzi nam utrata zębów?

Brak dbałości o zęby, rzadkie kontrole stomatologiczne i brak racjonalnej higieny jamy ustnej może doprowadzić do utraty zębów. Konsekwencją nieleczonego stanu zapalnego jest brak możliwości utrzymania zębów przez dziąsła, co skutkuje ich utratą. Ostre nieleczone stany zapalne mogą również uszkodzić inne narządy wewnętrzne znajdujące się w naszym ciele.

Co zrobić z nieświeżym oddechem?

Pod względem częstości występowania ustępuje tylko próchnicy oraz chorobom dziąseł i przyzębia. Według danych epidemiologicznych halitoza dotyczy około ¼ liczby ludzi, a tzw. ”mało przyjemny poranny oddech” dotyka większości dorosłej populacji. Nieprzyjemny zapach z ust w 85% – 90% ma swoje źródło w jamie ustnej, szczególnie na grzbiecie języka i wiąże się z uwalnianiem lotnych związków siarki(VSCs) takich jak: siarkowodór, merkaptan metylu i siarczek dwumetylowy. Związki te powstają w wyniku procesu rozkładu białek przez bakterie beztlenowe obecne w jamie ustnej.

Nadwrażliwość zębów – co to jest?

Nadwrażliwość zębów z reguły objawia się ostrym bólem wywołanym gwałtowną zmianą temperatury, dużym stężeniem cukru lub czynnikami chemicznymi. Za nadwrażliwość zębów odpowiedzialne są odsłonięte kanaliki zębinowe. Możemy to zmienić regularnie dbając o właściwą higienę jamy ustnej. Stomatolog pomoże nam dopasować odpowiednie techniki szczotkowania zębów oraz wskaże miejsca, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas mycia i nitkowania zębów.

Jakie czynności składają się na właściwą higienę jamy ustnej?

Dbanie o właściwą higienę jamy ustnej, to jedna z najważniejszych rzeczy dla zębów i dziąseł. Zdrowe zęby nie tylko pozwalają wyglądać i czuć się młodo. Odpowiedni ich stan, to podstawa naszego samozadowolenia.

Codzienna profilaktyka: odpowiednie szczotkowanie i nitkowanie zębów, skutecznie zapobiega chorobom jeszcze przed ich pojawieniem się. Jest także mniej bolesna, tańsza i mniej inwazyjna, niż leczenie chorób, którym nie udało się zapobiec w wyniku złej pielęgnacji i braku dbałości o zęby. Wystarczą trzy kroki.

Trzy kroki pielęgnacji:
Krok 1
– zęby należy szczotkować i nitkować co najmniej dwa razy dziennie, optymalnie byłoby po każdym posiłku

Krok 2 – należy przestrzegać odpowiednio zbilansowanej diety i ograniczyć dzienne spożywanie słodkich przekąsek pomiędzy posiłkami

Krok 3 – wybierając produkty do higieny jamy ustnej należy zwrócić uwagę na ich skład. Każdy z nich powinien zawierać fluor

Proste i łatwe. Wystarczy tylko chcieć!

STOMATOLOGIA CICHOŃ, ul. Borelowskiego- Lelewela 13, 30-108 Kraków. Umów się na wizytę! Tel: 12 421 07 43

Zapraszamy również na nasze strony internetowe www.stomatologiacichon.pl oraz www.implantologiacichon.pl

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ