Monday, June 24, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Środki do prania do zadań specjalnych – usuwanie plam, wybielanie i dezynfekcja

Środki do prania do zadań specjalnych – usuwanie plam, wybielanie i dezynfekcja

Nasze babki takich nie miały

Środki do prania

Nowoczesne środki do prania to gwarancja czystości i miłego zapachu / fot. Unsplash

Proszek, płyn, a może kapsułka? Środków do prania jest wiele, podobnie jak produktów wspomagających, które warto mieć. Przydatne są odplamiacze, wybielacze, a nawet środki do dezynfekcji ubrań, które poradzą sobie niemal w każdej sytuacji. Które z nich wybierzesz?

 

Pranie – niektórzy się przy nim relaksują, inni wprost przeciwnie. Bez względu na to, do której grupy należymy, nie uchronimy się od tego. Możemy jednak zdecydowanie ułatwić sobie tę czynność, stawiając na odpowiednie środki piorące, które pozwolą cieszyć się czystymi ubraniami i tekstyliami, ale też zadbają o to, by tkaniny nie traciły koloru, nie mechaciły się ani nie niszczyły w żaden inny sposób.

Rodzaje środków do prania

Środki do prania, najogólniej mówiąc, dzielimy na dwie kategorie – tradycyjne oraz nowoczesne.

Tradycyjne środki do prania

Proszek do prania – najpopularniejszy i najchętniej wybierany produkt do prania zarówno niewielkich zabrudzeń, jak i większych plam. Trzeba uważać przy praniu delikatnych tkanin. Może zostawiać białe ślady na ubraniach, gdy granulki niedostatecznie się rozpuszczą. Silnie pachnie. Stosuje się go razem z płynem do płukania. Brudzi szufladkę pralki, którą trzeba często czyścić;

Płyn do prania – delikatniejszy niż proszki zarówno dla tkanin, jak i plam, toteż nie zawsze rozprawią się z uporczywymi zabrudzeniami. Wypłukują się i nie zostawiają śladów na ubraniach, są łatwiejsze w dozowaniu. Pachną subtelniej;

Żel do prania – to niejako połączenie proszku i płynu. Gęsta ciecz jest bardziej skoncentrowana. Wydajny i starcza na wiele prań. Skuteczny, ale jednocześnie delikatny.

Nowoczesne środki do prania

Kapsułki do prania – łączą w sobie cechy proszku do prania i płynu do płukania. Najprostsze w użytkowaniu, wrzucane bezpośrednio do bębna pralki, nie myślimy o zachowaniu odpowiednich proporcji. Minusem jest to, że na jedno pranie idzie jedna kapsułka, nie da się jej podzielić, nawet jeśli pierzemy niewiele rzeczy;

Orzechy piorące – pochodzą z Indii i Nepalu. Ekologiczne, naturalne i przyjazne środowisku. Powoli zdobywają popularność. Ich łupiny wykazują właściwości podobne do mydła. Wrzucane do bębna pralki po uprzednim włożeniu do bawełnianego woreczka, który zwykle jest dołączony do zestawu. Po kontakcie z wodą wytworzy się piana. Mogą niedostatecznie usuwać mocne plamy.

Warto przetestować różne rodzaje środków do prania, by przekonać się, który sprawdzi się nam najlepiej. Pamiętajmy przy tym o dostosowaniu ich do wymagań materiałów.

Koniec z plamami i poszarzałymi ubraniami – skuteczne odplamiacze i wybielacze

Odplamiacze oraz wybielacze to środki do prania, bez których trudno się obejść. Nie zawsze wystarczą nam standardowe preparaty i trzeba sięgnąć po cięższy kaliber. Odplamiacze doskonale radzą sobie z odbarwieniami, nawet po herbacie, winie, tłuszczu czy sosie, nie tylko na białych tkaninach, ale i kolorowych. Warto przy tym wybierać te, które są bezpieczne dla alergików.

 

Jeśli zaś chodzi o przywrócenie bieli zszarzałym czy pożółkłym ubraniom, wówczas idealny będzie wybielacz. Po jego użyciu tkaniny odzyskują swój dawny wygląd. Przydatne są ponadto chusteczki wyłapujące kolor. Dzięki nim możemy prać tkaniny o różnych kolorach, bez obawy przed zafarbowaniem.

klamerki

fot. Unsplash

Środki nie tylko do prania, ale i dezynfekcji

Nasze ubrania, pościel, ręczniki czy inne tekstylia mogą być nie tylko czyste i odświeżone, ale również pięknie pachnieć. W tym celu idealnie sprawdzą się wszelkie płyny do płukania, które nie tylko zostawiają miłą woń, ale dodatkowo zmiękczają tkaniny i sprawiają, że są przyjemniejsze w dotyku, a tym samym bardziej komfortowe w noszeniu.

Warto też mieć świadomość, że płyny do płukania mają jeszcze co najmniej jedną właściwość. Sprawiają, że ubrania nie elektryzują się, ale też łatwiej je potem wyprasować. Dodatkowo są one na tyle delikatne, że w żadnym razie nie podrażniają skóry.

Ponadto wyprane przez nas rzeczy mogą być od razu zdezynfekowane, co szczególnie przyda się chociażby w hotelarstwie czy szpitalach. Proszki do dezynfekcji oraz płyny antybakteryjne skutecznie eliminują wszelkie zarazki i odkażają. Nie trzeba obawiać się, że wywołają reakcję uczuleniową, gdyż podczas prania całkowicie wypłukują się z tkaniny i są bezpieczne.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ