Saturday, March 2, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Stelaż pod materac ‒ jak go dobrać, aby spać wygodnie?

Stelaż pod materac ‒ jak go dobrać, aby spać wygodnie?

Stelaż pod materac i sam materac powinny być traktowane jak nierozłączna para. Najlepiej byłoby kupować je razem i od razu dopasować pod okiem fachowca

stelaz-pod-materac-miasto-kobiet

fot. Unsplash

Najpierw materac, potem stelaż, a dopiero na końcu łóżko ‒ taka powinna być kolejność kupowania tych elementów, bez których trudno mówić o wyposażeniu sypialni. Najważniejszy jest jednak materac. Co więcej ‒ stelaż i materac powinny być do siebie starannie dopasowane. Dopiero wówczas zaprezentują wszystkie swoje zalety. Jak zatem wybrać optymalny stelaż pod materac?

 

Często jednak postępujemy odwrotnie ‒ najpierw kupujemy zestaw mebli do sypialni, a dopiero potem zastanawiamy się, jak doposażyć łóżko, które przyjechało ze sklepu jako pusta rama, aby można było na nim spać. Wyjątkiem są łóżka kontynentalne. Ich konstrukcja których opiera się na sztywnej skrzyni, mieszczącej np. pojemnik na pościel. Te nie potrzebują stelaży pod materac, a sam materac ‒ zazwyczaj sprężynowy ‒ leży na sztywnym podkładzie. Często też jest on w zestawie, więc kupując takie łóżko nie musimy nim sobie zaprzątać głowy.

Gdy nasze łóżko to konstrukcja standardowa, najprościej byłoby zdjąć z niego wymiary, pojechać do sklepu i kupić za jednym zamachem zarówno materac, jak i stelaż. Na miejscu można je do siebie dopasować pod fachowym okiem doradcy. Co jednak, gdy mamy już materac, a nawet łóżko, trzeba „tylko” dopasować do nich stelaż?

Stelaż, ale z czego?

Chcąc wybrać stelaż, który będzie najlepiej współpracował z już posiadanym materacem, warto wyrobić sobie choćby pobieżną opinię o rodzajach stelaży. Stelaż to inaczej podkład, na którym spoczywa materac. Najprostszy to sosnowa rama, w poprzek której biegną sztywne deski. Lepsze stelaże wykonane są z elastycznych brzozowych albo bukowych listew (z litego lub klejonego drewna), zamocowanych w poprzek łóżka i wygiętych ku górze w niewielki łuk. Tylko ich końce są unieruchomione, więc każda z listew pracuje niezależnie. Amortyzując nacisk ciała, wspólnie z materacem są odpowiedzialne za komfort wypoczynku. Natomiast szczeliny między nimi umożliwiają wentylację materaca. Zapobiega to kumulacji wilgoci, a w konsekwencji ‒ jego pleśnieniu.

Stelaż pod materac z regulacją, czyli wygoda za dopłatą

Oprócz prostych stelaży mamy na rynku wiele modeli z regulacją. Regulacja sprężystości stelaża pozwala zwiększyć lub zmniejszyć odczuwalną twardość materaca. W tym celu niektóre stelaże mają w środkowej części pas zapewniający równomierny rozkład nacisku oraz regulację twardości, inne biegnącą wzdłuż stelaża taśmę regulacyjną. W niektórych modelach regulacja twardości możliwa jest dzięki zastosowaniu podwójnych listewek i specjalnych plastikowych opasek, które można przesuwać sprawiając, że stelaż usztywnia się lub mięknie. Innym udogodnieniem jest regulacja wysokości zagłówka i podnóżka. Regulacji tych można dokonywać ręcznie, ale są też modele, produkowane głównie z myślą o osobach obłożnie chorych, które sterowane są pilotem, a źródłem napędu jest silnik elektryczny.

materac-miasto-kobiet

fot. Unsplash

Dobór stelaża do rodzaju materaca

Źle dobrany stelaż nie tylko sprawi, że nawet na dobrym, drogim materacu, który w sklepie wydawał się super wygodny, nie będzie można się wyspać. Może się też przyczynić do jego uszkodzenia. Co więcej, ślady pozostawione na uszkodzonym materacu przez źle dobrany stelaż spowodują, że producent materaca nie uwzględni naszej reklamacji. Dlatego poświęćmy więcej uwagi dopasowaniu stelaża do rodzaju materaca, przestrzegając następujących zasad:

 

‒ Materace lateksowe są dość uniwersalne ‒ mogą leżeć zarówno na stelażu elastycznym o gęsto, jak i rzadziej ułożonych listwach. Są też najlepszym typem materacy na stelaże regulowane, bo dzięki swojej elastyczności dobrze dopasowują się do ich konstrukcji;

‒ Materace sprężynowe kieszeniowe (typu multipocket) najlepiej zachowują swoje właściwości na elastycznych stelażach o gęsto ułożonych listwach. Można je też stosować ze stelażami o regulowanych wysokościach;

‒ Materace z pianek wysokoelastycznych wymagają elastycznego stelaża o gęsto ułożonych listwach. Piankowe do średniej grubości można też stosować na stelażach o unoszonym zagłówku i podnóżku;

‒ Materace zawierające maty kokosowe, które są dość sztywne, można kłaść na stelażach elastycznych o większych odległościach między listwami. Nie wolno ich natomiast umieszczać na stelażach z unoszonymi elementami;

‒ Materacy o twardych sprężynach nie wolno kłaść na stelażach z unoszonymi elementami;

‒ Do materacy lateksowych, piankowych, termoplastycznych i kieszeniowych NIE STOSUJEMY sztywnych ram o o dużym rozstawie listew. Takie można natomiast kłaść pod materace ze sprężynami bonellowymi.

Dobór stelaża do powierzchni łóżka

Producenci stelaży dbają o to, aby ich produkty pasowały do typowych ram łóżka. W tym celu stelaże są od nich nieznacznie węższe i krótsze. Natomiast jeśli mamy szerokie łoże, do nas należy decyzja, czy chcemy mieć w nim jeden szeroki stelaż, czy dwa węższe. Zaletą drugiego rozwiązania jest to, że na obu połówkach można różnie ustawić twardość i sprężystość. Dostosujemy je w ten sposób do osobistych preferencji każdego z użytkowników. W takim wypadku trzeba się tylko upewnić, że rama łóżka zapewnia obu stelażom dość punktów podparcia.

Wysokość stelaża a głębokość łóżka

Ważne jest też dopasowanie wysokości (grubości) stelaża do głębokości burt łóżka. Ułożony na stelażu materac z jednej strony powinien tkwić stabilnie w ramie łóżka, ale z drugiej trochę wystawać ponad burtę. Tę wysokość ułożenia materaca można wyregulować odpowiednio dobranym stelażem. Na szczęście większość modeli produkowana jest w różnych grubościach. Umożliwia to ich optymalne dopasowanie.

Dziennikarz, redaktor, fotograf, ilustrator. Jedyne męskie spojrzenie na miastokobietowy babiniec.

Oceń artykuł
2 komentarze
  • Czakos.pl 21 listopada, 2020

    Materac materacowi jest nie równy ,teraz dopiero to wiem .Całe swoje życie spałem na klasycznej wersalce i to był mój błąd .Dziś się wysypiam i wstaję z łóżka o własnych siłach .Naprawę no zdrowiu nie zaoszczędzimy .

  • franczyzawpolsce.pl 22 listopada, 2020

    Przesypiamy w sumie ok połowę życia i nie bez znaczenia jest na czym .Jak sobie pościelisz , tak się wyśpisz .Powiedzenie stare jak świat , i prawdziwe .

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ