Saturday, April 13, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Sto Lat Głosu Kobiet

Sto Lat Głosu Kobiet

Dowiedz się więcej o Obchodach Stulecia Praw Wyborczych Polek

dziewczynka trzyma tablicę z napisem fight like a girl

Kobiety rządzą! / fot. Rochelle Brown on / Unsplash

Nadchodząca jesień będzie wyjątkowo kobiecą porą roku. Z okazji stulecia nadania Polkom praw wyborczych w Polsce odbędzie się wiele imprez dla NAS. W Krakowie zdecydowanie warto być na Festiwalu Rok Kobiet i imprezach organizowanych przez „Sto Lat Głosu Kobiet”. Nie przegap!

Kobiety rządzą x 100

O tym, że w 2018 roku świętujemy sto lat niepodległej Polski wie każdy. Wielu jednak nie zdaje sobie sprawy, że w tym roku obchodzimy jeszcze jeden jubileusz – setną rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych. Stowarzyszenie Sto Lat Głosu Kobiet przypomina o tym cyklem wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa, bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat

– takie sformułowanie, będące efektem starań polskich sufrażystek, znalazło się w ordynacji do Sejmu Ustawodawczego, ogłoszonej w listopadzie 1918 roku.

W tym roku mija sto lat od tych wydarzeń, które trwale zmieniły kształt polskiego społeczeństwa. Jednak mimo wielkiej wagi tych faktów, wiedza o nich nadal nie jest ani szczegółowa, ani powszechna. Rzadko też wspomina się o tym, w jaki sposób emancypacja Polek łączyła się z walką o odzyskanie niepodległości. Mamy nadzieję, że wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie Sto Lat Głosu Kobiet pod hasłem „Kobiety rządzą x 100” pomogą to zmienić.

Wiele inicjatyw skupi się w patriotycznym uniesieniu na uczczeniu pamięci o silnych żołnierzach i odważnych wojakach, a my przy tej okazji chcemy przypomnieć, że niepodległość to nie tylko zasługa umundurowanych mężczyzn, ale też odważnych kobiet, które nie bały się walczyć o to, co najistotniejsze

– mówi Nina Gabryś, w-ce prezeska Stowarzyszenia Sto Lat Głosu Kobiet.

Obchody organizowane przez Sto Lat Głosu Kobiet trwać będą od września do grudnia. W ich programie znalazły się różne aktywności, skierowane do krakowian w każdym wieku. Będą to warsztaty dla uczniów szkół podstawowych, spektakl połączony z happeningiem w przestrzeni miasta, interaktywna wystawa, prezentująca drogę Polek do pełni praw wyborczych oraz konferencja, w której udział wezmą liderki życia politycznego i społecznego. Wszystko po to, żeby zarówno edukować jak i zastanowić się nad wyzwaniami, które czekają polskie kobiety w przyszłości.

Celebrowanie niezwykłej historii Polek, dzielnych kobiet, polityczek, naukowczyń, poetek, aktorek, aktywistek, które mimo najróżniejszych przeciwności walczyły o swoje prawa, tworzyły, kreowały, jednym słowem zmieniały świat, to niesamowita inspiracja. Chcemy by rozmowa o przeszłości, stanowiła otwarcie dla dyskusji nad tym jak kolejne sto lat głosu kobiet odmieni otaczającą nas rzeczywistość, jakie stoją przed nami wyzwania, jakie bitwy trzeba jeszcze stoczyć, jak efektywnie walczyć o równość i przede wszystkim jak odnosić sukcesy.

Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez Sto Lat Głosu Kobiet jest nieodpłatny. Szczegóły dotyczące obchodów można znaleźć na stronie: stolatglosukobiet.pl.

Pomóż zorganizować oficjalne Obchody Stulecia Praw Wyborczych Polek!

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Ewa 27 listopada, 2020

    Bardzo dobra inicjatywa. BRAWO !!!….

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ