Thursday, July 18, 2024
Home / Moda  / Design  / Stół do jadalni. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. 4 wskazówki.

Stół do jadalni. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. 4 wskazówki.

Przedświąteczne odświeżanie Twojej jadalni

Duża, przestrzenna, umeblowana kuchnia

Przygotuj jadalnię na święta / fot. materiały prasowe

Listopad to doskonały miesiąc na nową aranżację jadalni i przygotowanie jej do nadchodzących świąt. Już dziś zrób wstępną listę gości i spraw, by w nadchodzące święta wszyscy zmieścili się przy jednym stole. Magia? Nie, to tylko dobrze dobrany stół. Przed zbliżającymi się rodzinnymi uroczystościami lub świętami, głowę pani domu zaprząta myśl „jak pomieścić wszystkich gości?” Dostawić stół z kuchni czy salonu, a może dzieciom przygotować osobne miejsce w innym pokoju? Nagle organizacja przyjęcia, które ma wprowadzać przyjemną atmosferę, staje się dużym problemem

Jaka powinna być długość stołu do jadalni?

Bez wątpienia aranżacja jadalni powinna być podporządkowana stołowi, a jego wybór uzależniony jest od kilku czynników. Wybierając stół do jadalni, zwróć uwagę na jego długość.  Dzięki niej każdy z gości będzie miał swoje miejsce przy rodzinnej kolacji.

 

Zakłada się, że swobodna przestrzeń dla każdego użytkownika wynosi 60 cm x 40 cm. 60 cm to średnia szerokość ramion człowieka, a 40 cm to wystarczająca głębokość, aby postawić talerz, sztućce oraz szklanki.  Wiedząc, ile miejsca potrzebuje jedna osoba, łatwo możemy przekalkulować, jak duży powinien być stół do jadalni. 

Powiększająca się rodzina = rozkładany stół.

Aranżując jadalnię, warto wybiec w przyszłość, gdyż solidny stół kupuje się na lata. Dzieci będą dorastać, a może niebawem założą własne rodziny? Czasem może zdarzyć się, że niespodziewanie dojadą goście z dalekich stron lub odwiedzi Cię grono przyjaciół.  Warto mieć wtedy „coś” w zanadrzu.  A tym „czymś” może być dodatkowa wkładka do stołu, która sprawi, że stół zyska kilka dodatkowych centymetrów.

 

Stół rozkładany można rozłożyć nawet do 3,5 m długości. Taki model musi mieć dodatkowe wysuwające się spod blatu nóżki, inaczej cztery nogi nie utrzymają blatu o tak dużej rozpiętości.

Rozkładany stół do jadalni

Im większa rodzina, tym większy stół ; ) / fot. materiały prasowe

Miejsce na potrawy – szerokość stołu.

Ważnym aspektem technicznym stołu, jest jego szerokość. Szczególnie jeśli Twoje przyjęcia słyną z różnorodności i ogromu serwowanych potraw. Przeciętny stół do jadalni posiada 80 cm szerokości, jednak jeśli zależy Ci na swobodnym rozstawieniu półmisków, wybierz model, który posiada przynajmniej 100 cm szerokości (głębokości).

Wysokość stołu i dobór krzeseł.

Wysokość stołu uzależniona jest od preferencji producenta, ale przeważnie wynosi między 75 a 78 cm, jednak zdarzają się sytuacje, gdy stół posiada kilka cm więcej lub mniej, dlatego zawsze sprawdźmy jego wysokość. Ta informacja będzie bardzo przydatna w chwili, wyboru krzeseł. Możesz również wybrać gotowy zestaw stół z krzesłami i mieć 100% pewność, że wymiary są dobrze dopasowane. Jeśli jednak wybierasz krzesła na własną rękę, warto kierować się poniższymi zasadami:

 

– odległość pomiędzy siedziskiem, a blatem stołu powinna wynosić przynajmniej 30 cm;

 

– odległość pomiędzy podłokietnikami foteli / krzeseł a blatem stołu powinna wynosić około 15 cm.

 

Mamy nadzieję, że porady przygotowane przez sklep internetowy  Mirjan24 pomogą w wyborze idealnego stołu i życzymy, by ten wymarzony zestaw stół z krzesłami zmieścił się w jadalni. Zdajemy sobie sprawę z tego, że najczęściej wielkość stołu jest uwarunkowana wielkością pomieszczenia.

 

źródło: Partner MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ