Wednesday, June 19, 2024
Home / POLECAMY  / Stalking – co to jest? Sprawdź czy nie jesteś ofiarą cyberprzemocy w związku

Stalking – co to jest? Sprawdź czy nie jesteś ofiarą cyberprzemocy w związku

Stalking w internecie w obecnych czasach to dość powszechne zjawisko

Na ekranie telefonu wyświetla się stalker

Sprawdź czy i ty nie jesteś ofiarą stalkingu / fot. Canva/rcphotostock

Nękanie online czy wyłudzenia danych osobowych to tylko niektóre z form przemocy, której możesz doświadczyć w sieci każdego dnia.
Niestety bywa dość często, że nie jesteśmy do końca świadomi tego, że bierzemy udział w takich zachowaniach. Dlatego warto poznać czym jest cyberprzemoc zwana stalkingiem, ponieważ czasami pojawia się ona w różnego typu relacjach, które mogą nas dotyczyć. Nierzadko spotyka się ją w związkach, nawet tych najbliższych

 

Stalking – co to?

Odmian cyberprzemocy jest wiele, jednak jedną z najpowszechniejszych jej form jest tzw. stalking. Co to?
Słowo pochodzi z języka angielskiego i oznacza prześladowanie. Co ciekawe, jego pochodzenie ma korzenie w świecie myśliwych i kłusowników. Dotyczyło również zwierząt, które podkradały się w ukryciu do swojej ofiary.
Stalking może przybierać różne formy.
Najprościej jednak można go określić jako natrętną chęć komunikacji ze strony osoby postronnej, która odbywa się wbrew naszej woli.
Czasami razem z takim prześladowaniem komunikacyjnym idą w parze groźby czy nachalne propozycje.
Osoba prześladowana odczuwa podczas takiego uporczywego nękania wyraźny spadek jakości życia, który może objawiać się takimi zachowaniami jak trudności ze snem czy trudności z naturalnym kontaktem społecznym. Często towarzyszy temu również lęk I permanentny stres.
Jak zatem sprawdzić czy i ty nie jesteś ofiarą stalkingu?

 

Przeczytaj koniecznie:
Gaslighting – czym jest i jak się przed nim bronić?

 

Jak rozpoznać stalking?

Jak stalking może objawiać się w przypadku cyberprzemocy i na co powinna zwrócić uwagę osoba, by nie stać się pasywną ofiarą?

1. Nieustanne kontakty online.
Osoba szykanowana nieustanie otrzymuje wiadomości czy e-maile. Może doświadczać również różnych prób kontaktu w mediach społecznościowych od osoby, która ją prześladuje.

2. Wyjawianie prywatnych informacji.
Prześladowca może publikować lub rozpowszechniać prywatne dane ofiary, takie jak zdjęcia, adresy, numer telefonu itp. w wyraźny sposób naruszając jej prywatność.

3. Pogwałcenie prywatności.
Osoba nękana może doświadczać naruszania swojej prywatności w sieci, np. poprzez monitorowanie jej aktywności online bez jej zgody. Fizycznie będzie to po prostu forma śledzenia wszelkiej jej aktywności.

4. Groźby i zastraszanie.
W takich sytuacjach ofiara może otrzymywać groźby lub obraźliwe wiadomości czy komentarze. Celem takich zachowań oprawcy jest najczęściej próba zastraszenia ofiary lub zaszkodzenia jej reputacji.

5. Fałszywe konta i podszywanie się.
Prześladowcy stosują całą gamę różnych zachowań by oszukać czy zaszkodzić ofierze. Mogą między innymi tworzyć fałszywe profile lub podszywać się pod inne osoby. Cel jest jeden: uderzyć w ofiarę, wystraszyć, spowodować nieracjonalnie podejmowane przez nią kroki.

6. Szykanowanie online.
Tutaj rownież sprawa opiera się na publikowaniu obraźliwych treści, podobnie jak w zastraszaniu. Do tego typu działań zaliczają się jednak nie tylko komentarze czy teksty celujące w ofiarę, ale również obraźliwe rysunki czy memy.

7. Złamanie zabezpieczeń online.
W tym przypadku prześladowca może podejmować próby włamania się na konto ofiary lub zhakowania jej komputera czy innego urządzenia, które zawiera nienaruszalne prawnie treści.

8. Rozprzestrzenianie dezinformacji.
Innym zachowaniem oprawcy niż opisane we wcześniejszych przykładach może być celowe rozpowszechnianie dezinformacji na temat ofiary. Mimo, że może wydawać się to komuś bardziej niewinne, to takie zachowanie z równie dużą siłą może zaszkodzić reputacji ofiary. Na przykład wpłynąć w znaczący sposób na jej stosunki z innymi.

9. Inwigilacja online.
Śledzenie każdego ruchu ofiary w sieci, zbieranie informacji o jej życiu prywatnym i używanie tych treści przeciwko niej to kolejny przykład uporczywego nękania jakim jest stalking.

10. Uporczywe śledzenie.
Bywa, że nawet pomimo zmiany ustawień prywatności, ofiara nadal zauważa, że jest stale śledzona online. Taka uporczywość oprawcy często odbiera siły ofiarom i wywołuje w nich permanentny strach.

 

Dowiedz się:
SIMP – co to znaczy? Definicja i rozwinięcie popularnego slangu

Co można zrobić kiedy doświadczamy cyberprzemocy?

Jeśli już zorientujesz się, że stalking może dotyczyć również ciebie, nie reaguj w sposób emocjonalny. Na tym właśnie zależy oprawcy.
Postaraj się, jeśli to możliwe, zakończyć wszelką komunikację z osobą stalkującą. Nie odpowiadaj na wiadomości, komentarze, maile i nie reaguj na żadne inne próby kontaktu.
Zachowuj wszelkie dowody, ponieważ to one mogą być przydatne w ewentualnym dochodzeniu czy wyciągnięciu konsekwencji wobec przemocowca.
Rób zrzuty z ekranu, zachowuj wiadomości, maile i posty, spisuj numery telefonów daty i godziny, zachowuj nagrania rozmów.
Spróbuj jak najlepiej zabezpieczyć swoje konta np. zmieniając hasła No i przede wszystkim zablokuj osobę, która narusza twoje granice.
Jeśli potrzebujesz pomocy, to nie wahaj się skonsultować się z prawnikiem. Są osoby, które specjalizują się w sprawach związanych z prawem internetowym. Stalking jest bezwzględnie przestępstwem, a od nich dowiesz się jakie masz prawa i co możesz zrobić w tej sytuacji.
Dzięki takiej pomocy poczujesz się pewniej i będziesz mieć świadomość, że nie jesteś w tym sam/a.
Warto również poinformować o tej sytuacji te bliskie ci osoby, do których masz zaufanie. Mając świadomość zagrożenia, mogę ci pomóc w przypadku potrzeby.
Jeśli natomiast czujesz zagrożenie tak bardzo, że potrzebujesz specjalnej interwencji, rozważ zabezpieczenia fizyczne – choćby wykorzystując do tego agencję ochrony czy zmieniając miejsce zamieszkania.

Wobec cyberprzemocy jaką jest stalking wspierajmy siebie samych oraz wszystkich tych, którzy tego potrzebują. Świat internetowy jest ogromny i to my jako jako użytkownicy mamy obowiązek kształtować go klimat. Nie pozwólmy na przekraczanie granic i ze stanowczością mów mnie takim działaniom.

 

Właścicielka salonu Beauty, trenerka, linergistka. Autorka publikacji o tematyce psychologiczno-społecznej. Prowadzi blog www.na-nowo.pl. Ukończyła m.in. Psychologię Przywództwa i Beauty Coach Academy. Studentka psychologii na WSB National Louis University. Uwielbia pracę z ludźmi. Szczęśliwa mama i babcia. Fascynatka podróży i kuchennych wariacji.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ