Wednesday, February 21, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Stolik nocny w stylu art déco do sypialni w klimacie retro

Stolik nocny w stylu art déco do sypialni w klimacie retro

Styl art déco ma znamiona luksusu, ale bez przerostu formy na treścią. Mocno czerpie z klasyki, a jednocześnie jest pełen wpływów nowoczesności

art-deco-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

Art déco to jeden z najbardziej spektakularnych i eleganckich stylów, na jakich można wzorować się urządzając sypialnię. Chociaż szczyt popularności osiągnął w latach 20. i 30. ubiegłego wieku, to nadal wyznacza kierunek i stanowi ważną inspirację dla wielu topowych projektantów. To w dużej mierze dzięki niemu meble do sypialni art déco cieszą się obecnie dużą popularnością i mają spore grono entuzjastów. Jak wybrać stolik nocny w tym stylu? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tekście

 

Stoliki nocne art déco: wyrafinowanie, finezja i geometryczne kształty

Styl art déco we wnętrzach kojarzy się przede wszystkim z wyrafinowanym designem i szeroko pojętą ekskluzywnością. Całkiem słusznie zresztą, bo elementy, które go tworzą, choć oparte na symetrii i geometrycznych kształtach, posiadają bardzo często estetykę podszytą sporą dawką luksusu i elegancji. Doskonałym przykładem są stoliki nocne w stylu art déco, które w ostatnim czasie zaczęły na nowo wzbudzać ogromne zainteresowanie wśród osób, ceniących wyjątkowe rozwiązania aranżacyjne i modny design.

szafka-nocna-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

Szafki nocne inspirowane tą estetyką to jedne z najpiękniejszych i najbardziej stylowych modeli, jakie można znaleźć w ofercie producentów. Jeśli właśnie na nich Ci zależy, to musisz wiedzieć, że tego rodzaju stoliki nocne dostępne są w ofercie sfmeble.pl. Charakterystyczne dla art déco dążenie do harmonii pięknie przejawia się w ich przemyślanych kształtach, którym jednocześnie nie brakuje wzorniczej finezji i dekoracyjności. Takie stoliki nocne pomimo ozdobnej urody, nie wykluczają praktycznych rozwiązań konstrukcyjnych i komfortu użytkowania. Styl art déco, co prawda, mocno skupia się na wyglądzie, jednak funkcjonalność jest dla niego nie mniej ważna.

Wzornicza symetria i kolorystyczne kontrasty dla miłośników współczesnej elegancji

W sypialniach art déco bardzo często można spotkać duże tapicerowane łóżka z wysokimi wezgłowiami. Do takich modeli świetnie pasują szafki nocne z egzotycznego drewna, szkła, stali lub metalu. To styl, który bardzo dużo uwagi poświęca detalom. Reprezentujący go stolik nocny powinien posiadać nienaganną estetykę i być wykonany z najlepszej jakości materiałów. Art déco uwielbia wszystko to, co wyjątkowe i szlachetne, a przy tym nie obawia się zaskakujących i odważnych połączeń kolorystycznych.

Chcecie idealnie oddać jego artystyczny klimat? Wybierzcie stolik nocny w chromowanym wykończeniu, lustrzany lub ze szklanym blatem, na złotych nóżkach z metalu. Twórczy eksperyment w postaci szafek nocnych o okrągłych lub owalnych kształtach, z metalicznym połyskiem, także będzie trafionym pomysłem. Spektakularnego efektu nie osiągniecie stosując skromne i bezpieczne rozwiązania, dlatego nie obawiajcie się dopuścić do głosu kreatywności i puścić wodzów dekoratorskiej wyobraźni. Pamiętajcie, że ekskluzywność stylu art déco nie ma nic wspólnego z przepychem i pretensjonalnością.

Jak dopasować idealny stolik nocny do sypialni w stylu art déco?

 

szafka-mala-miasto-kobiet

fot. materiały prasowe

Stolik nocny ustawiony obok łóżka w sypialni będzie pozostawał w centrum uwagi, dlatego musi wyróżniać się eleganckim i dekoracyjnym wyglądem. Typowy dla mebli w stylu art déco luksus powinien jednak być nienachalny i dyskretny, dlatego szukając idealnego modelu, skupcie się przede wszystkim na jakości materiałów i detali. Postawcie przede wszystkim na stoliki nocne o geometrycznych kształtach, posiadających symetrycznie rozmieszczone półki, szuflady i szafki, w czytelny sposób inspirowane wzornictwem minionych dekad.

Styl art déco mocno czerpie z klasyki, a jednocześnie jest pełen wpływów nowoczesności. Odpowiedni dobór szafek nocnych może jeszcze lepiej podkreślić jego wyjątkowość i wnieść niewymuszoną elegancję do wystroju sypialni. Stoliki nocne w stylu art déco mogą mieć tradycyjne lub futurystyczne formy, być wsparte na stojaku, cokołach lub zwężanych ku dołowi nóżkach ‒ dowolność, na jaką pozwala ten styl, jest naprawdę spora. Nie obawiajcie się więc eksperymentować i szukajcie własnego kompromisu pomiędzy funkcjonalnością a dekoracyjnością. Współcześnie powstaje wiele mebli inspirowanych stylem art déco, dlatego nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem idealnych modeli do swojej sypialni.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • npjs.warszawa.pl 22 listopada, 2020

    Podoba mi się to że mają wysokie nóżki i będzie łatwiejszy dostęp do sprzątania .

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ